Nasze zwierzęta są bezpieczne

26 Czerwca 2024

W środę, 26 czerwca, zebrała się Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska, której przewodniczył radny Bogdan Gierada. Nasze zwierzęta są bezpieczne

W zebraniu uczestniczyli ponadto: wicestarosta kielecki Tomasz Dulny, radni powiatowi Renata Łoboda i Sławomir Stelmaszczyk, skarbnik powiatu Anna Moskwa, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz, kierownik Zespołu Informacji i Promocji Agnieszka Madetko oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach Jarosław Sułek.

Głównym tematem rozmów Komisji był stan zagrożeń różnymi chorobami zarówno wśród zwierząt dzikich, jak i hodowlanych. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach przedstawił zebranym wyczerpującą informację dotyczącą chorób, miejsc ich występowania oraz prognoz ich rozprzestrzeniania się.

Zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) już się pojawia. Kilka sztuk dzików w powiecie starachowickim posiadało pozytywny wynik choroby. - W powiecie kieleckim jeszcze nie stwierdzono żadnych zakażonych zwierząt, jednak dziki migrują i to zagrożenie jest przez to coraz większe - informuje lek. wet. Jarosław Sułek. Cztery gminy z naszego powiatu - Nowa Słupia, Bodzentyn, Bieliny, Górno - zostały oznaczone fioletową strefą, tzn. że są najbardziej narażone na ASF. W Bodzentynie znajduje się chłodnia. Każda padlina jest tam przechowywana do czasu utylizacji, dzikom dodatkowo bada się krew w celu wykrycia zakażenia wirusem. Lekarz weterynarii przestrzega również przed trwającym już sezonem jagodowym. - Jeśli wdepniemy lub otrzemy się o ekskrementy zakażonych dzików i w tym obuwiu/ubraniu wejdziemy do naszej hodowli świń - zakażenie nastąpi już w przeciągu kilku dni - podkreśla.

Poruszono także problem choroby, jakim jest zgnilec złośliwy atakujący pasieki. Chorobę tą wykryto w Zgórsku. Uśmierca ona całe rodziny pszczele. Jedynym sposobem powstrzymania choroby jest spalenie całego ula oraz wszystkich narzędzi, którymi posługują się pszczelarze. W przypadku wykrycia ogniska zgnilca złośliwego, w obrębie 6 km, wszystkich zajmujących się pszczołami przestrzega się przed przenoszeniem uli w inne miejsce. Bada się również miody, woski i pyłki w celu wykrycia wirusa.

Kolejną omawianą chorobą, atakującą szczególnie indyki i kury nioski, była ptasia grypa. Jednak w naszym regionie choroba ta nie występuje.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii nie zanotował także od wielu lat żadnych zakażeń wścieklizną.  - Wszystkie akcje szczepień dzikich zwierząt oraz zrzucania szczepionek w lasach przynoszą zamierzone efekty - podkreśla Jarosław Sułek.

Następnie odbyło się głosowanie, podczas którego radna Renata Łoboda została wybrana na sekretarze Komisji.

Skarbnik powiatu Anna Moskwa przedstawiła zgromadzonym zmiany i aktualizację budżetu. Natomiast kierownik Madetko opowiedziała o zmianach ustaw dotyczących nadawania tytułów „Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego” i „Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego”.

Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska (11) Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska (11)
11

Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska

 

do góry
Dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów