NIE - przemocy

16 Grudnia 2013

Podsumowaliśmy projekt „Godność - Szacunek - Miłość - NIE przemocy w rodzinie”.

Przedstawiciele policji, prokuratury, sądów, służb socjalnych oraz samorządowcy uczestniczyli w poniedziałkowej konferencji podsumowującej projekt "Godność - Szacunek - Miłość - NIE przemocy w rodzinie”, która odbyła się w Szklanym Domu w Ciekotach. Realizowany był on od września przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach w partnerstwie z gminami – Masłów i Zagnańsk przy wsparciu środków z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 72 tys. 900 zł.

W ramach projektu realizowano m.in. poradnictwo specjalistyczne dla ofiar przemocy, działania terapeutyczne ukierunkowane na osoby dotknięte przemocą, specjalistyczne działania skierowane do rodziców wymagających wzmocnienia kompetencji rodzicielskich, propagowano prawidłowe wzorce rodzicielskie oraz organizowano wycieczki dla uczestników.

- Problem przemocy nie do końca został rozpoznany, bo jest to zjawisko wstydliwe, skrywane często w czterech ścianach domu - powiedział starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka, otwierając konferencję.  Obecna na spotkaniu poseł Renata  Janik podkreśliła, że niezwykle istotne jest przeciwdziałanie przemocy wobec osób niepełnosprawnych i starszych.

Założenia projektu komplementował wójt gminy Zagnańsk - Szczepan Skorupski, a zastępca wójta gminy Masłów - Jadwiga Duda dodała,  że cztery miesiące realizacji projektu pozwoliły na określeniu słabych i mocnych stron w procedurach przeciwdziałania przemocy.

Podczas poniedziałkowej konferencji prelegenci mówili m.in. o roli psychiatry i prawnika w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, działaniach podejmowanych przez prokuraturę w zakresie pomocy ofiarom przestępstw, przedsięwzięciach gmin i powiatu kieleckiego w zakresie interwencji w rodzinie  oraz umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.

- Zaprosiliśmy tak szerokie grono osób, by na zjawisko przemocy w rodzinie spojrzeć z różnych stron - mówiła Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Niezwykle cenne jest to, że dzięki realizacji projektu udało się dotrzeć do konkretnych osób, wymagających specjalistycznej pomocy.

- Pracowaliśmy indywidualnie, odbywały się  także zajęcia z 20-osobowa grupą, która mogła skorzystać ze wsparcia m.in. adwokata, psychiatry czy pracownika socjalnego - mówiła Edyta Domagała, kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej w Kielcach. 

Mariola Kaleta podkreśliła, że dzięki uczestnictwu w spotkaniach ze specjalistami uświadomiła sobie, że nie jest zostawiona samej sobie, że może liczyć na wsparcie.

- Nauczyłam się też jak mądrze wychowywać swoje dziecko - dodała pani Mariola.

Na zakończenie konferencji zaprezentował się zespół Teatru Kapitulnego ze spektaklem "Mój Dom".

Agata Niebudek-Śmiech


 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów