Komisja o szkole i pomocy społecznej

28 Grudnia 2015
 

Budżet, pomoc społeczna i szkolnictwo – to główne tematy podejmowane na dwóch komisjach Rady Powiatu w Kielcach.

W posiedzeniu dwóch komisji: Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu oraz Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych uczestniczył starosta kielecki Michał Godowski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada oraz skarbnik powiatu w Kielcach Maria Klusek.

Skarbnik przedstawiła projekty uchwał dotyczące zmian w budżecie na 2015 rok, w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2015 – 2028 oraz projekt budżetu na 2016 rok. Tutaj radni mieli sporo pytań do skarbnik, które w większości dotyczyły Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

W drugiej części obrad, Teresa Dzik, kierownik Zespołu ds. Edukacji przedstawiła uchwałę dotyczącą przekazania Piotrowi Pająkowi, który prowadzi Centrum Kształcenia Ustawicznego „Patronus” szkół ponadgimnazjalnych, wchodzących w strukturę organizacyjną Zespołu Szkół Nr 8 w Nowej Słupi.

- Zrobiliśmy wstępną symulację kosztów utrzymania szkoły przez powiat. W 2015 dołożyliśmy do tej szkoły ponad 424 tys. zł. W kolejnym roku szkolnym 2016 -2017, przy mniejszej liczbie uczniów ta kwota wzrosłaby jeszcze do ponad 437 tys. złotych – wyjaśniła Teresa Dzik.

Następnie kierownik dodała, że powiat prowadził rozmowy z gminą Nowa Słupia.

- W pierwszej kolejności zwróciliśmy się do gminy, by ta poprowadziła szkołę. Okazało się, że wójt nie jest zainteresowany współpracą. Natomiast zgłosił się do nas pan Piotr Pająk, prezes „Patronusa”, który chce poprowadzić szkołę w tym miejscu. Powiat nadal będzie mieć nadzór nad placówką, a ta sytuacja ochnoniła nas przed jej likwidacją.

- Zrobiliśmy wszystko, by szkołę ratować. Liczyliśmy, że poprawi się nabór, jednakże z roku na rok klasy liczyły coraz mniej uczniów. Zadecydował też niż demograficzny. Co roku nasz urząd dofinansowywał tę placówkę, jednakże nasze możliwości już się wyczerpały – dodał starosta kielecki Michał Godowski.

Radni jednogłośnie przyjęli też „Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Kieleckim na lata 2016-2020”, który przedstawiła Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

- Program został opracowany wraz z przedstawicielami jednostek organizacyjnych powiatu, działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych oraz z organizacjami pozarządowymi – wyjaśniła dyrektor Anna Bielna. – Program jest dokumentem, który ma ułatwić realizację przez powiat aktywnej polityki społecznej, zmierzającej do integracji osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną. Celem tego programu jest organizowanie i popieranie skutecznych działań w zakresie zapobiegania niepełnosprawności, łagodzenia jej skutków i prowadzenie rehabilitacji. Pomaga on także realizować zadania zmierzające do pełnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji