Kolorowo i tanecznie w Chmielniku

10 Sierpnia 2014

Piękne ludowe stroje i najpiękniejsze dźwięki muzyki ludowej – w Chmielniku odbył się Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów.

Starostwo Powiatowe w Kielcach po raz piętnasty zaprosiło mieszkańców do wspólnej zabawy. Swój kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny zaprezentowało 450 artystów z 27 Zespołów Śpiewaczych, pięć Zespołów Pieśni i Tańca oraz 12 solistów.

Popisy wokalne i taneczne obserwowali: starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka, wicestarosta - Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu - Bogdan Gierada, Michał Godowski i Jacek Barański, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Józef Szczepańczyk, a także burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik - Jarosław Zatorski, który ufundował główną nagrodę dla zespołu śpiewaczego oraz Marek Kwiecień - prezes Śladkowskiego Stowarzyszenia Agroturystyki i Turystyki "Dolina Sanicy". Obecni byli radni powiatowi: Kazimierz Bielecki, Mirosław Gębski oraz Renata Janik - poseł RP.

Dzień tańca i śpiewu

Przegląd zespołów trwał cały dzień. Pomimo żaru lejącego się z nieba, przyciągnął on rzesze zwolenników muzyki ludowej, którzy każdy występ oklaskiwali gromkimi brawami. Wiele się działo również pod sceną - tańczących w rytm pięknych ludowych melodii nie brakowało.

- Powiatowy przegląd ma przybliżać twórczość artystów z różnych gmin i ich różnorodność. Wszystkie występy zespołów były wspaniałe i ciekawe. Powiat docenia swoich artystów, dlatego chce ich promować podczas licznych występów na terenie całej Polski – powiedział Zdzisław Wrzałka. Wicestarosta Zenon Janus dodał: - Te niezapomniane chwile obcowania z folklorem pozwoliły mieszkańcom naszego powiatu miło spędzić niedzielny czas.

Występy artystów z powiatu kieleckiego oceniało jury. - Pod uwagę braliśmy nie tylko wykonanie i repertuar, ale także stroje artystów. Przyznam, że z ogromnym podziwem patrzyliśmy na nasze artystki, które w galowych strojach musiały się zmierzyć z 30 stopniowym upałem. Do końca zachowały ogromną klasę, nie usuwając żadnego elementu ze swojego ludowego stroju – mówiła Wioletta Krzyżanowska z kieleckiego starostwa.  

Zasłużeni dla kultury

Przeglądowi towarzyszyła uroczystość wręczenia Dorocznych Nagród w Dziedzinie Kultury za 2013 rok, które są przyznawane od 2002 roku. - To zaszczytne wyróżnienie dla osób, które w sposób szczególny swoją pasją, wrażliwością i nieprzeciętnym talentem tworzą rzeczy wielkie, niezwykłe i wyróżniają się w sposób szczególny na tle pozostałych - wyjaśnia prowadząca przegląd Beata Piotrowska-Wróbel, kierownik referatu do spraw kultury, turystyki i sportu w kieleckim Starostwie Powiatowym.

Nagrodę za osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury otrzymał Jan Chmielewski, autor wielu publikacji związanych z postacią Stefana Żeromskiego. – To nagroda za całokształt działalności na rzecz propagowania twórczości tego pisarza. Niestety stan zdrowia pana Jana nie pozwolił mu osobiście odebrać wyróżnienia.

W kategorii osób indywidualnych, nagrodę główną kapituła przyznała obdarzonej niezwykłym talentem Józefie Buckiej z gminy Miedziana Góra. To nagroda za wkład w rozwój kultury ludowej i amatorskiego ruchu artystycznego w powiecie kieleckim. Pani Józefa wykonuje unikatowe ozdoby choinkowe, ozdoby z bibuły, suszonych kwiatów. Jej wieńce wielokrotnie były nagradzane podczas dożynek powiatowych i wojewódzkich.

- Cieszę się, że ludzie widzą i doceniają mój talent, który jest darem od Boga. Wszystkie moje pomysły powstają w głowie, widzę w myślach jakiś kwiat, biorę np. bibułę i go wykonuję. Swoją wiedzą próbuję dzielić się z młodymi ludźmi, bywam na zajęciach szkołach i przedszkolach. A kiedy mam czas, to piszę gwarą teksty piosenek – wylicza niezwykle skromna Józefa Bucka. 

Wyróżnienia w kategorii indywidualnej otrzymali: Stanisław Nyczaj za popularyzację literatury współczesnej i Stefania Golenia z zespołu „Kowalanki” działającego na terenie gminy Sitkówka-Nowiny.

Wśród zespołów główną nagrodę otrzymał Zespół Chełmowianki z Nowej Słupi, który przyczynił się do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego w powiecie kieleckim. Zespół ten zdobywa wiele nagród. W tym roku „Chełmowianki” zostały wybrane najlepszym Kołem Gospodyń Wiejskich Województwa Świętokrzyskiego.

- Na to wyróżnienie zasłużyliśmy swoją ciężką pracą. Jesteśmy młodym zespołem, działamy ponad trzy lata. Do tego co robimy podchodzimy z ogromnym sercem, miłością i zaangażowaniem  – mówi członkini zespołu - Irena Gąsior. W działalność zespołu zaangażowanych jest 15 pań. 

Wyróżnienie w kategorii zespołów otrzymały: Zespół Śpiewaczy ,,Dalmarjanki” z gminy Daleszyce i Zespół Śpiewaczy ,,Kowalanki” z gminy Sitkówka – Nowiny.

Współorganizatorami tegorocznego koncertu byli: Chmielnickie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie  Agroturystyki i Turystyki „Dolina Sanicy”.

 

Laureaci XV Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów:

W kategorii Zespoły Pieśni i Tańca zwyciężyli: Zespół Pieśni i Tańca ,,Bęczkowianie”(gm. Górno), wyróżnienie otrzymał – Zespół Pieśni i Tańca ,,Wincentowianie” (gm. Piekoszów).

W kategorii Zespoły Śpiewacze: pierwsze miejsce otrzymali: – Zespół Śpiewaczy ,,Bolminianki” (gm. Chęciny), drugie miejsce Zespół Śpiewaczy ,,Szewczanki” (gm. Sitkówka – Nowiny), trzecie Zespół Śpiewaczy ,,Źródło Sanicy” (gm. Chmielnik).

Wyróżnienia otrzymali: Zespół Śpiewaczy ,,Łabecanki” (gm. Morawica), Zespół ,,Kumotry” (gm. Daleszyce).

W kategorii Soliści: zwyciężyła Marianna Jamrożek (gm. Górno), drugie miejsce zajęła Alfreda Nowak ( gm. Morawica), zaś trzecie Jan Szwed (gm. Piekoszów).

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów