Muzyka prosto z gminy Górno

19 Lipca 2024

Dziś chcemy przedstawić Wam kolejne zespoły działające na terenie naszego powiatu. Gmina Górno od lat słynie z szerzenia folkloru świętokrzyskiego i kultury ludowej regionu. Obecnie, przy GOK w Górnie działa Zespół Śpiewaczy „Górnianecki”, który wspiera kulturę ludową już od 40 lat, Zespół Śpiewaczy Gminy Górno, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Górne Nutki”, Zespół Pieśni i Tańca „Bęczkowianie” oraz 9 zespołów KGW, które słyną z przygotowywania pysznych, regionalnych potraw i pięknego rękodzieła. Tutaj też od 8 lat działa Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Górna, która swoimi występami i szerokim repertuarem zachwyca publiczność. Muzyka prosto z gminy Górno

Zespół Śpiewaczy „Górnianecki”

Zespół Śpiewaczy „Górnianecki”, powstał w sierpniu 1982 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Górnie. Liczył wtedy 10 osób. Brał udział w licznych lokalnych imprezach. W latach 1990 - 2000 zespół miał przerwę w działalności, ale reaktywowany został właśnie w 2000 roku, kiedy to wystąpił na dożynkach gminnych. Obecnie, w skład zespołu wchodzi 15 pań, które z powodzeniem biorą udział w przeglądach starych pieśni ludowych z naszego regionu. Panie śpiewają acapella zarówno w zespole jak i solo oraz przy akompaniamencie akordeonisty Grzegorza Michty. „Górnianecki” oprócz udziału w licznych konkursach i przeglądach, występują gościnnie na uroczystościach lokalnych i regionalnych (Chmielnik, Modliszewice, Świętokrzyskie Targi Turystyki), starając się krzewić wśród dorosłych, młodzieży i dzieci naszą regionalną kulturę. Panie kultywując tradycje ludowe ratują odchodzące w zapomnienie stare przyśpiewki, gwarę, zanikające dziś przepiękne regionalne pieśni religijne jak i te swojskie, prosto z ubogich zagród chłopskich. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć otrzymanie Dorocznej Nagrody Starosty Kieleckiego w dziedzinie kultury za wkład w rozwój ruchu artystycznego w powiecie kieleckim w 2017r., I nagroda w kategorii Zespoły folklorystyczne w Konkursie “Jawor- u źródeł Kultury” w 2019r. oraz zdobycie Nagrody Głównej im. Haliny Szelestowej przyznawanej podczas Buskich Spotkań z Folklorem.

Zespół Śpiewaczy Gminy Górno SwaTKI

Zespół Śpiewaczy Gminy Górno został powołany przez GOK w Górnie w 2022 r. Wtedy to po raz pierwszy na potrzeby uświetnienia uroczystości Dożynek Powiatowych utworzono grupę wokalną, która od samego początku spodobała się publiczności. Zespół  wystąpił w podobnym składzie, także na Dożynkach Gminnych w Górnie w 2023 roku. Od tego czasu nieprzerwanie kontynuuje swoja artystyczną działalność, osiągając kolejne sukcesy. W VIII Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Górnie, zdobył wyróżnienie, zaś w 2024r. został laureatem 48. Buskich Spotkaniach z Folklorem. W Zespole śpiewa obecnie 11 Pań, a instruktorem i akompaniatorem jest Rafał Żebrowski.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Górne Nutki”

Górne Nutki to dziecięcy zespół ludowy, który istnieje od września 2014 roku. Działa pod patronatem GOK w Górnie. Skupia on blisko 30 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Górnie. Celem działalności Zespołu jest propagowanie rodzimej kultury ludowej oraz rozwijanie folklorystycznych, tanecznych i śpiewaczych zainteresowań wśród dzieci i młodzieży. Dzieci pod kierunkiem wykwalifikowanego choreografa i akordeonisty uczą się piosenek i tańców ludowych z regionu świętokrzyskiego. Niewątpliwym atutem jest fakt, że dzieci kontynuują regionalny śpiew i tańce, przekazywane przez Zespół Śpiewaczy „Górnianecki”, który bardzo chętnie dzieli się swoim 40-letnim doświadczeniem. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Górne Nutki” tworzą dzieci wrażliwe na piękno sztuki, a zwłaszcza kultury ludowej, a ich zaangażowanie na rzecz ochrony i rozpowszechniania dziedzictwa kulturowego jest nieocenione. Ubrane są w tradycyjne stroje ludowe, które podkreślają tożsamość z regionem. Biorą udział w wielu konkursach i przeglądach, w których odnoszą liczne sukcesy. Poprzez prezentację i popularyzację ludowej muzyki i tańców, krzewią kulturę ludową i promują region świętokrzyski. Bardzo chętnie występują podczas wydarzeń kulturalnych odbywających się w Gminie Górno jak i regionie, a także w innych województwach, gdzie budzą wielki entuzjazm wśród widowni oraz stanowią niewątpliwą atrakcję. Do najważniejszych osiągnięć zespołu można zaliczyć wysokie miejsca w Dziecięcej Estradzie Folkloru oraz udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Gminne Koło Gospodarzy

Jest to jedyne koło w Polsce zrzeszające samych mężczyzn. Koło powstało w 2016r., a działalność swoją kieruje przede wszystkim na tradycje regionu świętokrzyskiego, tj. krzewienie folkloru muzycznego. Panowie śpiewają przy akompaniamencie akordeonu i bębna. Koło bierze czynny udział w imprezach organizowanych na terenie gminy Górno, a także uczestniczy w imprezach powiatowych i wojewódzkich.

Panowie swój warsztat wokalny szlifują podczas regularnych spotkań. Wykazują się kreatywnością, nie boją się wyzwań. Sami piszą teksty swoich piosenek. Budzą nie lada atrakcję wśród kół w województwie.

Oprócz krzewienia muzyki ludowej i ukazywania jej młodszemu pokoleniu, Panowie są świetnymi kucharzami, niejednokrotnie konkurowali w konkursach kulinarnych z paniami z KGW m.in. podczas „Dnia Pieroga” w Krajnie. Ich przepisy na regionalne dania można znaleźć w książce kucharskiej „Świętokrzyskie Smaki”.

KGW „Korale Radostowej”

KGW „Korale Radostowej” z Bęczkowa są najmłodszym Kołem Gospodyń Wiejskich działającym na terenie gminy Górno. Panie w 2019 brały udział w Dożynkach Gminnych, gdzie reprezentowały sołectwo Bęczków wraz z panią sołtys. Gospodynie wspólnie  uwiły piękny wieniec . To był debiut, który był bodźcem do powstania KGW. Oficjalnie koło powstało 23.01.2020r., czyli tuż przed wybuchem pandemii. Panie od razu zaangażowały się w gminną akcje szycia maseczek dla mieszkańców, pracowników służby zdrowia, urzędników.

KGW bierze udział w uroczystościach parafialnych i kościelnych, ale także w projektach gminnych takich jak: „Święto chleba”, „Dawne andrzejkowe obrzędy ludowe”, czy w spektaklu Gminnego Teatru „Scena Górna” pt. „Kamieniołom”.

Debiutowały w Tokarni (maj 2021) podczas Festiwalu Smaku, gdzie zdobyły 3 miejsce w konkursie kulinarnym „ Smaki dzieciństwa” i nagrodę specjalną od p. Starosty oraz wyróżnienie za przygotowane stoisko. Jednak do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć I miejsce w konkursie kulinarnym Najsmaczniejsza Potrawa Powiatu w Mniowie w 2021r.

KGW „Ekobabki z Cedzyny”

KGW powstało podczas spotkania w marcu 2016r. Do koła wstąpiły 23 panie.

Panie promują ekologiczny tryb życia. Biorą udział w Jarmarkach Agroturystycznych i konkursach zwłaszcza, kulinarnych.

Panie połączyła potrzeba integracji, przynależności do pewnej wspólnoty i pomysł rozwijania, budowania świadomości ekologicznej. Swoją działalność prowadzą na wielu płaszczyznach: krzewienie kultury ludowej, integracja społeczności lokalnej, działalność artystyczna, ale także proekologiczna i kulinarna. W swoim dorobku, w dużym skrócie ujmując, posiadają liczne nagrody w konkursach kulinarnych, kilka sztuk teatralnych oraz skeczów, piosenek biesiadnych i pieśni okolicznościowych, czy też imprezy integracyjne z mieszkańcami Cedzyny, uczniami Szkoły Podstawowej z tejże miejscowości i wiele innych. Cenią sobie aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia, stąd też wywodzi się pomysł na ćwiczenia fitness prowadzone przez członkinię koła, uprawa własnych ogródków warzywnych i wymiana zdrowych, ekologicznych przepisów kulinarnych.

Panie można spotkać podczas lokalnych wydarzeń na terenie gminy Górno oraz na wydarzeniach regionalnych, np. w Tokarni.

KGW „Skorzeszanki”

Koło działa od 2014r., więc w tym roku świętują swój wyjątkowy jubileusz 10-lecia. KGW Skorzeszanki bierze czynny udział w festynach, warsztatach i konkursach, zwłaszcza kulinarnych. Wyróżniają się zarówno tworzonym rękodziełem, m.in. w Konkursie na “EtnoBłyskotkę” podczas Jarmarku Agroturystycznego w Tokarni w 2020r. zajęły 2 miejsce, jak również umiejętnościami kulinarnymi, zarówno w konkursach regionalnych, jak i ogólnopolskich, np. Polska od Kuchni, zdobywając wysokie miejsca na podium. Swoimi występami promują gminę, Sołectwo i parafię oraz podtrzymują tradycję i kulturę regionu.

KGW „Leszczynianki”

KGW Leszczynianki powstało w 2011 roku. Przewodniczącą jest Pani Barbara Kundera.

KGW bierze czynny udział w festynach, warsztatach i konkursach wokalnych i kulinarnych. Swoim śpiewem i uśmiechem zachęcają do wspólnej zabawy. Panie od roku 2017 r.  próbują swoich sił na Przeglądach Folklorystycznych, przeszły pomyślnie eliminacje w Buskich spotkaniach z Folklorem i rozwijają swój warsztat wokalny pod okiem instruktorki. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć II miejsce w XIX Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Chmielniku w 2018r., czy Kwalifikacja do finału II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej “Rozśpiewajmy Niepodległą” w kategorii zespoły.

Co roku w styczniu, organizują także specjalne wydarzenia artystyczne, np. jasełka, skierowane dla seniorów z miejscowości Leszczyny.

KGW „Radlinianki”

KGW „ Radlinianki” rozpoczęło swoją działalność w październiku 2013 r. Inspiratorem tego przedsięwzięcia była Barbara Forma. Motywem do działania była chęć integracji lokalnej społeczności, kultywowanie dawnych obyczajów, przyrządzanie potraw z dawnych lat, promocja zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia oraz promowania miejscowości Radlin i Gminy Górno. W 2023 roku obchodziły 10-lecie swojej działalności. KGW „Radlinianki” liczy 11 członkiń.

W tym czasie brały aktywny udział w ponad 150 imprezach kulturalno-oświatowych organizowanych  na terenie gmin, powiatu, a nawet województwa między innymi w obchodach 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce, w obradach Krajowego Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Kielcach.

Ponadto koło bierze czynny udział w zjazdach Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu, w corocznych  dożynkach gminnych, w różnego  rodzaju akcjach  charytatywnych jak  miedzy innymi “Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, Organizuje pikniki, festyny dla społeczności lokalnej i gminnej, ściśle współpracuje ze Szkoła podstawową w Radlinie organizując wspólnie wieczornice z okazji 11 listopada, dzień dziecka, warsztaty wielkanocne i bożonarodzeniowe. A także uczestniczą aktywnie w życiu Gminy i regionu świętokrzyskiego. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć I miejsce w Finale konkursu “Nasze kulturalne dziedzictwo” - Smaki Regionów za “Agrest w soku własnym” w 2023r. oraz II miejsce w ” Bitwie Regionów” za “Pucki w sosie chrzanowym” 2023r.

KGW „Krajno”

KGW Krajno działa od 2011 roku. Przewodniczącą KGW jest  Marzena Jamrożek. Panie biorą czynny udział w życiu kulturalnym, promując gminę na różnych wydarzeniach oraz konkursach kulinarnych tym samym podtrzymują tradycję i kulturę regionu. Biorą czynny udział w warsztatach, festynach oraz dożynkach gminnych.

KGW „Wola Jachowa”

W 2009 roku odbyło się zebranie założycielskie, podczas którego został wybrany zarząd Koła Gospodyń Wiejskich. Spośród 14 członkiń na przewodniczącą KGW wybrano Barbarę Grzesik, która nieprzerwalnie do dziś pełni tę funkcję.

KGW od początku swojej wspólnej działalności chętnie spotyka się na zebraniach. Owocem spotkań są zazwyczaj  inicjatywy mające na celu integrację środowiska lokalnego, do których należą min. organizacja imprez okolicznościowych takich jak 30-lecia i 50-lecia małżeństw, gminnych uroczystości - dożynek, festynów rodzinnych, spotkań np. z okazji Dnia Kobiet.

„Tradycja jest rozumem całego narodu, przesianym z jednego wieku w drugi” ta myśl towarzyszy działalności KGW Wola Jachowa. Głównym celem działalności KGW jest bowiem kultywowanie i krzewienie tradycji, regionalnych zwyczajów, który realizują przez liczne udziały w międzypokoleniowych warsztatach, konkursach kulinarnych na potrawy regionalne i rękodzielniczych. Zamiłowaniem przewodniczącej KGW - Barbary Grzesik jest gotowanie, a może bardziej eksperymentowanie z kulinarnymi przepisami. Swą pasją  przewodnicząca „zaraziła” pozostałe członkinie, które chętnie gotują i startują w różnych konkursach kulinarnych, biorą udział w wyjazdach promujących gminę Górno. 

KGW „Górno-Parcele”

KGW Górno-Parcele powstało w październiku 2014 r. z inicjatywy sołtys Teresy Szlufik, która obecnie pełni rolę przewodniczącej koła. Koło liczy 19 członkiń i nadal się rozwija. Bierze czynny udział w festynach, warsztatach i dożynkach. Swoimi występami promuje Sołectwo oraz podtrzymuje tradycję i kulturę regionu.

Zespół Pieśni i Tańca „Bęczkowianie”

Bęczkowianie to zespół, który powstał w 2000 roku. W 2010 roku obchodził jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Jest dumą a jednocześnie wizytówką nie tylko Gminy Górno, ale i całego regionu świętokrzyskiego.

Jego członkowie są bardzo zaangażowani w życie kulturalne swego środowiska. Przybliżają i przekazują młodemu pokoleniu tradycje ludowe. Reprezentując folklor świętokrzyski na wszelkiego rodzaju przeglądach i konkursach, przedstawiają naszą odrębność kulturową, która jest bezcenna nie tylko dla naszego regionu, ale także dla całej kultury narodowej, stanowiąc jej integralną całość.

 „Bęczkowianie” wielokrotnie występowali przed szeroką publicznością podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Jednak największym ich sukcesem był zaszczyt uczestniczenia w Dożynkach Prezydenckich w Spale, występ w Sejmie RP, udział w Zjeździe Kółek Rolniczych w Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie oraz promocja zarówno gminy jak i regionu świętokrzyskiego na 52 Forum Rolnictwa Europejskiego w Krakowie.

 

 W 2013 roku członkinie zespołu Beczkowanie, brały udział w nagraniu teledysku Kabaretu Skeczów Męczących - Świętokrzyskie Style, a następnie występowały na żywo z kabaretem podczas widowiska Sabat Czarownic IV na kieleckiej Kadzielni.

Znaczącym sukcesem zespołu był udział w 2014roku w 50 EUROPEADE w niemieckim Gotha, największym festiwalu europejskiej kultury ludowej. Tam, jako jedyni przedstawiciele Polski prezentowali szerokiemu gronu kulturę i tradycje regionu świętokrzyskiego.

Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Górna

Orkiestra powstała w 2016 roku. W jej skład wchodziły dzieci i młodzież z terenu gminy Górno, którzy dopiero pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i kapelmistrza Marcina Stojka rozpoczęli swoją przygodę z muzyką. Już po roku zaprezentowali swoje umiejętności gry na instrumentach dętych podczas koncertu bożonarodzeniowego w pobliskim kościele w Górnie. Nieprzerwanie od samego początku rozwijają swój talent uczestnicząc w cotygodniowych próbach orkiestry oraz indywidualnych zajęciach. Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Górna swoimi występami uświetnia wiele gminnych wydarzeń kulturalnych, ale również powiatowych i wojewódzkich. Uczestniczą w Powiatowych Przeglądach Orkiestr Dętych. Raz w roku udają się na zimowe warsztaty muzyczne, gdzie oprócz podnoszenia zdolności wyżywają się na stokach narciarskich poznając również tamtejszą kulturę muzyczną.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów