Koronawirus: Jak radzić sobie ze stresem

30 Marca 2020
 

Przerwy w śledzeniu informacji o pandemii, podejmowanie przyjemnych aktywności, próby zachowania codziennej rutyny – to tylko niektóre ze sposobów radzenia sobie ze stresem spowodowanym przez wirusa SARS-CoV-2. Edyta Domagała, psychoterapeutka z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach podpowiada, jak poradzić sobie z uczuciami strachu i niepokoju.   

Jedni lekceważą sytuację związaną z koronawirusem, inni podchodzą do tego zdroworozsądkowo. Są jednak ludzie, którzy na wszelkie informacje z rozprzestrzeniającym się wirusem reagują stresem. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

- Przede wszystkim nie lekceważ zaleceń związanych z zabezpieczeniem się przed zakażeniem wirusem. Jednak ograniczenia wprowadzajmy z rozsądkiem. Pamiętajmy też, że stres może na nas wpływać na dwa sposoby: pozytywnie, na przykład mobilizująco, pomagając w działaniu lub negatywnie, na przykład niemożliwością wykonania jakiejkolwiek czynności. Lęk w dużej mierze związany jest z poczuciem braku kontroli, a także z nową nieznaną sytuacją. Jednak, według służby epidemiologicznej, mamy wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa. Słuchajmy tych zaleceń i przestrzegajmy ich – mówi Edyta Domagała.

Na sytuacje stresowe, jesteśmy narażeni przez całe życie. Jednakże to od nas zależy, jak reagujemy na nie. - Pomagajmy sobie przede wszystkim świadomym zachowaniem. Żeby było ono możliwe, słuchajmy rzetelnych specjalistów od epidemiologii i sytuacji kryzysowych. Rzetelna wiedza daje podstawę do racjonalnego zachowania – tłumaczy specjalistka z PCPR w Kielcach.

Warto dawkować dopływ informacji o koronawirusie.  - Spędzanie całych dni z telewizyjną stacją informacyjną, w której niemal wszystkie newsy dotyczą pandemii, z pewnością nie wpłynie na nas uspokajająco. Nie ulegajmy plotkom. Rozważnie przekazujmy też sobie informacje, czy to prywatnie, czy w mediach społecznościowych o tym, co słyszeliśmy – dodaje psychoterapeutka.

 Jak zatem sobie poradzić ze stresem?

  1. Usiądź i zastanów się, co tak właściwie wpływa na to, że się stresujesz. Możesz zapisać sobie wszystkie możliwe rozwiązania na kartce i zastanowić się jak rozwiązać ten problem. Pamiętaj o zachowaniu spokoju.  Bardzo dużo rzeczy wymaga czasu. Oddech w tym zagadnieniu jest kluczowy.
  2. Posłuchaj muzyki. Ona pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Uspakajamy się i odprężamy wsłuchując się w ulubione nuty. Sprawdź, czy odstresowują Cię dźwięki natury jak szum fal czy śpiew ptaków. Na YouTube znajdziesz nawet ścieżki dźwiękowe na zmniejszenie tej dolegliwości. Liczy się zabawa i radość. Na dłuższą metę muzyka zwalcza nawet stres chroniczny!
  3.  Bądź aktywny!  Aktywność fizyczna to jeden z podstawowych sposobów radzenia sobie ze stresem. Pamiętaj, aby się do tego nie zmuszać i wybrać taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność i w obecnej sytuacji jest bezpieczna. Ruch ma pozytywny wpływ na zdrowie czy psychikę i pozwala na odreagowanie trudnych emocji związanych z codziennym życiem. Powoduje on pobudzenie wszystkich układów organizmu, dotlenienie ciała i wydzielenie się hormonów szczęścia, czyli endorfin.
  4. Skorzystaj z pomocy – rozmowa z bliską osobą potrafi często zmienić postrzeganie trudności. Możesz też skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty- dyżury w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie tel. 664 713 394. Gorsze chwile mogą zdarzyć się każdemu i nie należy tego bagatelizować. Ważne, aby podczas takich momentów mieć koło siebie bliskich przyjaciół. Rozmowa z nimi i ich rady mogą pomóc wyjść nawet z najtrudniejszych sytuacji życiowych.
  5. Śpij około 7-8 godzin. Zwiększysz skuteczność snu i zmniejszysz poziom stresu, jeśli będziesz kłaść się spać regularnie o tej samej porze. Dzięki temu nauczysz swój organizm odczuwać zmęczenie o tej samej godzinie.
  6. Zrób coś, co Cię uszczęśliwia. Wypij dobrą kawę, herbatę, przeczytaj ciekawą książkę, rozwiąż intrygującą krzyżówkę itp.  Daj się porwać chwili. Czasami takie proste i banalne rzeczy, o których zapominamy, na co dzień, są w stanie diametralnie poprawić humor, sprawić, że przestaniemy się zamartwiać. 
  7. Pij dużo wody oraz odpowiednio się odżywiaj. Picie wody paradoksalnie pomoże Ci w zwalczeniu stresu. Gdy Twój organizm jest odwodniony, produkuje więcej hormonu stresu.  Jeżeli nie zdążysz zjeść śniadania – organizm się zbuntuje i wytworzy kortyzol. Wszystko to sprzyja narastaniu stresu oksydacyjnego. Brak odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych to kolejny czynnik mający ogromny wpływ na samopoczucie.
  8. Przestań używać social media. Możliwe, że jesteś zależny od opinii na portalach społecznościowych (za mała liczba „lajków”, idealne zdjęcia na instagramie itp...). Każdy z nas pokazuje w mediach to, co najlepsze. Kreuje idealne życie. Zastanów się, w jakim stopniu żyjesz tym, co tam się pojawia i jak to na Ciebie wpływa?
  9. Uśmiechaj się. Okazuje się, że każdy rodzaj uśmiechu pozytywnie wpływa na organizm – zmniejsza szybkość bicia serca podczas stresujących sytuacji i uwalnia stres.
do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów