Na praktyki nad Adriatyk

4 Stycznia 2013

Wzbogaceniem wiedzy oraz doświadczenia praktycznego zaowocowały projekty realizowane w Zespole Szkół nr 3 w Chmielniku.

- Na uwagę zasługuje realizacja trzech głównych zadań - mówi Sławomir Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku. - Pierwszy z nich to "Absolwent na rynku pracy", który realizowany przy współpracy ze  Stowarzyszeniem PROREW w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Weźmie w udział 80 uczniów Technikum nr 2 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Głównym celem projektu jest dostosowanie umiejętności zawodowych uczniów do wymogów i potrzeb  rynku pracy. Młodzież biorąca udział w przedsięwzięciu ma możliwość: podniesienia kompetencji kluczowych poprzez dodatkowe zajęcia z języków  obcych - niemieckiego oraz angielskiego, podstaw przedsiębiorczości, ITC (interaktywnych technologii komputerowych) i kompetencji społecznych.

Uczniowie  będą również uczestniczyć w bezpłatnych kursach barmana/baristy i prawa jazdy kategorii B, płatnych stażach w renomowanych firmach. W ramach projektu zaplanowano także grupowe doradztwo zawodowe i indywidualne konsultacje mające na celu opracowanie indywidualnych planów kariery zawodowej (stworzenie własnego PORTFOLIO).

Wszystkie zajęcia w ramach projektu prowadzone są przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku. Wartość projektu wynosi około 500 tys. zł.

Placówka w Chmielniku realizuje także projekt "Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo" realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Uczenie się przez całe życie- Leonardo da Vinci - PROJEKTY MOBILNOŚCI (STAŻE) 2012.

Projekt skierowany jest do grupy 20 uczniów drugiej i trzeciej klasy Technikum nr 2  kształcących się  w zawodzie technik hotelarstwa. Czterotygodniowe praktyki zawodowe będą zrealizowane od maja 2013 r. Uczniowie odbędą staże w hotelach we włoskim mieście Rimini położonym nad Morzem Adriatyckim.

Głównym celem realizacji projektu jest umożliwienie uczniom lepszego przygotowania się do warunków panujących na europejskim rynku pracy. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z organizacją i techniką pracy włoskich hoteli, a także rozwijać swoje umiejętności i kompetencje zawodowe, językowe oraz interpersonalne. Młodzież zdobędzie praktyczne umiejętności związane ze specyfiką obsługi klientów międzynarodowych, zaznajomi się też z logistyką i organizacją usług hotelarskich we Włoszech.

Wartość projektu szacowana jest na kwotę 58 864,00 euro.

- Trzeci projekt - "National Identity in Europe" - to przedsięwzięcie, które  zostało przeprowadzone w ramach Programu Comenius - Partnerskie Projekty Szkół (LIFELONG LEARNING PROGRAMME) w latach 2010- 2012 - dodaje Sławomir Wójcik. - Wartość polskiej części projektu wyniosła 15 000 euro. Wzięło w nim udział 20 uczniów oraz kilku nauczycieli naszej szkoły.

Dyrektor Wójcik dodaje, że projekty partnerskie to współpraca szkół z różnych krajów Unii Europejskiej, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń. Realizowane działania służą wzmacnianiu europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów