Komisja o przyszłości edukacji

25 Stycznia 2017
 

Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu oraz Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych zebrała się na środowym posiedzeniu w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

W spotkaniu wziął udział wicestarosta kielecki Zenon Janus, skarbnik powiatu Maria Klusek oraz Teresa Dzik, kierownik Zespołu ds. Edukacji kieleckiego starostwa.

Radni wysłuchali sprawozdania z działalności Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu oraz Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych. - Komisja zdrowia zaopiniowała w 2016 roku 84 projekty uchwał oraz przyjęła 31 informacji i sprawozdań. Odbyło się 9 protokołowanych posiedzeń, z czego 7 łączonych z komisją edukacji – wyliczała Bogumiła Kowalczyk, przewodnicząca tej komisji. Podobne dane przedstawił radny Janusz Wojkowski, przewodniczący komisji edukacji. – Odbyło się 9 protokołowanych posiedzeń, siedem z komisją zdrowia i jedno posiedzenie wyjazdowe w Zespole Szkół nr 3 w Chmielniku - mówił.

Radni tej komisji przyjęli sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez powiat kielecki.

- Zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, w styczniu  każdego roku, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3 oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Powyższe sprawozdanie Zarząd Powiatu przedłożył Radzie Powiatu w Kielcach, dyrektorom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat.  Jak się okazuje, pieniądze dobrze policzyliśmy, nauczyciele awansowali, pieniądze za swoją pracę otrzymali. Nie mamy powodów do zmartwień – powiedziała Teresa Dzik.

Ponadto Zarząd Powiatu przyjął projekt planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Kieleckiego w okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.

W związku z planowaną reformą oświaty radni przyjęli projekt uchwały dotyczący projektu dostosowania sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu kieleckiego.

 - Projekt uchwały określa plan dostosowania szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat kielecki do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. Ustawa ta obliguje jednostki samorządu terytorialnego do dostosowania sieci szkół funkcjonujących na ich obszarze do nowych przepisów – wyjaśniła Teresa Dzik.

Z dniem 1 września 2017 roku z mocy prawa:

1)   zasadnicze szkoły zawodowe przekształcą się w branżowe szkoły I stopnia, w których będą funkcjonować w roku szkolnym 2017/2018 klasa II i III zasadniczej szkoły zawodowej a w roku szkolnym 2018/2019 klasa III zasadniczej szkoły zawodowej;

2)   szkoły policealne i szkoły policealne dla dorosłych stają się szkołami policealnymi,
o których mowa w art. 18 ust. 1, pkt 2, lit. f ustawy – Prawo oświatowe.

 Z dniem 1 września 2019 roku z mocy prawa:

1)   trzyletnie licea ogólnokształcące przekształcą się w czteroletnie licea ogólnokształcące,
prowadzące klasy dotychczasowych trzyletnich liceów ogólnokształcących, które wygasną z dniem 31 sierpnia 2022 roku;

2)   czteroletnie technika przekształcą się w pięcioletnie technika, prowadzące klasy dotychczasowych czteroletnich techników, które wygasną z dniem 31 sierpnia 2023 roku;

3)   trzyletnie licea ogólnokształcące dla dorosłych przekształcą się w czteroletnie licea ogólnokształcącego dla dorosłych, prowadzące klasy dotychczasowych trzyletnich liceów ogólnokształcących dla dorosłych, które wygasną z dniem 31 sierpnia 2022 roku.

W szkołach ponadgimnazjalnych i szkołach specjalnych prowadzonych przez Powiat Kielecki dokonano następujących przekształceń:

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu

Gimnazjum Specjalne Nr 1 z dniem 1 września 2017 roku zostanie przekształcone
w ośmioletnią Szkołę Podstawową Specjalną w Podzamczu. W tej szkole będą funkcjonować w roku szkolnym 2017/2018 klasa II i III gimnazjum specjalnego a w roku szkolnym 2018/2019 klasa III gimnazjum specjalnego.

Gimnazjum Specjalne Nr 1 w Podzamczu wygaśnie 31 sierpnia 2019 roku.  

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna w Podzamczu z mocy prawa z dniem 1 września 2017 roku przekształca się w Branżową Szkołę I Stopnia Specjalną w Podzamczu, w której będą funkcjonować w roku szkolnym 2017/2018 klasa II i III zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej a w roku szkolnym 2018/2019 klasa III zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej.

 Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie

Sześcioletnia Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 1 w Rembowie z mocy prawa z dniem 1 września 2017 roku przekształca się w ośmioletnią Szkołę Podstawową Specjalną
w Rembowie.

Gimnazjum Specjalne Nr 2 w Rembowie zostanie przekształcone w trzyletnie Liceum Ogólnokształcące Specjalne w Rembowie, w którym będą funkcjonować w roku szkolnym 2017/2018 klasa II i III gimnazjum specjalnego a w roku szkolnym 2018/2019 klasa III gimnazjum specjalnego.

Gimnazjum Specjalne Nr 2 w Rembowie wygaśnie 31 sierpnia 2019 roku. 

Od dnia 1 września 2019 roku z mocy prawa trzyletnie Liceum Ogólnokształcące Specjalne
w Rembowie przekształci się w czteroletnie Liceum Ogólnokształcące Specjalne w Rembowie, w którym będą prowadzone klasy dotychczasowego (trzyletniego) Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego w Rembowie, które wygaśnie z dniem 31 sierpnia 2022 roku.

Zespół Szkół Nr 3 w Chmielniku

Aktualnie funkcjonują dwie szkoły policealne:

Szkoła Policealna w Chmielniku i Szkoła Policealna dla Dorosłych w Chmielniku. Od 1 września 2017 roku w tym zespole po przekształceniu pozostanie jedna szkoła policealna pod nazwą: Szkoła Policealna w Chmielniku w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku.

W związku z reformą oświatową szkoły ponadgimnazjalne stają się szkołami ponadpodstawowymi, co pociąga za sobą konieczność dokonania zmiany nazwy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie.

Ze względu na fakt, iż w gminach funkcjonują zespoły szkół, w celu rozróżnienia ich od szkół powiatowych dokonuje się zmiany i ujednolicenia wszystkich nazw szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kielecki zgodnie z poniższą tabelą: 

Dotychczasowa nazwa

Nazwa od 1 września 2017 roku

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
w Bodzentynie

Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie

Zespół Szkół Nr 2 w Chęcinach

Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach

Zespół Szkół Nr 3 w Chmielniku

Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5
w Łopusznie.

Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
w Podzamczu

Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
w Rembowie

Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie

 Wprowadza się również zmiany nazw poszczególnych szkół zgodnie z poniższą tabelą:

Dotychczasowa nazwa szkoły

Nazwa od 1 września 2017 roku

Zespół szkół/Placówka

Technikum Nr 9 w Bodzentynie

Technikum w Bodzentynie

Powiatowy Zespół Szkół
w Bodzentynie

Technikum Nr 1 im. Władysława Łokietka w Chęcinach

Technikum  im. Władysława Łokietka w Chęcinach

Powiatowy Zespół Szkół
w Chęcinach

Technikum Nr 2 w Chmielniku

Technikum w Chmielniku

Powiatowy Zespół Szkół
w Chmielniku

Szkoła Policealna dla Dorosłych
w Chmielniku

Szkoła Policealna w Chmielniku

Technikum Nr 8 w Łopusznie

Technikum  w Łopusznie

Powiatowy Zespół Szkół
w Łopusznie

Szkoła Policealna dla Dorosłych
w Łopusznie

Szkoła Policealna w Łopusznie

Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 1 w Rembowie

Szkoła Podstawowa Specjalna w Rembowie

Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie

W sieć, o której mowa w § 2 uchwały ujęte są również publiczne szkoły ponadgimazjalne prowadzone przez inne organy niż Powiat Kielecki tj: Gminę Łagów, Gminę Piekoszów, Gminę Sitkówka – Nowiny, Ministra Środowiska (Gmina Zagnańsk), Centrum Kształcenia Ustawicznego „PATRONUS” w Kielcach – Piotra Pająka. Z deklaracji złożonych przez organy prowadzące te szkoły lub przez dyrektorów szkół wynika, że zostaną dokonane następujące przekształcenia:

Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej w Nowinach w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach z dniem 1 września 2017 roku przekształca się w czteroletnie Technikum
im. św. Jadwigi Królowej w Nowinach, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach, w którym prowadzone będą klasy dotychczasowego gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 roku czteroletnie Technikum im. św. Jadwigi Królowej w Nowinach stanie się pięcioletnim technikum.

Komisja łaczona zdrowia i edukacji Komisja łaczona zdrowia i edukacji
5

Komisja łaczona zdrowia i edukacji

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów