Legendy i tradycja na Jarmarku

30 Maja 2011

 

Dopisała pogoda, dopisała publiczność, dopisali artyści ? tak w skrócie można podsumować VI Jarmark Świętokrzyski, który odbył się w niedzielę, 29 maja u stóp klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu.

Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem ? ?Z tradycją przez wieki. Chrobacja ? legendarny początek Polski?. Ideą organizatorów było bowiem nawiązanie do średniowiecznych jarmarków, które według przekazów odbywały się na Łyśccu.

- Na Łysej Górze od wieków odbywały się igrzyska, budowano szałasy, gdzie ważono piwo, przygotowywano miejsce do tańca ? mówił podczas homilii mistrz nowicjatu w klasztorze Ojców Oblatów ? ojciec Robert Skup. ? Tym naszym dzisiejszym świętem chcemy podkreślić  pracę, tradycję, kulturę i gwarę ziemi.

Tradycyjnie Jarmark  rozpoczął się od mszy świętej na błoniach przed muzeum, której przewodził superior sanktuarium ojciec Zygfryd Wiecha. W uroczystej mszy, a potem we wspólnej zabawie uczestniczyli ? wicestarosta kielecki ? Zenon Janus, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach ? Józef Szczepańczyk, jego zastępcy ? Renata Janik i Jan Cedro, członek Zarządu Powiatu w Kielcach ? Michał Godowski, sekretarz powiatu ? Barbara Piwnik oraz radny Ryszard Matuliński. Obecni byli także - wicewojewoda Beata Oczkowicz, przedstawiciele władz samorządowych gmin ? Nowa Słupia ? wójt Wiesław Gałka i przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski, Bieliny ? wójt Sławomir Kopacz i przewodniczący Rady Gminy ? Marek Nowakowski, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego ? Andrzej Sosnowski, dyrektor departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach ? Jacek Kowalczyk.

Do hasła imprezy nawiązał wicestarosta kielecki ? Zenon Janus, otwierając VI Jarmark Świętokrzyski.

- Czym bylibyśmy bez kultywowania tradycji ? mówił wicestarosta Janus. ? Dzisiejsza impreza ma nam przypomnieć skąd się wywodzimy i gdzie są nasze korzenie.

Część artystyczna VI Jarmarku Świętokrzyskiego rozpoczęła się od występów  hejnalistów  z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku,  a potem przyszedł czas na prezentacje artystów z gmin Nowa Słupia i Bieliny. Przed publicznością wystąpili Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin - Sabbaton?, zespół wokalny ?Śpiwoki Świętokrzyskie? z Nowej Słupi, ?Makoszyńskie Przepióreczki? i ?Echo Łysicy? z Bielin, akordeonista Krzysztof Korban, grupa ?Akapit? z Chęcin, zespół teatralny Szok? z widowiskiem pt. ?Świętokrzyska opowieść? oraz  ?Świętokrzyskie Diabliki? z Nowej Słupi. Niezwykle interesujący był spektakl wędrowny ?Nie czekaj Lecilaty? w wykonaniu Teatru Pod Lnianym Niebem, publiczność oklaskiwała także występ Kieleckiego Teatru Tańca. Rękodzieło artystyczne oraz przysmaki regionalnej kuchni można było kupić na stoiskach, natomiast milusińskich zabawiał Teatr Wagabunda i Muzeum Zabawek i Zabawy z Kielc, które proponowały wyścigi na szczudłach, serso, skoki przez skakankę, biegi koników, wyścigi w workach, przeciąganie liny i konkurs na największą bańkę mydlaną. Był też konkurs przygotowany przez Świętokrzyski Park Narodowy.

Na zakończenie imprezy wszystkich czekała wielka artystyczna uczta ? występ ?Piwnicy pod Baranami?, dzięki której mogliśmy się przenieść w niepowtarzalny świat krakowskiego kabaretu. Na finał artyści zaśpiewali ?Desideratę?.

?Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy. O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie, bądź na dobrej stopie ze wszystkimi. Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie i wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść? ? takie przesłanie przekazali widzom krakowscy artyści na zakończenie VI Jarmarku Świętokrzyskiego.

do góry
Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów