Ludowe Zespoły Sportowe obchodzą 70 - lecie

4 Kwietnia 2016
Michał Godowski wiceprezesem Świętokrzyskiego LZS

Starosta kielecki Michał Godowski został wiceprezesem Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. W tym roku Zrzeszenie obchodzi 70 – lecie istnienia.

Podczas XVIII Wojewódzkiego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, który odbył się w sobotę 2 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury Kielcach, wybrano nowe władze. Prezesem na kolejną czteroletnią kadencję wybrany został Jerzy Kula.

Wiceprzewodniczącym Zrzeszenia został Michał Godowski, starosta kielecki. Wśród członków znalazł się wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Ryszard Barwinek.

W zjeździe wzięło udział wielu gości z samorządowych władz województwa i Kielc, a także z Rady Krajowej Zrzeszenia LZS. Najbardziej zasłużonym wręczono wiele wyróżnień. Zrzeszenie LZS na Kielecczyźnie pracuje wzorowo, wychowało i wychowuje wielu znakomitych sportowców, którzy reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w Londynie.

- Świętokrzyskie Zrzeszenie LZS było i jest ważnym ogniwem w upowszechnianiu kultury fizycznej, głównie sportu masowego i rekreacji. Ale nie odpuszczamy sportowego wyczynu, zwłaszcza w dyscyplinach, które od lat są dominujące w Zrzeszeniu. Bo gdyby nie LZS-y nie byłoby tych dyscyplin sportowych w regionie Świętokrzyskim i nie miałyby takiej rangi w skali Krajowego Zrzeszenia. Mam na myśli: łucznictwo, zapasy, podnoszenie ciężarów, lekkoatletykę oraz narciarstwo klasyczne. Pieniądze wydawane na sport młodzieżowy, oraz codzienna praca: działaczy, szkoleniowców i zawodników, wyraźnie procentują – powiedział podsumowując cztery lata swojej kadencji przewodniczący Jerzy Kula.

W upowszechnianiu kultury fizycznej LZS mają niekwestionowany dorobek. - Od szeregu lat najbardziej popularną dyscypliną jest piłka nożna. Ponad 60 procent klubów specjalizuje się w piłce nożnej, a jeśli chodzi o wyczyn, to największe sukcesy mamy w łucznictwie, lekkoatletyce, zapasach, ciężarach i narciarstwie klasycznym – mówił Jerzy Kula. - Świętokrzyskie Zrzeszenie LZS, dla drużyn piłkarskich nieuczestniczących w rozgrywkach ŚZPN, prezentuje własną ofertę. Jest nią Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rady Wojewódzkiej LZS, a od 2013 roku, turniej nosi nazwę memoriału Tadeusza Bartosa – byłego długoletniego przewodniczącego Zrzeszenia. Dla dziewcząt i chłopców szkół gimnazjalnych co roku organizowane są turnieje pn. „Piłkarska Kadra czeka”. Dla najmłodszych adeptów piłki nożnej tj. dla dziewcząt i chłopców szkół podstawowych organizowane są turnieje pn. „Mała Piłkarska Kadra Czeka”.

Piłka siatkowa jest drugą grą zespołową coraz bardziej popularną w Świętokrzyskim Zrzeszeniu. Finały Wojewódzkiej Ligi w Siatkówce kobiet i mężczyzn są ozdobą wojewódzkich zimowych igrzysk Zrzeszenia. Tak było też 12 marca bieżącego roku na hali sportowej „Pod Basztami” w Chęcinach. Dużą popularnością cieszą się masowe biegi przełajowe. Od 1997 roku organizowane jako memoriał Zdzisława Stawiarza – dla uczczenia pamięci o pracowniku LZS. Biegi te są eliminacjami do Ogólnopolskich Biegów Przełajowych organizowanych przez Krajowe Zrzeszenie LZS.

Najstarszy rodowód w Zrzeszeniu LZS ma turniej szachowy „Złota Wieża”. W okresie 4 lat najlepszy wynik w finale centralnym uzyskała drużyna LUKKS Kielce, która w 2014 roku w Chotowej w woj. podkarpackim zajęła VII miejsce. Od wielu lat organizowane są Wojewódzkie Zimowe i Letnie Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne. Krajowe Igrzyska to największa masowa impreza Zrzeszenia LZS.

Sportowcy na podium

Zrzeszenie LZS w swojej 70 - letniej historii zajmowało znaczącą pozycję w polskim sporcie. – Nasi sportowcy zajmowali wysokie pozycje w prowadzonych rankingach, zdobywali medale i tytuły mistrzowskie – mówi prezes. - W 2012 roku łucznik „Stelli” Kielce – Rafał Dobrowolski, reprezentował barwy Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Było to duże osiągnięcie naszego łucznika, podobnie jak w 2008 roku w Pekinie gdzie indywidualnie uplasował się na 13 miejscu, a z drużyną na 5 miejscu.

O nominację na tegoroczną Olimpiadę w Rio, w Brazylii ubiegają się Karolina Kołeczek – lekkoatletka z MUKS „Wisła-Junior” Sandomierz oraz Daniel Adamiec z KKB „Rushh” Kielce. W kadrze przygotowań olimpijskich do Rio jest również kolejny łucznik „Stelli” Kielce – Maciej Fałdziński.

O sile sportowej Ludowych Zespołów Sportowych na kielecczyźnie świadczy fakt, że w latach 2012 – 2015, kluby we współzawodnictwie sportu młodzieżowego każdego roku wnosiły ponad 33 procent wkład do ogólnej punktacji województwa.

W tym roku Ludowe Zespoły sportowe obchodzą jubileusz 70 – lecia. Oficjalne uroczystości odbędą się 17 czerwca w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

Na światowych i europejskich arenach z powodzeniem występowali:

Karolina Kołeczek – lekkoatletka „Wisły-Junior” Sandomierz, Jakub Szałankiewicz – siatkarz plażowy z UKS „Stakolo” Staszów, Mateusz Bucki, Maciej Fałdziński – łucznicy „Stelli” Kielce, Piotr Nowak i Mateusz Fatyga, Aleksandra Karoń – łucznicy z ŁLKS „Karima” Prząsław, Rafał Wójcik – łucznik ULKS Włoszczowice, Agnieszka i Anna Król i Patrycja Sperka  - zapaśniczki „Znicza” Podzamcze Chęcińskie, Paweł Dziuba – zawodnik w sumo z ULKS „Guliwer” Kielce, Martyna Gil, Sara Domagała, Adrianna Jędrzejczyk – pięściarki  „Skalnika” Wiśniówka, Daniel Adamiec, Tomasz Kot, Krystian Papis,  - pięściarze „Rushha” Kielce, Mateusz Borkowski, Katarzyna Kuźmińska, Piotr Jasztal, Agnieszka Filipowska, Wosik Daniel, – lekkoatleci z LKB Rudnik.

Wojewódzkiego Zjazd Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe Wojewódzkiego Zjazd Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe
7

Wojewódzki Zjazd Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji