„L” na egzaminie
9 Lutego 2015W kieleckim starostwie spotkali się właściciele ośrodków szkolenia kierowców z Kielc i z terenu powiatu kieleckiego oraz przedstawiciele WORD.
Spotkaniu przewodniczył członek Zarządu Powiatu w Kielcach - Józef Szczepańczyk. Obecni byli: naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Henryk Stróżecki, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – Czesław Dawid, a także kierownicy ośrodków szkolenia kierowców z terenu powiatu kieleckiego.
- Kierownicy ośrodków szkolenia podczas ostatniego spotkania, które miało miejsce miesiąc temu, mieli sporo wątpliwości co do niektórych zagadnień związanych z ustawą z dnia 26 czerwca o kierujących pojazdami – mówi Henryk Stróżecki. – Chodzi dokładnie o to, jakim wymaganiom powinien odpowiadać pojazd OSK, na którym zdawany jest egzamin praktyczny na prawo jazdy. Kolejną kwestią jest sprawa udziału instruktora w egzaminie praktycznym.
- Sporo pytań pada, jeśli chodzi o kwestię urządzeń technicznych do zapisu obrazu i dźwięku z przebiegu egzaminu. Jakie powinny spełniać warunki, czy to może być karta SD czy pendrive i jaki jest sposób przechowywania takiego nośnika – pytał Artur Dudzic, kierownik wieloosobowego stanowiska ds. transportu i nadzoru nad szkoleniem kierowców i stacjami diagnostycznymi.
Na te wszystkie pytania odpowiadał dyrektor WORD-u Czesław Dawid. - Na stronach wojewódzkiego ośrodka zamieściliśmy dwa dokumenty, pierwszy to wniosek, że kandydat chce odbywać egzamin na pojeździe OSK, a drugi, że posiada zgodę z ośrodka szkolenia kierowców na udział pojazdu tego ośrodka w części praktycznej egzaminu państwowego.
Kolejną poruszaną kwestią był udział instruktora w egzaminie. – Nie ma ku temu żadnej przeszkody. Z takiego przywileju do tej pory skorzystało dziesięć osób w tym roku. W 2014 roku było 30-40 chętnych, czyli znikoma liczba zainteresowanych instruktorów – dodał Czesław Dawid.
Jerzy Czuba ze „Świętokrzyskiej Szkoły Jazdy” dopytywał o osoby niepełnosprawne. - Na egzaminy podstawiam samochody dla osób niepełnosprawnych. Chcę wiedzieć, czy niepełnosprawni będą obsługiwani w pierwszej kolejności. Zdarza się, że muszą czekać ponad godzinę na egzamin praktyczny. Dodatkowo egzaminy teoretyczne odbywają się na pierwszym piętrze, osoby niepełnosprawne po prostu są wnoszone na piętro – mówił Jerzy Czuba.
W tej kwestii dyrektor WORD – u powiedział krótko: - Gwarantujemy, że samochody OSK oraz osoby niepełnosprawne będą w pierwszej kolejności przepuszczane do egzaminów. Problem pojawia się jeśli chodzi o nasz budynek, nie przewidzieliśmy przeróbek technicznych naszego obiektu, ani instalacji wind.
Właściciele ośrodków poruszyli także sprawy związane z kosztami za egzamin. – Jeżeli kursant odbywa egzamin na pojeździe Ośrodka Szkolenia Kierowców, to czy WORD nie powinien zwracać tzw. dywidendy za jego użyczenie na egzamin – pytał Andrzej Chudy.
- Ustawodawca nie przewidział zwalniania z kosztów, jeśli chodzi o opłatę egzaminacyjną - wyjaśnił Marek Halicki z WORD.