Narodowe Święto Niepodległości

12 Listopada 2021

Przedstawiciele samorządu Powiatu Kieleckiego uczestniczyli w obchodach 103. rocznicy odzyskania Niepodległości. Zarówno uroczystości wojewódzkie, jak i te w gminach powiatu kieleckiego pokazały, że pamiętamy o Bohaterach, którzy zginęli w boju o wolną Ojczyznę.

Tegoroczne wojewódzkie obchody Święta Niepodległości były bardzo widowiskowe. Sprzed kieleckiej katedry na plac Wolności ulicami Małą, Sienkiewicza i Hipoteczną odbył się przemarsz wojska, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji, instytucji, harcerzy i uczniów. W oficjalnej części uroczystości, którą zorganizowano na Placu Wolności, uczestniczył wicestarosta kielecki Tomasz Pleban. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wicestarosta Tomasz Pleban wspólnie z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem, marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim i prezydentem Kielc Bogdanem Wentą złożyli kwiaty. W trakcie wydarzenia wręczono także awanse na wyższe stopnie wojskowe. Na zakończenie uroczystości, po defiladzie, odbyło się widowisko historyczne „Gloria Victis - Godni Pamięci III Powstanie Śląskie 1921-2021”, które przygotował Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przy wsparciu lokalnych Grup Rekonstrukcji Historycznych. Całość uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości (1) Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości  (1)
7

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk uczestniczył w obchodach 103. rocznicy odzyskania Niepodległości w Łagowie. Rozpoczęła je uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym. W homilii Ks. Marek Drwiła mówił o patriotyzmie, umiłowaniu Ojczyzny i wspólnym domu, jaki jest właśnie nasz kraj. Uczestnicy niepodległościowych obchodów przeszli następnie pod krzyż, gdzie złożono wiązanki kwiatów. W obchodach wzięły udział poczty sztandarowe Gminnego Koła Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP w Łagowie, druhów z OSP Łagów, Sadków, Sędek i Piotrów oraz delegacje szkolne z Łagowa, Piotrowa. Po oficjalnej części spotkania można było skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowa. Najmłodsi uczestnicy obchodów otrzymali chorągiewki i balony oczywiście w biało-czerwonych barwach.

Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher rocznicę odzyskania Niepodległości obchodził wraz z mieszkańcami Piekoszowa. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył proboszcz parafii ks. Zygmunt Kwieciński, uczestnicy obchodów w asyście pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i szkół, przeszli przed pomnik papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Kolejna część uroczystości odbyła się już na Placu Niepodległości w Piekoszowie, gdzie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wspomniano Bohaterów walki o wolność. Uczestniczące w obchodach delegacje wraz z władzami gminy złożyły kwiaty i znicze przed pomnikiem.

Cezary Majcher podczas obchodów w Piekoszowie (2) Cezary Majcher podczas obchodów w Piekoszowie (2)
7

Cezary Majcher podczas obchodów w Piekoszowie

Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana uczestniczył w obchodach 11 listopada w gminach Chmielnik i Raków. W Chmielniku obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Następnie patriotyczny korowód, w którym maszerowali przedstawiciele samorządu, mieszkańcy gminy i miasta, poczty sztandarowe przeszedł do Parku Niepodległości. Przed Pomnikiem Wdzięczności Członek Zarządu Powiatu złożył kwiaty. Wiązanka złożona została także przed tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w Chmielniku. Tradycyjnie po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Chmielnickim Centrum Kultury odbył się już po raz dziesiąty kulinarny konkurs „Smaki gęsiny". Główną nagrodę przyznano Kołu Gospodarzy Wiejskich z gminy Górno za „marynowaną w cydrze pierś gęsią podaną na babce”. W konkursie udział wzięło siedem zespołów. Wydarzeniu towarzyszył konkurs "Mam Talent Patriotyczny", koncert zespołu Black Red White oraz wykład Tadeusza Banaszka pt."Wkład mieszkańców ziemi kieleckiej i pomoc walczącym wojskom polskim w wojnie bolszewickiej 1919-1921".

Gminne obchody Święta Niepodległości w Rakowie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy. Następnie na Placu Wolności uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Na zakończenie odbyły się występy artystyczne dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy oraz prezentacja pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Rakowskie Fijołecki oraz chóru Chorał.

Członek Zarządu Mariusz Ściana oddał też hołd bohaterom poległym za wolność Ojczyzny w gminie Pierzchnica. Złożył kwiaty przed pomnikiem powstańców styczniowych Gloria Victis. Obelisk upamiętnia 17 powstańców, z oddziału Mariana Langiewicza, poległych w potyczce z Kozakami pod Strojnowem.

Pomnik Gloria Victis w Pierzchnicy (1) Pomnik Gloria Victis w Pierzchnicy  (1)
3

Pomnik Gloria Victis w Pierzchnicy

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów