Negatywne skutki intensywnych opadów

31 Sierpnia 2021

W wyniku intensywnych opadów deszczu w województwie świętokrzyskim wystąpiły wzrosty stanów wód i lokalne podtopienia. W powiecie kieleckim w niektórych miejscach sytuacja hydrologiczna również budziła niepokój. Starosta kielecki w związku z tym udał się do trzech gmin.  podtopienia

„Obserwowany jest szybki wzrost poziomu wody. Spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych” - tak brzmią komunikaty, ostrzegające przed zagrożeniem spowodowanym intensywnymi opadami deszczu. Pada niemal bez przerwy od wielu godzin.

Starosta kielecki Mirosław Gębski sprawdzał sytuację w trzech gminach. Rano niebezpiecznie było w okolicach zbiornika wodnego w Ciekotach, po południu sytuacja w tym miejscu się ustabilizowała. Starosta był również w Wilkowie w gminie Bodzentyn i przy rzece Lubrzanka w Leszczynach w gminie Górno.

W związku z ulewami wielokrotnie interweniowali strażacy, usuwając wodę z zalanych piwnic i posesji. 

Prognozy pogody nie są optymistyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znów ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu. Prognozowane są opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana całkowita wysokość opadów miejscami od 20 mm do 40 mm. Padać ma do środy, 1 września do godz. 8.00 rano.

Poniżej pełna informacja Biura Zarządzania Kryzysowego wg stanu na dzień 31.08.2021r.

Biuro zarządzania kryzysowego informuje, że w wyniku obfitych opadów deszczu w nocy 30/31 sierpnia 2021 r. na terenie powiatu kieleckiego miały miejsce m.in. następujące zdarzenia:

Na terenie gminy Daleszyce doszło do zalania (podtopienia) 10 posesji. Jednostki OSP wypompowują wodę. Doszło również do zalania terenu Posterunku Energetycznego i częściowo oczyszczalni ścieków. Przewidywana jest możliwość zatrzymania odpływu ścieków w przypadku podniesienia się poziomu wody w rzece Belnianka.

Na terenie Gminy Bieliny wystąpiły n/w zdarzenia o charakterze kryzysowym:

1)      podtopienia posesji - w jednym przypadku (Napęków) miała miejsce interwencja 3 zastępów straży pożarnej - bez ewakuacji mieszkańców i zwierząt

2)      podtopienia budynków użyteczności publicznej - 3 przypadki - bez konieczności ewakuacji, woda usunięta własnymi siłami - sytuacja monitorowana

3)      uszkodzenia w infrastrukturze drogowej (rozmyte pobocza, liczne przypadki uszkodzeń wjazdów na posesję i przepustów drogowych)

4)      zalane i podtopione użytki rolne

Na terenie gminy Mniów uległy częściowemu uszkodzeniu drogi:

  1. Na ulicy Widokowej w Grzymałkowie - podmyta nawierzchnia z kruszywa.
  2. W miejscowości Borki podmyta nawierzchnia drogi wewnętrznej ze szlaki.

Na terenie gminy Masłów po opadach deszczu, w dn. 31.09.2021 r. odnotowano kilka zdarzeń, które nie miały charakteru zdarzeń kryzysowych, ale wymagały interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej:

  1. Zalana posesja i budynek mieszkalny w Brzezinkach (15 cm wody w budynku).
  2. Przepełnienie zbiornika wodnego w Ciekotach, woda przelewała się przez okalającą staw groblę.
  3. Woda w piwnicach dwóch budynków w Dąbrowie.
  4. Lokalnie wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym w związku z wystąpieniami wody na drogę.

Uszkodzenia dróg będą szacowane po opadnięciu poziomu wody.

W gminie Bodzentyn podtopienie jednej posesji w obniżeniu terenu, odcięta droga dojazdowa, gmina zorganizowała zaopatrzenie mieszkańców w żywność.

W miejscowości Łagów rzeka Pokrzywianka wystąpiła z brzegów i pokryła nawierzchnię drogi w kierunku Nowej Słupi warstwą wody o grubości kilkunastu cm.

W Gminie Nowa Słupia w miejscowości Trochowiny koło Mirocic wylała rzeka Pokrzywianka i pokryła nawierzchnię drogi w kierunku warstwą wody o grubości kilkunastu cm.

Poniżej wykaz miejsc interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu na terenie powiatu kieleckiego ( na podstawie raportu dobowego z Komendy Miejskiej PSP w Kielcach):

 Życiny, Pągowiec, Zaborze - powalone drzewo na jezdni

Zalane posesje, pompowanie wody: - Piekoszów, Serwis, Masłów, Psary Stara Wieś, Wielebnów, Górno, Masłów, Radlin, Napęków, Tumlin, Tumlin Węgle, Masłów Pierwszy, Święta Katarzyna, Tumlin Osowa, Huta Stara, Tumlin Wykień, Huta Stara, Masłów Pierwszy, Święta Katarzyna, Tumlin Osowa, Tumlin Wykień, Smyków, Zagnańsk, Górno Parcele, Święta Katarzyna ul. Żeromskiego, Napęków, Kostomłoty Drugie, Tumlin Wykień, Tumlin Osowa, Miedziana Góra, Kostomłoty Drugie, Ciosowa, Psary Stara Wieś, Kostomłoty Drugie, Brzezinki, Masłów Pierwszy, Brynica, Złota Woda.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów