Ludowe gadanie w WDK
5 Grudnia 2016W Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach 4 grudnia odbył się VI Regionalny Przegląd Godek „Toto nase ludowe godanie”. Tego dnia poznaliśmy laureatów Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Wiejskich.
W konkursie wzięło udział 7 uczestników z województwa świętokrzyskiego. Prezentacje konkursowe oceniała Rada Artystyczna w składzie: prof. Stanisław Cygan – językoznawca, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach; Janina Skotnicka – etnograf, Dział Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach; Agnieszka Włodarczyk-Mazurek – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni; Michał Stachurski – muzyk, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Po wysłuchaniu prezentacji konkursowych, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: Pierwsze miejsce – nie przyznano. Drugie miejsce ex aequo zajęły dwie panie Barbara Latała z Dąbrowy Górnej, gm. Bodzentyn i Józefa Bucka z Kostomłotów Drugich, gm. Miedziana Góra. Trzecie miejsce ex aequo zajeli: Zygmunt Wiśniewski z Ćmińska, gm. Miedziana Góra i Irena Zakrzewska z Osin, gm. Mirzec.
- W tegorocznym konkursie wzięło udział 7 uczestników – mówi członek jury, prof. Stanisław Cygan, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Zadaniem uczestników przeglądu było wygłoszenie tekstu w gwarze, w którym musiały być uwzględnione dawne, regionalne tradycje ludowe. Przyznam szczerze, że te osoby, które startowały w konkursie mają szczególny talent, bo nie każdy może wyjść na scenę i mówić piękną czystą gwarą. Z tym albo trzeba się urodzić, albo długo się uczyć.
Uczestnicy zmagań konkursowych musieli uwzględnić w swoich tekstach, regionalne tradycje ludowe i przywoływać świat dawnej kultury chłopskiej. Musieli także przedstawić teksty, które nigdy wcześniej nie były publikowane i poddawane ocenie jury. Przegląd skierowany był do osób dorosłych.
Podczas konkursu, odbył się Świętokrzyski Przegląd Teatrów Wiejskich. Po obejrzeniu 8 widowisk konkursowych, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: I MIEJSCE - nie przyznano. Drugie miejsce ex aequo: Zespół Obrzędowy „Kowalanki” z Kowali, gm. Sitkówka-Nowiny, Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, gm. Daleszyce. III MIEJSCE ex aequo Zespół Ludowy „Sołtyski” z Pawłowa, gm. Pawłów, Stowarzyszenie „Świętokrzyskie Jodły” ze Śniadki Drugiej, gm. Bodzentyn, Zespół Teatralno-Obrzędowy „Strefień” z Jurkowic, gm. Opatów.
Wyróźnienia indywidualne trafiły do Lucyny Lipczyńskiej ze Śniadki Drugiej, z gminy Bodzentyn oraz Marianny Śmiłowskiej z Marzysza, gm. Daleszyce
Starostwo Powiatowe w Kielcach, które było współorganizatorem konkursu, ufundowało nagrody pieniężne dla zwycięzców i wyróżnionych osób w konkursach.