Na sportowo w Nowinach
4 Czerwca 2019Zakończyły się testy sprawnościowe kandydatów do Liceum w Nowinach. Od września w szkole chce uczyć się ponad sto osób.
W Nowinach od najbliższego roku szkolnego powstanie liceum sportowe. Będzie ukierunkowane na piłkę nożną. – Planujemy powstanie dwóch klas o profilu sportowym - trzy- i czteroletniej, które zostaną dostosowane do podstawy programowej dla roczników rozpoczynających naukę w liceach – mówi dyrektor szkoły Kornelia Bem-Kozieł. Szkoła działa pod patronatem ŚZPN, a swoim doświadczeniem wspierają ją Paweł Golański - były reprezentant Polski oraz Dagmara Grad - piłkarka ekstraligi kobiet.
Dokumenty o przyjęcie do szkoły złożyło ponad sto osób, z czego ponad 50 to tegoroczni absolwenci gimnazjów, a niespełna 50 – absolwenci szkół podstawowych. – Cieszy fakt, że na uczęszczanie do szkoły zdecydowały się dziewczynki. Trzynaście złożyło podania, trzymam kciuki za ich dostanie się – mówi dyrektor Kornelia Bem-Kozieł.
Do testów sprawnościowych, które odbyły się w dniach 23-24 maja podeszło 89 osób, w tym 9 dziewczynek. - 10 osób nie zdecydowało się na udział w testach sprawnościowych ze względu na kontuzję lub chorobę. Zostanie dla nich wyznaczony dodatkowy termin – wyjaśnia Tomasz Wilman. - Testy zaliczyły 83 osoby. Obecnie analizujemy ich wyniki – dodaje.
W testach sprawnościowych uczestniczyli: Tomasz Wilman, Piotr Lichota, Piotr Golański, Przemysław Cichoń oraz Artur Wierzba. Kandydatów odwiedził również prezes ŚZPN Mirosław Malinowski. Pomimo niesprzyjających warunków kandydaci doskonale poradzili sobie zarówno z testami sprawnościowymi, jak i piłkarskimi. – Sprawdzaliśmy wyniki w skoku w dal, szybkości na 5 oraz 30 metrów, beep test, slalom z piłką, strzał do bramki po prowadzeniu oraz żonglerkę. Dodatkowo, bramkarze musieli wykazać się predyspozycjami w swojej dyscyplinie. Wszyscy kandydaci rozegrali mini-mecze na boisku, podczas których ocenialiśmy taktykę, technikę, mobilność oraz mentalność – wyjaśnia Tomasz Wilman.
Wyniki rekrutacji będą znane 16 lipca 2019 r.