Narodowe Święto Niepodległości
12 Listopada 2021Przedstawiciele samorządu Powiatu Kieleckiego uczestniczyli w obchodach 103. rocznicy odzyskania Niepodległości. Zarówno uroczystości wojewódzkie, jak i te w gminach powiatu kieleckiego pokazały, że pamiętamy o Bohaterach, którzy zginęli w boju o wolną Ojczyznę.
Tegoroczne wojewódzkie obchody Święta Niepodległości były bardzo widowiskowe. Sprzed kieleckiej katedry na plac Wolności ulicami Małą, Sienkiewicza i Hipoteczną odbył się przemarsz wojska, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji, instytucji, harcerzy i uczniów. W oficjalnej części uroczystości, którą zorganizowano na Placu Wolności, uczestniczył wicestarosta kielecki Tomasz Pleban. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wicestarosta Tomasz Pleban wspólnie z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem, marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim i prezydentem Kielc Bogdanem Wentą złożyli kwiaty. W trakcie wydarzenia wręczono także awanse na wyższe stopnie wojskowe. Na zakończenie uroczystości, po defiladzie, odbyło się widowisko historyczne „Gloria Victis - Godni Pamięci III Powstanie Śląskie 1921-2021”, które przygotował Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przy wsparciu lokalnych Grup Rekonstrukcji Historycznych. Całość uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.
Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk uczestniczył w obchodach 103. rocznicy odzyskania Niepodległości w Łagowie. Rozpoczęła je uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym. W homilii Ks. Marek Drwiła mówił o patriotyzmie, umiłowaniu Ojczyzny i wspólnym domu, jaki jest właśnie nasz kraj. Uczestnicy niepodległościowych obchodów przeszli następnie pod krzyż, gdzie złożono wiązanki kwiatów. W obchodach wzięły udział poczty sztandarowe Gminnego Koła Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP w Łagowie, druhów z OSP Łagów, Sadków, Sędek i Piotrów oraz delegacje szkolne z Łagowa, Piotrowa. Po oficjalnej części spotkania można było skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowa. Najmłodsi uczestnicy obchodów otrzymali chorągiewki i balony oczywiście w biało-czerwonych barwach.
Stefan Bąk podczas obchodów Święta Niepodległości
Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher rocznicę odzyskania Niepodległości obchodził wraz z mieszkańcami Piekoszowa. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył proboszcz parafii ks. Zygmunt Kwieciński, uczestnicy obchodów w asyście pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i szkół, przeszli przed pomnik papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Kolejna część uroczystości odbyła się już na Placu Niepodległości w Piekoszowie, gdzie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wspomniano Bohaterów walki o wolność. Uczestniczące w obchodach delegacje wraz z władzami gminy złożyły kwiaty i znicze przed pomnikiem.
Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana uczestniczył w obchodach 11 listopada w gminach Chmielnik i Raków. W Chmielniku obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Następnie patriotyczny korowód, w którym maszerowali przedstawiciele samorządu, mieszkańcy gminy i miasta, poczty sztandarowe przeszedł do Parku Niepodległości. Przed Pomnikiem Wdzięczności Członek Zarządu Powiatu złożył kwiaty. Wiązanka złożona została także przed tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w Chmielniku. Tradycyjnie po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Chmielnickim Centrum Kultury odbył się już po raz dziesiąty kulinarny konkurs „Smaki gęsiny". Główną nagrodę przyznano Kołu Gospodarzy Wiejskich z gminy Górno za „marynowaną w cydrze pierś gęsią podaną na babce”. W konkursie udział wzięło siedem zespołów. Wydarzeniu towarzyszył konkurs "Mam Talent Patriotyczny", koncert zespołu Black Red White oraz wykład Tadeusza Banaszka pt."Wkład mieszkańców ziemi kieleckiej i pomoc walczącym wojskom polskim w wojnie bolszewickiej 1919-1921".
Gminne obchody Święta Niepodległości w Rakowie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy. Następnie na Placu Wolności uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Na zakończenie odbyły się występy artystyczne dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy oraz prezentacja pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Rakowskie Fijołecki oraz chóru Chorał.
Członek Zarządu Mariusz Ściana oddał też hołd bohaterom poległym za wolność Ojczyzny w gminie Pierzchnica. Złożył kwiaty przed pomnikiem powstańców styczniowych Gloria Victis. Obelisk upamiętnia 17 powstańców, z oddziału Mariana Langiewicza, poległych w potyczce z Kozakami pod Strojnowem.