Krew Darem Życia - gminy mogą się zgłaszać
21 Kwietnia 2021Starosta kielecki Mirosław Gębski zachęca samorządy gminne do zaangażowania się w tegoroczną Akcję Letnią „Krew Darem Życia”. Jak co roku w ramach przedsięwzięcia, w okresie wakacyjnym zbierana będzie krew, której w tym czasie szczególnie brakuje.
- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach każdego dnia podejmuje wysiłki, aby zapewnić zapasy krwi, aby ten cenny lek był dostępny, gdy będzie go potrzebował ktoś z nas lub ktoś bliski. Przed nami okres wakacyjny, w którym stany magazynowe mocno się kurczą, równocześnie nadal walczymy z koronawirusem. Apeluję do samorządów gminnych o zgłaszanie się do RCKiK w Kielcach z propozycją zorganizowania na swoim terenie honorowej zbiórki krwi - mówi Mirosław Gębski, który objął akcję honorowym patronatem.
Działania pod nazwą „Krew Darem Życia” prowadzone są od maja do września. Ich celem jest zapewnienie zapasów tego leku na najtrudniejsze miesiące letnie, gdy liczba krwiodawców spada m.in. z powodu urlopów.
- Gminy zainteresowane wzięciem udziału w przedsięwzięciu mogą już zgłaszać chęć przystąpienia do akcji. By to zrobić należy skierować do nas pismo z taką wiadomością i najlepiej od razu wskazać osobę do kontaktu. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 41 335 94 19 lub 41 335 94 20. Dostępny jest również adres e-mail: - informuje Olgierd Oksza-Orski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Preferowane jest zorganizowanie zbiórki krwi stacjonarnej, ponieważ jej oddawanie w krwiobusie zajmuje więcej czasu.
Akcja Letnia „Krew Darem Życia” prowadzona jest już od blisko 15 lat. Zwykle angażuje się w nią do 20 gmin z województwa świętokrzyskiego. Jedne z większych zbiórek krwi w powiecie kieleckim organizują Górno, Daleszyce i Łagów.
- W 2019 roku nasz personel odwiedził 55 miejscowości, zgłosiło się wówczas 14 gmin, 1302 osoby oddały krew, dzięki czemu udało się pozyskać 583 litry tego bezcennego leku - informuje Olgierd Oksza-Orski z RCKiK w Kielcach.
Przypominamy, że z oddaniem krwi nie musimy czekać do wakacji. W kieleckim centrum brakuje obecnie grup: A Rh-, B Rh-, AB Rh-, 0 Rh+, 0 Rh-. Cały czas pilnie potrzebne jest również osocze od ozdrowieńców, bo dopiero tworzy się baza osób, które przechorowały COVID-19 w szczycie trzeciej fali.
Od początku epidemii, w RCKiK w Kielcach odnotowano 274 donacje osocza od osób zameldowanych w powiecie kieleckim i 1009 donacji od dawców zameldowanych w województwie świętokrzyskim. Łącznie osocze oddano tu 1069 razy (w tej liczbie są również osoby spoza regionu).