Nie było zagrożeń ASF
21 Maja 2020Powiat kielecki w ubiegłym roku był wolny od najgroźniejszej obecnie choroby zwierząt, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń (African Swine Fever - ASF). Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kielcach podsumował 2019 rok.
Inspekcja prowadziła monitoring chorób zakaźnych wśród zwierząt. Na terenie powiatu kieleckiego stwierdzono trzy ogniska zgnilca złośliwego pszczół, problemem były również salmonellozy u drobiu.
- Rok 2019 był kolejnym rokiem, w którym powiat kielecki był wolny od najgroźniejszej obecnie choroby zwierząt, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń. We współpracy z myśliwymi prowadzony był odstrzał dzików, w tym odstrzał sanitarny. Miał on na celu zmniejszenie liczebności dzików, które są podstawowym wektorem przenoszenia tej groźnej choroby – informuje Jarosław Sułek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach.
Nadzór w zakresie ochrony zwierząt dotyczył kontroli na targowiskach oraz w gospodarstwach. - Zaobserwowaliśmy zmniejszenie się liczby gospodarstw utrzymujących świnie, co wynika z zagrożenia chorobą ASF. Do najczęstszych błędów można zaliczyć brak środków dezynfekcyjnych w gospodarstwach, uchybienia w dokumentacji ewidencji zwierząt. Łącznie przeprowadziliśmy 778 kontroli – dodaje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach.
Ponadto inspektorzy skontrolowali pojazdy przewożące zwierzęta. Łącznie było ich 4451. - Stan techniczny i sanitarny samochodów z roku na rok ulega poprawie. Do najczęstszych uchybień należały wiązanie zwierząt za rogi, nierozdzielenie zwierząt ze względu na płeć, wiek oraz braki w dokumentacji. W związku z tym wszczynano postępowania administracyjne w stosunku do osób odpowiedzialnych za te niezgodności – mówi Jarosław Sułek.
W zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności zwierzęcego pochodzenia, inspektorzy koncentrowali się nad przestrzeganiem dobrostanu zwierząt przed i w czasie uboju oraz właściwej higieny w zakładach przetwarzających żywność. Pobierali również próbki żywności do badań laboratoryjnych. W 2019 roku wzrosła ilość rejestracji rolniczego handlu detalicznego, głównie miodu.