Lód może być niebezpieczny
17 Lutego 2021Jak zapowiadają synoptycy, w najbliższych dniach nastąpi wzrost temperatury nawet o kilkanaście stopni. - Pamiętajmy im cieplej tym samym lód staje się coraz bardziej kruchy – przypomina Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
- Dziś (17 lutego) zbiorniki wodne są jeszcze dosyć mocno zamarznięte. Akwen Cedzyna aktualnie pokryty jest około 20-centymetrową warstwą lodu. Jednak coraz wyższe temperatury, które w najbliższy weekend według prognoz pogody mają przynieść znaczne ocieplenie i osiągnąć ok. 12°C spowodują, że w bardzo szybkim tempie ulegnie to zmianie. Tak więc grubość lodu, która jest uzależniona m.in. od powierzchni zbiornika i jego głębokości, może się drastycznie zmienić – mówi Piotr Molasy, prezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.
Należy zwrócić uwagę na wcześniej wykute przeręble. - Hitem sezonu zimowego jest morsowanie. Wcześniej wykuwane są oczywiście przeręble, które po ekstremalnych zmaganiach z wodą o temperaturze 0°C, nie zawsze zostają dobrze oznakowane przez amatorów mroźnych kąpieli. W tych miejscach niebezpieczeństwo załamania się lodu jest największe z uwagi na niewielki przyrost lodu właściwego – dodaje Piotr Molasy.
Co robić, jeśli lód się pod nami załamie?
- nie wpadaj w panikę – staraj się zachować spokój, oszczędzaj siły na wydostanie się z wody;
- jeśli to możliwe zdejmij buty - łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
- jeśli się wydostaniesz na lód, nie wstawaj! Powoli przeczołgaj się po nim w bezpieczne miejsce;
- jeżeli jest taka możliwość, szybko przebierz się w suchą odzież.
Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?
- nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i Ty również możesz wpaść do wody;
- natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112;
- podejście do przerębla powinno odbywać się w próbie podczołgania się do tonącego. Podejście w postawie wyprostowanej może grozić załamaniem lodu pod naciskiem naszej wagi;
- postaraj się rzucić lub podać tonącemu np. kurtkę, gałąź, deskę, szalik;
- jeżeli jest taka możliwość, należy szybko przebrać uratowanego w suchą odzież.
Specjaliści radzą, aby wybierając się na lód zabrać ze sobą sprzęt, który w razie pęknięcia pokrywy, zwiększa szanse na ratunek (kolców lodowych, gwizdka, kamizelki ratunkowej, raków antypoślizgowych oraz sondy lodowej).