Młodzież chce współpracy
1 Lutego 2016Starosta kielecki Michał Godowski był gościem honorowym spotkania z młodzieżą w ramach Programu Ambasadorskiego Dialogu Usystematyzowanego, zorganizowanego w Chmielnickim Centrum Kultury.
Program Ambasadorskiego Dialogu Usystematyzowanego realizowany jest z międzynarodowego programu Erasmus przy wsparciu Komisji Europejskiej. W trakcie spotkania mówiono o rezolucjach Rady Unii Europejskiej wypracowanych przez i dla młodzieży. Odbyły się warsztaty na temat roli, znaczenia i dobrych praktyk Młodzieżowych Rad Miejskich. Jak przyznali goście spotkania, konsultacje pozwalają wszystkim chętnym na wypowiedzenie własnych opinii, zaproponowanie działań służących rozwiązaniu konkretnych problemów.
Starosta podkreślił, że dyskusje z młodzieżą są zawsze potrzebne. – Pokazują nam, decydentom jakie są ich potrzeby, których zaspokojenie umożliwia włączenie społeczne dorastającego pokolenia. Ważne jest również to, by zachęcać młodzież do włączania w procesy decyzyjne – przyznał Michał Godowski.
Dialog Usystematyzowany jest obecny w Polsce od pięciu lat. Proces ten rozpoczął się w styczniu 2010 r., kiedy to Prezydencja Hiszpańska w Radzie Unii Europejskiej po raz pierwszy opracowała katalog pytań skierowanych do młodzieży. Jest formą komunikacji między młodymi ludźmi a decydentami, osobami, które mogą wpływać na to, co się dzieje w kraju oraz w samej Unii Europejskiej. Dialog daje możliwość dyskusji o priorytetach europejskiej współpracy w dziedzinie polityki młodzieżowej. Najważniejszymi uczestnikami dialogu są młodzi ludzie. Drugą stroną dialogu są decydenci – reprezentanci instytucji i eksperci, którzy realnie wpływają na kształt otoczenia i obowiązującego prawa z poziomu lokalnego, regionalnego, narodowego i międzynarodowego.