Muzyka ludowa na III Festiwalu Smaków Babiego Lata
29 Września 2023W najbliższą niedzielę, 1 października podczas III Festiwalu Smaków Babiego Lata na scenie w Szklanym Domu w Ciekotach (gmina Masłów) zabrzmi muzyka ludowa Gór Świętokrzyskich naszych wspaniałych powiatowych artystów! Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.
Na scenie wystąpią:
- Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty - W tym roku świętuje 30-lecie działalności. Od samego początku bardzo aktywnie uczestniczy w imprezach gminnych, a także uroczystościach ogólnopolskich, regionalnych i wojewódzkich. W ostatnich latach zdobywał nagrody i wyróżnienia m.in. w Przeglądzie Twórczości Ludowej „Jesień z folklorem czyli muzyka łączy pokolenia” w Oblekoniu i Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka. Grupa nieustannie pracuje nad nowym repertuarem. Wizytówką zespołu jest „Suita świętokrzyska”. W 2022 r. ZPiT Ciekoty reprezentował województwo świętokrzyskie w czasie Dożynek Prezydenckich w Belwederze w Warszawie. Instruktorem muzycznym zespołu jest Krzysztof Korban, a choreografem Małgorzata Wyderska.
- Kopcowianki - Początki swoje ściśle wiąże z Kołem Gospodyń Wiejskich powstałym już w 1966 r. w Woli Kopcowej. Panie z KGW układały piosenki o żniwiarzach i pracy na roli, a następnie występowały na gminnych dożynkach, Biesiadach Masłowskich, Buskich Spotkaniach z Folklorem. W 1990 r. oficjalnie działalność zainaugurował zespół śpiewaczy Kopcowianki, który przez lata rozwijał się stopniowo zdobywając nagrody i wyróżnienia również w konkursach kolęd i pastorałek. Kilkakrotnie koncertowały na Węgrze w zaprzyjaźnionej gminie Börcs. Zespół na swoim koncie ma płytę z tradycyjnymi piosenkami, które trafiły na playlistę internetowego FolkRadia, które działa wspólnie z Radiem Kielce. Stacja nadaje tylko muzykę ludową i stanowi największą jej bazę w polskim internecie. Panie słyną również ze znakomitej kuchni, społecznego zaangażowanie w życie miejscowej szkoły oraz jednostki OSP. Kopcowianki znane są również z wyplatania pięknych wieńców dożynkowych. We wrześniu 2021 r. ich wieniec odgrywał główną rolę obrzędową w czasie XXI Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. W tym roku wyśpiewały pierwsze miejsce w finale Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku. Panie były najlepsze w kategorii zespołów a capella.
- Domaszowianie - Powstał w Domaszowicach w sierpniu 2015 r. Celem zespołu jest krzewienie tradycji i kultury ludowej. Swoją działalnością włącza się w przekazywanie młodym pokoleniom tradycji folklorystycznej. Grupa aktywnie koncertuje zarówno w regionie świętokrzyskim jak i na folklorystycznych przeglądach w kraju. Znakiem rozpoznawczym zespołu są okolicznościowe przedstawienia obrzędowe m.in. „Zielarka” czy poświęcone tradycji wielkanocnej. Panie działające w KGW chętnie biorą udział w wydarzeniach promujących regionalną kuchnię. Grupa jest inicjatorem kusoków, które odbywały się w Domaszowicach na finał karnawału. Tegoroczną nowością w repertuarze zespołu jest obrzęd kiszenia kapusty. Z zespołem pracuje instruktor Rafał Żebrowski.
- Kapela Adaśki - Od ponad 20 lat bawi mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Powstała w Ciekotach, w sercu Gór Świętokrzyskich, gdzie kultywowanie tradycji jest szczególnie ważne. Temperamentem można ich porównać do legendarnych kapel podwórkowych z warszawskiej Pragi z tą różnicą, że sposób grania i repertuar jest głęboko zakorzeniony w muzyce ludowej regionu świętokrzyskiego. Grają zarówno poleczki, oberki, walczyki, ale też foxtroty i tanga. Jak sami przyznają ich muzyka ma sprawić, by publiczność doskonale się bawiła i choć na chwilę zapomniała o codziennych troskach. Kapela na co dzień towarzyszy występom Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty. Gra w składzie: Adam Bujnowski -saksofon, Robert Dygas - akordeon, Paweł Grzegorczyk - trąbka, Grzegorz Kaleta - bęben.
- Lubrzanka - Zespół śpiewaczo-obrzędowy z Mąchocic Kapitulnych, który przyjął nazwę od rzeki przepływającej przez rodzinną wieś - Lubrzanki, a działa przy Kole Gospodyń Wiejskich reaktywowanym w 1998 r. W swoim artystycznym CV mają wiele występów na konkursach śpiewaczych. Ważną gałęzią działalności zespołu jest teatr. Z sukcesem w 2019 roku na scenie Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” zaprezentowali premierę „Dziadów cz. III”. Grupa podtrzymuje tradycję organizowania „Wianków nad Lubrzanką”, które odbywają się w ostatni weekend czerwca nad starym młynem w Mąchocicach Kapitulnych. To wydarzenie, które od lat integruje mieszkańców sołectwa i gości. Instruktorem zespołu jest Michał Kopeć.
Zespoły działają w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Zapraszamy już w najbliższą niedzielę na III Festiwal Smaków Babiego Lata!!!
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.
Źródło: Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach.