Milenijny rocznik do boju

4 Lutego 2019
 

Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie kieleckim. Urzędy miast i gmin z terenu powiatu zgłosiły do kwalifikacji blisko 1300 mężczyzn z rocznika podstawowego 2000. Na pierwszy front trafili mężczyźni z gminy Raków.

Rozpoczęła działalność Powiatowa Komisja Lekarska, która określi zdolność do czynnej służby wojskowej osobom podlegającym kwalifikacji wojskowej, zamieszkałym na terenie powiatu kieleckiego. Swoją pracę komisja ma zakończyć 4 kwietnia. Do tego czasu planowane jest zbadanie 1228, liczba mężczyzn rocznika starszego o nieuregulowanym stosunku do powszechnego obowiązku obrony – 81. Na komisję lekarską pierwszego dnia wstawili się mężczyźni z gminy Raków.

Oficjalnego otwarcia dokonali: starosta kielecki Mirosław Gębski, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach podpułkownik Jarosław Molisak, Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk mgr inż. Mirosław Smerdzyński, wójt gminy Raków Damian Szpak.

Starosta witając wszystkich zaznaczył, jak ważną i odpowiedzialną misją jest służba wojskowa. - Młodzi ludzie, przystępując do wojska, muszą wiedzieć, że wiele zacnych osób walczyło za ojczyznę, oddając za nią życie – powiedział starosta, który specjalnie na te okazję, założył koszulkę, w której chodzi także zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda. – Na koszulce znajduje się odpowiedz Hieronima Kazimierza Dekutowskiego, ps. „Zapora”, dowódcy oddziałów partyzanckich AK, harcerza I „żołnierza wyklętego”, w 1988 roku pośmiertnie mianowany pułkownikiem przez władze RP na uchodźstwie.

Jarosław Molisak także zwrócił się do młodych ludzi. - Dzisiaj w całej Polsce rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa. To wy jesteście dzisiaj głównymi bohaterami, bo to wam określamy dzisiaj kategorię przydatności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Oprócz mężczyzn, stają do kwalifikacji także kobiety. Dodam, że w ubiegłym roku rozpoczęła formowanie 10. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, do tej powołano w ubiegłym roku ok. 600 żołnierzy. Życzę dobrej pracy i dobrych wyników.

Natomiast Mirosław Smerdzyński zapraszał do WKU, gdzie można uzyskać wszelkie informacje na temat wojska. - Wasze losy być może zwiążecie z Wojskiem Polskim, ale pamiętajcie, że przed wami stoją otworem wszystkie formy służby wojskowej. Bardzo ważne jest to, że podczas komisji możemy także porozmawiać z młodym człowiekiem. Przedstawiamy mu różne ochotnicze formy wojskowe takie jak np. WOT. Na miejscu można uzyskać wiele interesujących informacji na ten temat - informuje ppłk Mirosław Smerdzyński.

Na komisji stawiły się osoby pochodzące z gminy Raków. Wójt Damian Szpak,  poinformował, że na badanie zgłosiło się prawie 30 osób i ma nadzieje, że wszyscy przejdą ją pomyślnie.

Od 15 lat kwalifikacje w powiecie przeprowadza lekarz, Katarzyna Sapeta. – Nie mamy problemów z młodzieżą. Wcześniej, kiedy była obowiązkowa służba wojskowa, młodzi ludzie kombinowali z wojskiem, przynosili całe teczki zaświadczeń o niezdolności do służby. Teraz bardzo się zmieniło.

Dla Adriana Siwoni i Filipa Milewicza to ważny dzień. Chłopcy przyznają, że jak trzeba będzie, to wstąpią do wojska. Ale  większość z wezwanych dzisiaj mężczyzn twierdzi, że nie zamierza pracować w wojsku, ale zależy im na najlepszej kategorii „A”. - Dzięki temu łatwiej będzie dostać pracę w innych służbach mundurowych, takich jak straż graniczna czy policja - powiedzieli. 

Powiatowa komisja lekarska będzie orzekać o zdolności do czynnej służby wojskowej zgłaszających się kandydatów. Będzie nadawać im właściwą kategorię przydatności do służby. W ten sposób młodzi ludzie spełniają obowiązek wobec ojczyzny.

 KATEGORIE ZDOLNOŚCI DO CZYNNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ

Kategoria "A" - zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, o którym mowa w art. 59 (ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP), a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej.

Kategoria "B" - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii "A", w czasie pokoju.

Kategoria "D" - niezdolny do czynnej służby wojskowej, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.

Kategoria "E" – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii "A", w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Orzeczenie o zaliczeniu danej osoby do jednej z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, właściwe komisje lekarskie wydają na podstawie badania lekarskiego fizycznej i psychicznej zdolności tej osoby do odpowiedniego rodzaju służby wojskowej z uwzględnieniem wyników badań specjalistycznych, a w razie potrzeby również obserwacji szpitalnej.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane na komisję wojskową powinny mieć przy sobie:

  1. dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
  2. dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają);
  3. aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
  4. dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoby stawiające się do kwalifikacji po raz kolejny, powinny zabrać ze sobą:

  1. dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
  2. dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy);
  3. książeczkę wojskową.

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Jubileusz zespołu Siedlecczanie Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów