My z niego wszyscy...
27 Września 201475 rocznica powstania Służby Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego przypada 27 września.
Rząd, prezydent, parlament, sądownictwo i oświata - Polskie Państwo Podziemne przez całą okupację niemiecką i sowiecką było dowodem, że Polska wciąż istnieje.
Jak czytamy w liście otwartym prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Jego tajne struktury podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości państwa. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
70 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego jest znakomitą okazją do przypomnienia Testamentu Polski Walczącej z z 1 lipca 1945 roku.
Świat nie zna jeszcze ogromu ofiar poniesionych przez Polskę w tej walce. Doszczętnie zniszczenie stolicy, 5 milionów pomordowanych w obozach, kilka milionów „żywych trupów”, zrujnowanych psychicznie i fizycznie, miliony wywiezionych w głąb Rosji i rozproszonych po świecie, bezprzykładne spustoszenie gospodarcze – oto wkład Polski do tej wojny, przewyższający to, co złożyły na ołtarzu wspólnej sprawy wszystkie inne narody demokratyczne. Polska ma zatem niezaprzeczalne prawo do szacunku i pomocy całej ludzkości cywilizowanej, stała się bowiem symbolem wierności sojuszom, bezkompromisowości i walczącej demokracji. /Testament Polski Walczącej, 1 lipca 1945 r./