Komisja o pracy straży i policji

18 Marca 2014

Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom obradowała w kieleckim starostwie.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli starosta kielecki – Zdzisław Wrzałka oraz skarbnik powiatu - Maria Klusek.

Podczas komisji radni zapoznali się ze szczegółową informacją o stanie bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniami pożarowymi powiatu. Sprawozdanie z działalności Państwowej Straży Pożarnej przedstawił Krzysztof Janicki, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

- Rok 2013 był dla nas rokiem pomyślnym. W porównaniu z poprzednim, o 1163 zmalała liczba akcji, w których uczestniczyli strażacy. W 2012 roku mieliśmy 4170 akcji, a w 2013 tylko 3007  – stwierdził komendant Janicki. - Zdecydowanie mamy też mniej pożarów, bo w porównaniu do ubiegłego roku, ich liczba zmniejszyła się o 1256. Najwięcej było ich na terenie gminy Górno - 159, Chęcinach - 142, Piekoszowie i Masłowie - po 136. Najczęściej spotykamy się z pożarami nieużytków rolnych, spowodowanych umyślnym działaniem człowieka. Coraz częściej też dochodzi do podpaleń śmietników i samochodów. W ciągu jednego dnia mieliśmy trzy podpalenia aut. Średnio interwencję na terenie powiatu kieleckiego podejmujemy co 2 godziny i 54 minuty, pożar gasimy co 5 godzin i 16 minut – wyliczył komendant.

W tej chwili w PSP w Kielcach pracuje 249 funkcjonariuszy i pracowników. Oprócz szkoleń strażaków, priorytetem jest wzmocnienie jednostek na terenach między gminami: Daleszycami a Rakowem, oraz na terenie Łopuszna. – Pracujemy, by wzmocnić te obszary poprzez szkolenia w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, tak by włączyć tamtejsze jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego- dodał komendant.

O pracy policji i stanie bezpieczeństwa na terenie powiatu kieleckiego w ubiegłym roku opowiedział Artur Bielecki, Komendant Miejski Policji w Kielcach.

- W 2013 roku spadła nam o 10 procent ilość przestępstw kryminalnych. Z 7161, które odnotowaliśmy w roku 2012 do 6492 w 2013 roku. Poprawiliśmy również statystyki wykrywalności przestępstw. Niestety, wciąż stwierdzamy dużą ich liczbę na tle przemocy domowej. W okresie 12 miesięcy 2013 roku stwierdzono ich aż 185.

Komendant przyznał, że gorzej wyglądają statystki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. - W 2012 roku na drogach powiatu zginęło 30 osób, rok później ilość zabitych wynosiła 50 osób. Przyznam, że te dane są zatrważające. Główną przyczyną jest brawura kierowców i prędkość – dodał Artur Bielecki.

Radny Tomasz Pleban dopytywał, jak wygląda sytuacja po likwidacji posterunków policji. Komendant odpowiedział, iż pomimo wielu obaw, policja ma lepszy czas reakcji i jest bardziej widoczna w terenie. Policjanci odbyli w 2013 roku 19 tys. 28 służb patrolowo – interwencyjnych. To o 2454 więcej niż 2012 roku.

Podczas komisji radni zapoznali się także z wprowadzonymi zmianami w budżecie powiatu oraz wieloletnią prognozą finansową.

 Agnieszka Madetko

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów