Młodzi chcą działać

5 Lutego 2015

Uczniowie z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych rozmawiali o możliwościach, jakie stwarza program Erasmus+.

W Zespole Szkół nr 2 w Chęcinach z uczniami spotkał się Krzysztof Kieszkowski ze Stowarzyszenia Integracji i Rozwoju, który przybliżył program Erasmus+ Młodzież.

- Będę starał się was zachęcić do tworzenia projektów. Program Erasmus+ stwarza wiele możliwości, z których możecie skorzystać – mówił Krzysztof Kieszkowski.

- Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom uczniów klas licealnych. Dotychczas realizowane były projekty umożliwiające praktyki za granicą dla uczniów klas zawodowych. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci młodzież do działania – dodała Halina Kołodziejczyk, dyrektorka ZS nr 2 w Chęcinach.  

Program Erasmus+ skierowany jest do młodzieży, osób z nią pracujących oraz organizacji działających na jej rzecz, a także do firm i instytucji mogących mieć wpływ na rozwój edukacji pozaformalnej. Kontynuuje tradycje programu „Młodzież w działaniu” realizowanego w latach 2007-2013. Podstawą działań podejmowanych w ramach tego sektora jest edukacja pozaformalna, czyli to czego uczy się młody człowiek w czasie wolnym od obowiązkowej nauki. Program dzieli się na 5 sektorów - Edukacja Szkolna, Kształcenie i Szkolnictwo Zawodowe, Szkolnictwo Wyższe, Edukacja Dorosłych oraz Młodzież.

- Nas najbardziej interesuje mobilność edukacyjna, czyli wyjazdy w celach edukacyjnych. W międzynarodowej wymianie może uczestniczyć młodzież w wieku od 13 do 30 lat z co najmniej dwóch państw – tłumaczył mówca.

Spotkanie młodzieży przebiegało w luźnej atmosferze, która sprzyjała poznawaniu programu.  

- Było to bardzo kształcące spotkanie. Wcześniej nie wiedziałam, że młodzież może tworzyć projekty  – mówiła Magdalena Chrabąszcz, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 w Chęcinach.

- Poznałyśmy nowe możliwości wykorzystania naszych pasji. Mając pomysł możemy przygotować wniosek, który umożliwi nam poznawanie innych krajów – dodały licealistki Kinga Różalska z Chęcin i Klaudia Wesołowska z Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku.   

- Wymiana międzynarodowa to dla naszych szkół, jak i dla naszych uczniów bezcenna lekcja. W czasie wyjazdów młodzież poznaje kulturę innego państwa, szlifuje język obcy oraz wyrabia sobie nowe spojrzenie na świat – podsumował spotkanie wicestarosta kielecki Zenon Janus.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów