Mnóstwo atrakcji, wspaniała atmosfera. Taki był nasz Jarmark!
20 Maja 2019Magiczny urok Świętego Krzyża, piękny śpiew, muzyka ludowa i folklor różnych kultur naszego regionu i Podhala przyciągnął prawdziwe tłumy mieszkańców i gości, którzy bawili się na wyjątkowym XIV Jarmarku Świętokrzyskim.
Jarmark odbył się u stóp klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu pod hasłem „Na góralską nutę” – a to za sprawą naszych niezwykłych gości – Podhalańskiego Zespołu Góralskiego Harnasie z Suchego, który w artystycznym pojedynku na scenie zmierzył się góralami świętokrzyskimi – Zespołem Pieśni i Tańca Morawica. Można śmiało powiedzieć, że tegoroczny Jarmark był wyjątkowy pod wieloma względami. Dopisała pogoda, a ulewy które przeszły nad regionem, do ostatnich chwil oszczędziły naszych gości i szerokim łukiem ominęły Święty Krzyż.
W tym roku wyjątykowo dopisała także publiczność,dla której nie zabrakło dobrej zabawy. Było dużo muzyki, śpiewu, wystąpiły zespoły i kapele ludowe. Na naszym jarmarku gościliśmy turystów z całej Polski. Przybyli miłośnicy regionalnej muzyki, góralszczyzny, kulinarnych specjałów kół gospodyń i rękodzieła. Gościliśmy także dzieci i młodzież, dla których przygotowaliśmy wiele atrakcji.
W hołdzie ofiar II wojny światowej
Jarmark rozpoczął się niezwykle wzniośle i uroczyście – przejściem procesji z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego spod bazyliki mniejszej do ołtarza polowego, gdzie odbyła się msza, odprawiona w hołdzie ofiar II wojny światowej. Tym samym powiat kielecki rozpoczął obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niezwykłą oprawę muzyczną zapewnił Chór Con Anima z Waśniowa oraz zespół Harnasie.
Eucharystię sprawował o. Marian Puchała OMI, przełożony wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu. W słowach powitania przybliżył m.in. idę tegorocznego jarmarku:
- Obecna edycja Jarmarku ma szczególną oprawę i wymowę - patriotyczną, duchową i modlitewną. Starostwo Powiatowe ogłosiło oficjalnie obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Dlatego rozpoczynamy to wyjątkowe wydarzenie od mszy świętej na świętokrzyskich błoniach, w blasku naszego sanktuarium, w blasku Krzyża Świętego. Poeta Czesław Miłosz w „Rodzinnej Europie” pisze, że poprzez klęski i katastrofy ludzkość szuka żaru, jaki podtrzymuje wiara w powszechną użyteczność naszego indywidualnego wysiłku, choćby z pozoru nie zmieniał on nic w żelaznych trybach świata. Dlatego nasz naród mimo wojen, okupacji i dyktatur zachował swoją tożsamość a nawet ją umocnił. Właśnie dzięki wierze i tradycji, dzięki pielęgnowanej i przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji rodzinnej, ludowej, narodowej. Dzięki modlitwie pielęgnowanej w rodzinach i głębokiej wierze, dzięki postawie patriotycznej i heroicznemu wysiłkpwi każdego Polaka, Ojczyzna ocalała. Ale jak przypomina nam nasz prorok, święty Jan Paweł II, walka o tożsamość narodową wcale się nie zakończyła wraz z odzyskaniem niepodległości. Wielkie duchowe zmaganie, od którego zależeć będzie oblicze Polski, Europy i świata trwa nadal.
Niezwykle poruszającą homilię wygłosił o. Stanisław Jankowicz OMI, który nawiązując do czytań mszalnych zachęcał, aby na nowo odkryć sens przykazania miłości, aby we współczesnym świecie być razem, tworzyć wspólnotę, budować jedność, zgodę. Na mszy świętej modlili się włodarze gmin tworzących jedną wielką powiatową wspólnotę. Po mszy rozpoczął się koncert Chóru "Con Anima" z Waśniowa, który zaprezentował utwory o charakterze patriotycznym i narodowym, czcząc ofiary II wojny światowej.
Wspólnota samorządowa powiatu
W imieniu Zarządu Powiatu w Kielcach powitał gości i zaprosił do wspólnej zabawy gospodarz wydarzenia – starosta kielecki Mirosław Gębski. Starosta powitał wójtów, burmistrzów i samorządowców, a także wszystkich wykonawców i artystów. - Już po raz czternasty spotkamy się na Świętym Krzyżu, aby cieszyć się klimatem dawnych jarmarków. Spotkania w tym miejscu to nasza tradycja. Słuchamy pięknych i wspaniałych zespołów i przypominamy sobie tradycje naszej wspaniałej ziemi. Mam nadzieję, że jarmark będzie radosnym wydarzeniem w życiu każdego z przybyłych tu gości.
Gości jarmarku przywitali także współorganizatorzy imprezy - Andrzej Gąsior, burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia oraz Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny. Obaj panowie ze sceny zapewnili, iż ich gminy przygotowały wspaniałe atrakcje dla gości. – Zapraszamy do dobrej zabawy i życzymy wyjątkowych wrażeń – powiedział Andrzej Gąsior.
- Cieszę się że jest nas tak dużo. To wyjątkowe święto integruje wszystkie gminy powiatu kieleckiego. Życzę wspaniałych przeżyć – powiedział wójt Kopacz.
Na scenie gościliśmy także reprezentantów samorządu Województwa Świętokrzyskiego. Jak zaznaczył Andrzej Pruś - Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego: – Jarmark promuje całe województwo świętokrzyskie. Jadąc, widziałem rejestracje z rejonów mazowsza, śląska czy podkarpacia, co nas bardzo cieszy. Przekazujcie dalej, że jesteśmy otwarci na gościnę turystów z całej Polski - mówił.
Również wicemarszałek Renata Janik, życzyła dobrej zabawy i niezapomnianych chwil. Podziękowała organizatorom za wspaniałą inicjatywę Jarmarku, który służy wymianie kulturowej, a także pokazuje potencjał powiatu, jak i całego województwa.
Na jarmarku obecni byli: Jacek Kuzia - Przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego, Cezary Majcher - członek Zarządu Powiatu. Jarmark odwiedzili radni powiatowi: Agata Sałata, Anna Kosmala, Irena Gmyr, Andrzej Michalski, Wojciech Kózka.
Gośćmi Jarmarku byli wójtowie i burmistrzowie: Marian Buras - burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Stanisław Strąk – burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica, Paweł Wójcik – burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik, Tomasz Lato – wójt gminy Masłów, Wojciech Ślefarski – wójt gminy Zagnańsk, Piotr Wilczak - wójt gminy Mniów, Damian Szpak - wójt gminy Raków, Damian Sławski - wójt gminy Miedziana Góra.
Gościliśmy wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Mieczysława Gębskiego.
Na góralską nutę
Część artystyczna XIV Jarmarku Świętokrzyskiego rozpoczęła się od występu Podhalańskiego Zespołu Góralskiego Harnasie, który zaprezentował się przed publicznością w niezwykłych tańcach, autentycznym śpiewie i muzyce gór oraz strojach, pokazując wciąż żywy i autentyczny folklor Skalnego Podhala w najczystszej starodawnej formie. Były tańce solowe, popisy tańca zbójnickiego i zabawy góralskich dziewcząt i chłopców.
Licznie zgromadzona przed sceną publiczność oklaskiwała ich występy, przyznając, że są zafascynowani górami i góralszczyzną. A potem przyszedł czas na prezentacje artystów z gmin Nowa Słupia i Bielin, którzy zaprosili naszych gości w niezwykłą podróż po świecie świętokrzyskiego folkloru. Kolorowa scena co rusz zmieniała się za sprawą wykonawców. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Śpiewaczy ,,Chełmowianki",następnie Wesołe Kumoszki i Modrzewianki, którym przygrywał burmistrz Andrzej Gąsior. Gminę Bieliny reprezentowali: Zespół Śpiewaczy „Makoszanki”, „Śwarne Kakonianki” oraz Kapela z Kakonina. Wszyscy z werwą i niezwykłą energią wyśpiewali opowieść o naszym regionie.
Potem górale z powiatu tatrzańskiego zmierzyli się z góralami z powiatu kieleckiego i było to niezwykłe widowisko. Każdy zespół musiał zmierzyć się w kategoriach takich jak: przyśpiewki, kapela, taniec jednej osoby oraz zespołu, a na koniec zaprezentowali się w swoich wspaniałych gwarach ludowych, czyli „godkach”. Nasz powiat w tym pojedynku reprezentował wspaniały Zespół Pieśni i Tańca Morawica. Zabawa była fantastyczna! Każdy występ spotkał się z licznymi owacjami. Trudno było osądzić, który zespół lepszy.
Wiele się działo poza sceną. Na stoiskach nie zabrakło smacznych tradycyjnych potraw. W przepięknej scenerii klasztornych błoni wiele atrakcji znalazły dla siebie także dzieci i młodzież. Gry i zabawy zorganizowali animatorzy z Centrum Bajki w Pacanowie i Muzeum Zabawek i Zabawy. Świętokrzyska Policja zaprosiła najmłodszych i starszych do miasteczka ruchu drogowego. Swoje stoiska miały także Muzeum Wsi Kieleckiej, Świętokrzyski Park Narodowy, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Zaprezentowali się rzemieślnicy z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.
- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy bawili się razem z powiatem. Tegoroczny Jarmark po raz kolejny udowodnił, że mamy wspaniałych artystów, którzy zapewnili oglądającym niebywałą ucztę dla ciała jak i ducha - powiedział na zakończenie starosta, który także dla gości przygotował niespodziankę. - Przekąskę - smaki dzieciństwa. Jest to chleb od Ernesta Nogi z Mąchocic Scholasterii oraz śmietana z Chmielnika posypana cukrem. Tak zajadano się jeszcze nie tak dawno na wsiach - mówił starosta.
XIV Jarmark Świętokrzyski zapisał się w historii jako znakomite święto zabawy i kultury powiatu kieleckiego. Organizatorami Jarmarku Świętokrzyskiego byli m.in.: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz gminy: Bieliny i Nowa Słupia.