Mobilizacja, czyli gra obronna

29 Maja 2012

Mobilizację wszystkich sił w związku z zagrożeniem atakiem terrorystycznym zalecił starosta kielecki Zdzisław Wrzałka.  Tak rozpoczęła się Powiatowa Gra Obrona ?Łysica 2012?.

Zagrożenie atakiem terrorystycznym  i epidemiami chorób zakaźnych, przerwy w dostawach prądu i wody, wzrost przestępczości pospolitej, problemy z imigrantami, pustki w sklepach, powodujące niepokoje społeczne... Tak według założeń Powiatowej Gry Obronnej ?Łysica 2012? wygląda sytuacja w powiecie kieleckim.

- Przeprowadzamy takie gry, by ocenić, czy jesteśmy dobrze przygotowani do sytuacji kryzysowej. Takie praktyczne działania są bardzo potrzebne, bowiem pokazują mocne i słabe strony - mówi starosta Zdzisław Wrzałka. Dodaje on, że do celów szkoleniowych gry należy także m.in.  doskonalenie  procesu uruchamiania stałego dyżuru oraz stawiennictwa  określonych osób w miejscu pracy, ugruntowanie wiedzy o sposobach realizacji zadań obronnych oraz przygotowanie powiatowych jednostek do współdziałania ze służbami, inspekcjami, strażami oraz gminami w sytuacjach kryzysowych.

We wtorkowy poranek wszystkie służby  odpowiedzialne za bezpieczeństwo w powiecie, a także przedstawiciele gmin ? Nowa Słupia, Chęciny, Bodzentyn i Łagów spotkali się na odprawie informacyjnej, podczas której mówiono m.in. o współpracy samorządu powiatowego z gminami w sytuacji wystąpienia kryzysu.

Sekretarz powiatu ? Barbara Piwnik przedstawiła raport z posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, natomiast Jacek Sojda ? kierownik  Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa nakreślił sytuację społeczno-gospodarczą w powiecie tuż przed atakiem terrorystycznym.

W scenariuszu gry obronnej założono, że  w  kolejnych dniach maja doszło do  wydarzeń zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców powiatu ? m.in. w kopalni ?Jaźwica? udaremniono próbę  kradzieży materiałów wybuchowych  do kruszenia skał, a w Makoszynie podczas rutynowej kontroli policjanci zatrzymali samochód, w którym znajdowały się m.in. dwie kostki trotylu. 29 maja dyrekcja szkoły w Bielinach odebrała anonimowy telefon o podłożeniu w budynku ładunku wybuchowego. Zawiadomione zostały wszystkie służby.

Starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka wydał polecenie niezwłocznego rozpoznania sytuacji  na terenie powiatu ze szczególnym zwróceniem uwagi m.in. na zagrożenie terrorystyczne i epidemiologiczne oraz ochronę ujęć wodnych.

Zgodnie z procedurą podczas odprawy decyzyjnej  przedstawiciele poszczególnych służb i gmin złożyli informację o sytuacji, na podstawie której starosta wydał polecenia o podjęciu konkretnych działań.

Agata Niebudek-Śmiech

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów