Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym w Kielcach
18 Listopada 2024Przedstawiciele Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Kieleckim, wspólnie ze starostą Tomaszem Plebanem odwiedzili dziś Archiwum Państwowe w Kielcach. W trakcie wizyty, zapoznali się z historią archiwum, sposobami zabezpieczenia i przechowywania dokumentów, przyglądali się także pracy przy digitalizowaniu akt, przechowywanych w Kielcach.
Przedstawiciele środowisk kombatanckich mogli też bezpośrednio przyjrzeć się wybranym dokumentom, m.in. rozkazowi, podpisanemu przez legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.
Dyrektor instytucji Wiesława Rutkowska apelowała do kombatantów o przekazywanie do Archiwum Państwowego w Kielcach cennych dokumentów, posiadanych w domowych archiwach. - W Archiwum Państwowym będą całkowicie bezpieczne. Tu zadbają o nie specjaliści, którzy nie dopuszczą do tego, aby uległy zniszczeniu. Tutaj też będą dostępne szerokiemu gronu badaczy, a w ten sposób pomogą w zdobywaniu wiedzy o historii kraju i regionu - przekonywała dyr. Wiesława Rutkowska.
Starosta kielecki Tomasz Pleban podkreśla rolę Archiwum Państwowego dla funkcjonowania państwa. - Archiwum Państwowe to jedna z pierwszych instytucji, powołanych po odzyskaniu niepodległości. To nie przypadek. W tamtym czasie, archiwiści wykonali tytaniczną pracę, zabezpieczając różnego rodzaju dokumenty, pochodzące z trzech zaborów - przypomniał starosta. Tomasz Pleban podziękował za zaproszenie na spotkanie w Archiwum Państwowym. Przypomniał, że to kolejne rozmowy archiwistów ze środowiskami kombatanckimi. Poprzednio, dyrektor Wiesława Rutkowska uczestniczyła w starostwie w posiedzeniu Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Podczas dzisiejszej wizyty, dokumenty poświęcone swojemu ojcu przekazała do archiwum pani Alina Buczyńska.