Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii
11 Września 2015Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w ostatnim czasie odnotowano wzrost liczby stwierdzonych ognisk i przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Estonii, Łotwy i Litwy.
Jednocześnie nastąpiło pogorszenie sytuacji epizootycznej w zakresie ASF na terytorium krajów trzecich sąsiadujących z Polską, w tym na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Ukrainy, natomiast sytuacja epizootyczna na terytorium Białorusi pozostaje nie do końca rozpoznana.
W związku z powyższym istnieje realne zagrożenie przeniesienia afrykańskiego pomoru świń na tę część terytorium Polski, na której choroba ta obecnie nie występuje.
- W szczególności dotyczy to wwozu na terytorium naszego kraju żywności pochodzenia zwierzęcego z krajów trzecich dotkniętych ASF oraz pozostawiania tej żywności w miejscach dostępnych dla dzików. Zapobieganie takim zdarzeniom może w znacznym stopniu uchronić Polskę przed rozwleczeniem choroby – informuje Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii.
ASF to szybko rozprzestrzeniająca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, dzikie świnie i dziki. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt. Jednakże z uwagi na łatwości jej rozprzestrzeniania oraz nieuleczalność, jej zwalczanie sprowadza się do izolacji oraz likwidacji całych populacji świń w miejscach stwierdzonych ognisk ASF, co wiąże się z dużymi stratami ekonomicznymi w postaci kosztów eradykacji (przeprowadzonego uboju i zniszczenia martwych zwierząt), wypłaty odszkodowań, zmniejszenia ilości produkcji, aż do wstrzymania eksportu i obrotu świń oraz wieprzowiny.
- Choroba ta nie jest groźna dla człowieka, ale powoduje duże straty gospodarcze, dlatego obowiązuje rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące zakazu wwożenia na teren Unii produktów pochodzenia zwierzęcego – mówi Wiesław Wyszkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach – Nasz powiat nie jest bezpośrednio zagrożony, jednak w prewencji kluczowe znaczenie ma wymiana informacji na szczeblu powiatu i gmin, a także pomiędzy Powiatowymi Inspektoratami – dodał.
ASF zostaje najczęściej wprowadzone do kraju poprzez transport, mięso kuchenne, produkty mięsne, odpadki kuchenne i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików z państw, na terenie których stwierdzono ogniska choroby – terytorium Kaukazu, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy.