Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza do udziału w akcji "Szkoła pamięta"

28 Października 2020

Już prawie 4 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w akcji MEN „Szkoła pamięta”. Uczniowie i nauczyciele z całego kraju podejmują inicjatywy, których celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i postaci historycznych. O swoich działaniach informują na stronach szkół i w mediach społecznościowych. Do udziału w akcji zapraszamy kolejne szkoły i placówki oświatowe. Na zgłoszenia czekamy do czwartku, 29 października do godz. 15:00. Finał akcji odbędzie się w piątek, 30 października.

W nagłówku napis Szkoła pamięta wraz z logotypem akcji symbolizującym ogień. Pod nagłówkiem napis: hasztag szkoła pamięta - już prawie 4 tys. szkół i placówek zgłosiło swój udział w akcji. Na zgłoszenia czekamy do 29 października. Napis znajduje się po lewej stronie. Po prawej stronie siedzący kombatant z odznaczeniami otoczony grupką harcerzy.

 

Jak zgłosić udział w akcji „Szkoła pamięta”? 

Aby wziąć udział w akcji „Szkoła pamięta”, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia czekamy do 29 października br. do godz. 15:00. 

Finał akcji odbędzie się w piątek, 30 października.

Każda szkoła, która zgłosi swój udział w akcji, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki. 

Jakie działania można realizować w ramach akcji?

W akcji chodzi przede wszystkim o to, aby zachęcić uczniów do upamiętnienia ważnych rocznic i postaci historycznych oraz do zwrócenia większej uwagi na historię swojej małej ojczyzny. 

Oto kilka pomysłów: 

  • przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub lokalnemu miejscu pamięci,
  • przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych,
  • zorganizowanie konkursu literackiego lub plastycznego upamiętniającego ważne postaci lokalnej historii,
  • opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np. jakieś rocznicy lub postaci historycznej,
  • przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy,
  • opracowanie wirtualnego kalendarza na stronie szkoły, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych,
  • odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat, 
  • wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą.

Jak informować o działaniach?

Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do dzielenia się informacjami o działaniach realizowanych w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Mogą być to komunikaty i fotorelacje na stronach internetowych czy posty w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta. 

W swoich komunikatach i postach szkoły mogą wykorzystywać logotyp akcji „Szkoła pamięta”, który otrzymały w SIO po wypełnieniu ankiety zgłoszeniowej. 

Zapraszamy do udziału w akcji „Szkoła pamięta”! 

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-pamieta--zapraszamy-do-udzialu-w-kolejnej-edycji-akcji-men

 

źródło: Departament Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej

 

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów