Mandat za niedopilnowanie pupila. Kara może wynieść nawet 500 zł

14 Kwietnia 2021

Od 10 kwietnia obowiązuje nowelizacja kodeksu wykroczeń. Jedna ze zmian odnosi się do wykroczeń dotyczących zwierząt, w szczególności psów.Pies rasy Doberman

Według nowych przepisów mandat może zostać nałożony m.in. za wyjście z psem na spacer bez smyczy i kagańca lub za nieupilnowanie pupila.

- Narazić na grzywnę możemy się w sytuacji, gdy nasz pies nie jest należycie zabezpieczony, to my ponosimy odpowiedzialność, wynikająca z art. 77 Kodeksu wykroczeń. Może to być sytuacja, gdy np. pies wybiegnie na drogę, zaatakuje innego psa - informuje mł. asp. Karol Macek oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. I tak za psa bez odpowiedniego nadzoru, szczególnie jeżeli zachowanie zwierzęcia będzie sprowadzało zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, mandat karny wyniesie 500 zł.

Mandat grozi właścicielowi czworonoga również w przypadku, gdy zwierze będzie się poruszać swobodnie poza ogrodzeniem domu. Jego wysokość wyniesie 250 zł.   

Sankcje grożą również za nieodpowiednie przewożenie zwierzęcia publicznymi środkami transportu. Kodeks wskazuje tu na właścicieli i opiekunów psów, które ich przewożą bez odpowiednich zabezpieczeń (czyli smyczy i kagańca).

Powyższe zmiany dotyczą nie tylko właścicieli psów, ale także osób, które faktycznie sprawują nad nimi opiekę.

- Przepisy, o których mowa obowiązują nie tylko na terenach miejskich, ale także na otwartych przestrzeniach. Popełnienie wykroczenia z tego artykułu nie jest uzależnione od miejsca zdarzenia, a od zachowania samego zwierzęcia i stopnia naszego jako opiekuna zaniechania. Należy także dodać, że na terenie lasu obowiązują inne przepisy, które również nakładają na właściciela psa obowiązki. Mówi o tym art. 166 Kodeksu wykroczeń, w myśl którego puszczanie w lesie luzem psa, poza czynnościami polowania, jest w ogóle zabronione - dodaje oficer prasowy KMP w Kielcach.

Warto też pamiętać, że na niektóre rasy psów trzeba posiadać pozwolenie. I nie ma znaczenia, czy chcemy być tylko właścicielem zwierzęcia, czy planujemy prowadzić hodowlę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku do agresywnych psów w Polsce zalicza się 11 ras. Są to: amerykański pitbulterier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash,   moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Osoba, osoba, która nabyła przedstawiciela jednej z wyżej wymienionych ras, jest zobowiązana do złożenia w ciągu 30 dni pisemnego wniosku o wydanie zezwolenia. Należy udać się do urzędu miasta lub gminy, w którym pies będzie przebywał, bądź w którym prowadzona będzie hodowla.

Do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć między innymi informację o pochodzeniu psa, jego rasie, wieku i płci oraz o miejscu i warunkach, w jakich wnioskodawca zamierza utrzymać psa.  

Należy pamiętać, że w świetle polskiego prawa posiadanie rasy, która widnieje na liście psów niebezpiecznych, bądź prowadzenie hodowli wbrew złożonemu wnioskowi i braku otrzymania zezwolenia, jest wykroczeniem.

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów