Komisja o ptasiej grypie
23 Stycznia 2017W poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Kielcach obradowała Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska oraz Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu.
W spotkaniu wziął udział członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Marek Kwiecień, skarbnik powiatu – Maria Klusek oraz Magdalena Kędzierska, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska kieleckiego starostwa.
- Na początku stycznia, w naszym urzędzie odbyło się spotkanie z Wiesławem Wyszkowskim, Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Kielcach. Miało to związek z wykryciem na południu województwa świętokrzyskiego ognisk wirusa ptasiej grypy – mówiła naczelnik Kędzierska. – Jak już wiemy, powiatowy lekarz, działając zgodnie z wytycznmi Ministerstwa Rolnictwa o zakazie organizacji wystaw z udziałem ptaków, nie wyraził zgody na organizację Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych oraz Międzynarodowych Targów Gołębi. Chcieliśmy wiedzieć, jak niebezpieczny dla naszego powiatu kieleckiego jest wirus ptasiej grypy i w jaki sposób zagraża on domowym hodowlom. Okazało się, że choć wirus ptasiej grypy nie występuje na obszarze powiatu kieleckiego, to nadal musimy być bardzo czujni.
- Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki, ptaki wodne, jak kaczka, szczególnie jej odmiana krzyżówka, czernica, ale także łabędzie, ptaki brodzące wodne i ptaki drapieżne. Jak się okazuje, wirus nie zniknie przez zimę. Tylko dodatnie temperatury mogą go zwalczyć – mówiła naczelnik.
Jak się uchronić?
Najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie gospodarstw przed wirusem. Należy koniecznie unikać zbędnego ryzyka i minimalizować możliwość przeniesienia wirusa grypy do gospodarstwa. Trzeba zabezpieczać paszę i utrzymywać drób w zamknięciu. Należy wdrożyć proste zasady bioasekracji, takie jak dezynfekcja sprzętu, urządzeń, walka z gryzoniami. Jednym z zaleceń bioasekuracyjnych dla hodowców drobiu jest dopilnowanie, by do paszy nie miały dostępu dzikie zwierzęta. Niestety przyczyną zarażenia bywa też człowiek. Problemem jest możliwość rozniesienia wirusa przez człowieka, poprzez ubranie czy samochód.
JAK ROZPOZNAĆ PTASIĄ GRYPĘ?
W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:
• zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie,
• spadek dziennej produkcji jaj,
• spadek spożycia paszy lub wody,
• objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.