Nagrodziliśmy młodych ekologów

20 Lutego 2014

 

We foyer Starostwa Powiatowego było gwarno niczym w ulu – podsumowaliśmy konkurs plastyczny „Magiczny świat pszczół”.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych – przedszkolaki i klasy „O” oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych z powiatu kieleckiego w ramach Programu Edukacji Ekologicznej „Dla Ziemi, dla siebie”. Łącznie nadesłano ponad 123 prace z 43 placówek oświatowych.

W czwartkowe przedpołudnie do naszej siedziby zjechali się laureaci i wyróżnieni uczniowie wraz z nauczycielkami i dyrektorami – łącznie blisko setka osób.

Nagrody dla zwycięzców wręczył starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka, który złożył wszystkim wyrazy uznania i podziękował za zaangażowanie w działania na rzecz ekologii.

- Cieszę się ogromnie, że mogę wręczyć nagrody najlepszym w konkursie poświęconym pszczołom. Wszystkie prace są wspaniałe, a w niektórych widać ogromną fantazję  i kreatywność  ich twórców – stwierdził starosta. – Myślę że wszystkie dzieci, dzięki konkursowi nabyły dużą wiedzę o pszczołach, dowiedziały się co trzeba robić, by te owady nie wyginęły. Większość z nas uwielbia miód, który jest bardzo zdrowy. Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie o roli pszczół w zapylaniu roślin.   

Starosta podziękował także wychowawcom, którzy motywują swoich podopiecznych do tak pozytywnego działania.

Młodym laureatom gratulacje złożył również naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska - Sebastian Nowaczkiewicz, który przyznał, że z uwagi na wysoki poziom prac, jury miało trudności z wyborem najlepszej pracy.

- Nie ukrywam, że było bardzo ciężko wybrać dzieła zdecydowanie najlepsze, we wszystkich było widać duży wkład dzieci i ich zaangażowanie. Zwracaliśmy uwagę na samodzielność wykonania, docenialiśmy względy estetyczne. Dla nas ważne jest to, żeby przez taką tematykę zainteresować najmłodszych przyrodą – wyjaśnił Sebastian Nowaczkiewicz.

Uczestnicy konkursu chętnie opowiadali o swoich pracach i z dumą je prezentowali. Zwycięzcami konkursu w obu grupach zostali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kajetanowie gminie Zagnańsk.

- Zanim dzieci przystąpiły do konkursu, najpierw obejrzały film edukacyjny o pszczołach, który potem szeroko omawialiśmy. Mieliśmy lekcje edukacyjne w terenie – wyjaśnia Edyta Pastuszko, opiekunka przedszkolaków. – Potem dzieci robiły drobne elementy, które potem połączyliśmy we wspólną kompozycję.

Wychowawca klasy I - Joanna Kołodziejczyk o swojej klasie mówi, że jest bardzo zdolna plastycznie. – To bardzo ciekawy i potrzebny konkurs, bo dzięki niemu w naszej szkole dużo się mówiło o pożytecznych owadach.

A co mówią dzieci o swoich pracach?

 - Malowaliśmy pszczoły farbami, niektórzy dekorowali je plasteliną. Wykorzystywaliśmy wszystkie znane nam metody plastyczne - mówią uczniowie z Zagnańska - Natalia Moćko i  Janek Adamczyk.

Inny uczeń zaczął opowiadać o życiu pszczół, o tym, co się dzieje z nimi w zimę,a co latem. – Wiem co staje się z ulem jak ginie królowa – mówi z dumą Piotr Foks.

Inspiracją dla laureatów II miejsca z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolicy w gminie Chęciny była lekcja praktyczna z pszczelarzem. Ich opiekunem jest Monika Pierzak – Pan na zajęcia przyniósł wszelkie akcesoria, które pomagają mu w pracy z owadami. Opowiadał o życiu pszczół, zwyczajach i o tym jak wygląda ich życie wewnątrz ula – mówią uczniowie.

Laureaci konkursu:

I grupa wiekowa – przedszkolaki i uczniowie klas „0”:, I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Kajetanowie gm. Zagnańsk (klasa O), II miejsce – Zespół Wychowania Przedszkolnego w Ociosękach gm. Raków, III miejsce - Zespół Placówek Oświatowych w Promniku, gm. Strawczyn (klasa O),Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa w Bolminie, gm. Chęciny (klasa O).

II grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III ), I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Kajetanowie, gm. Zagnańsk (kl. I), II miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolicy, gm. Chęciny (kl. III), III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kowali, gm. Sitkówka – Nowiny (kl. III),Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Bilczy, gm. Morawica (kl. II b).

Laureatom konkursu wręczono nagrody w postaci materiałów edukacyjno – przyrodniczych, o łącznej wartości ponad 10 tys. zł.  

Agnieszka Madetko

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów