Kolejne wyróźnienie dla starosty
19 Grudnia 2022Starosta kielecki Mirosław Gębski z „Wyróżnieniem Gminy Zagnańsk”. To nagroda za aktywne niesienie pomocy rodakom poza granicami Polski. Dostrzeżono także wieloletnią działalność starosty na terenie gminy. Podczas uroczystości, która miała miejsce w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Zagnańsku, wręczono także stypendia „Mocny fundament” dla szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży.
Spotkanie wigilijne rozpoczęło się mszą świętą odprawioną w parafii św. Józefa Oblubieńca w Zagnańsku. Tuż po niej, dalsze uroczystości odbyły się w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku. Zebranych powitał wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski wraz z kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Agatą Sykulską.- Wigilia dla Samotnych i Wszystkich Ludzi Otwartego Serca to już tradycja w naszej gminie. Ostatnie dwa lata były dla wszystkich trudnym czasem, czasem pandemii i izolacji. Tym bardziej jest nam miło, że możemy się dziś spotkać i razem świętować ten czas wspólnie z osobami samotnymi oraz wszystkimi ludźmi dobra i otwartego serca - powiedział wójt Wojciech Ślefarski.
Podczas uroczystości wręczono ważne dla gminy „Wyróżnienia Gminy Zagnańsk” dla tych osób, które odznaczają się osiągnięciami gospodarczymi, kulturalnymi, naukowymi, sportowymi oraz społecznymi dla rozwoju gminy Zagnańsk.
W tym zacnym gronie znalazł się starosta kielecki, Mirosław Gębski. - To osoba, która od ponad 20 lat uczestniczy w życiu publicznym i cieszy się ogromnym zaufaniem wśród społeczności lokalnej, aktywnie angażuje się w niesienie pomocy Polakom zamieszkałym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Popularyzator polskiej historii oraz inicjator wielu wydarzeń patriotycznych, który dba o tradycje naszego regionu i promuje je wśród naszych mieszkańców. Reprezentuje jednostkę samorządu terytorialnego, która jest liderem wielu prestiżowych ogólnopolskich rankingów - uzasadniała nagrodę Przewodnicząca Rady Gminy Renata Pisiakowska. - Starosta mocno angażuje się w rozbudowę infrastruktury drogowej na terenie naszej gminy. Podczas jego kadencji oddano do użytku wiele kilometrów dróg a także ciągów pieszych. Dzięki jego wsparciu wzrasta poziom bezpieczeństwa i życia lokalnej społeczności. Mocno wspiera lokalne wydarzenia kulturalne jak również angażuje się w wydarzenia sportowe organizowane przez Gminę Zagnańsk i lokalne organizacje pozarządowe.
- Gmina Zagnańsk zawsze była bliska mojemu sercu, tym bardziej czuję zaszczycony taką nagrodą - mówił starosta Mirosław Gębski. Za wyróżnienia podziękowali również pozostali nagrodzeni.
W gronie wyróżnionych znalazł się przedsiębiorca Krzysztof Kondrak oraz Koło Gospodyń Wiejskich Florianki. Wigilijny czas umilił swoim występem Chór Con Passione. Przed zebranymi zaprezentowali się także uczniowie szkoły, którzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Tego dnia doceniono także najzdolniejszych uczniów w gminie.
- Rada Gminy Zagnańsk przyjęła program stypendialny „Mocny Fundament”, którego celem jest wspieranie rozwoju szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży w dziedzinie nauki, kultury, sportu oraz działalności społecznej. Cieszę się, że możemy w ten sposób wspierać uzdolnionych uczniów. Jestem przekonany, że stypendia będą dla nich swego rodzaju motywacją do nauki. Jest to też forma nagrodzenia wysiłku, systematyczności oraz chęci, jakie młody człowiek wkłada w swoje wykształcenie - zaznaczył wójt Wojciech Ślefarski. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Amelia Żelazna, Mara Rozalia Kopeć, Kamil Sztuka oraz Igor Wawrzeńczyk.
Amelia Żelazna Zespół Szkół Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
Reprezentowała szkołę w wielu konkursach zakończonych sukcesami. W roku szkolnym 2021/2022 zdobyła tytuł finalistki w Wojewódzkim Konkursie z Chemii, którego organizatorem było Kuratorium Oświaty w Kielcach, jak również reprezentowała szkołę w Wojewódzkim Konkursie z języka Polskiego. Wielokrotnie była laureatką wielu konkursów recytatorskich oraz ortograficznych. Chęć samorozwoju, ambicja i poszukiwanie wiedzy na własną rękę powoduje, że wiedza Amelii znacznie wykracza poza podstawowy zakres materiału programowego.
Igor Wawrzeńczyk
Jest absolwentem Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku. Od najmłodszych klas uzyskiwał bardzo wysokie wyniki w nauce oraz wyróżniał się dobrym zachowaniem. Uzdolniony matematycznie oraz sportowo. Laureat VI Wojewódzkiego Konkursu z matematyki w roku szkolnym 2021/2022, w którym zakwalifikował się do finału osiągając maksymalną liczbę punktów, co dało mu zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty a co za tym idzie, otwarte drzwi do wymarzonej szkoły średniej. Igor był również członkiem drużyny, biorącej udział w międzynarodowych zawodach matematyczno-fizycznych dla uczniów szkół podstawowych NÁBOJ JUNIOR. Drużyna Igora zajęła 4 miejsce w Polsce i 27 miejsce w klasyfikacji międzynarodowej spośród 1002 drużyn. Ponadto Igor wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny na rok szkolny 2021/2022 i uzyskał w nim bardzo wysoki wynik. Ma na swoim koncie również osiągnięcia sportowe na Finale Wojewódzkich Świętokrzyskich Igrzysk dzieci i młodzieży szkolnej w piłce nożnej, gdzie był w składzie zwycięskiej drużyny. Dodatkowo drużyna piłki siatkowej, do której Igor należy, zajęła III miejsce w eliminacjach do finału Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej. Treningi do tych zawodów połączył z przygotowaniami do egzaminu, a dzięki dobrej organizacji pracy i odpowiedzialności udało się z nadzwyczajnym rezultatem.
Maja Rozalia Kopeć
Absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, zamieszkała w Lekominie. Maja to zdolna, ambitna i pracowita uczennica. Rzetelna i systematyczna praca owocuje bardzo dobrymi wynikami w nauce. W roku szkolnym 2021/2022 zdobyła tytuł Laureatki III Wojewódzkiego Konkursu z historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Dzięki swojej ciężkiej pracy Maja stanowi wzór do naśladowania dla jej rówieśników.
Kamil Sztuka
Jest absolwentem Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie. Wyróżnia się wysoką kulturą osobistą, wzorowym zachowaniem oraz ponadprzeciętnymi osiągnięciami w nauce i sporcie. Aktywnie działa w Samorządzie Uczniowskim, w którym pełni funkcję Przewodniczącego klasy. Jest laureatem III Wojewódzkiego Konkursu z Chemii (2022r.) a także otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur matematyczny” w 2020 roku. Od lat trenuje w Klubie Sportowym KUZUSHI JUDO Kielce, odnosząc liczne sukcesy. Ponadto jest uzdolniony muzycznie, gra w szachy, ma szerokie zainteresowania przyrodnicze, a przy tym jest osobą niezwykle skromną.
Wyróżnienia Gminy Zagnańsk
Koło Gospodyń Wiejskich „Florianki”
Koło powstało w październiku 2014 roku, dzięki inicjatywie wieloletniej Radnej Gminy Zagnańsk - Grażynie Wawszczak. „Florianki” prowadzą działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich, rozwój kultury ludowej, w szczególności kultury lokalnej i regionalnej. Zajmują się również działalnością charytatywną. Należy do niego ponad 20 osób. Chętnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju konkursach kulinarnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, oraz w świętach kościelnych i państwowych. Są współorganizatorem festynu parafialnego oraz wyścigów rowerowych Mazowia 24 czy M Liga, oferując dla ich uczestników swój catering.
Prowadzą warsztaty zdrowotne i świąteczne zarówno dla najmłodszych, jak i osób dorosłych oraz seniorów. Za swoją aktywną działalność otrzymały III miejsce w plebiscycie gazety „Echo Dnia” w powiecie kieleckim w roku 2017. Obrazując KGW "Florianki" należy wskazać paletę różnorodnych sukcesów i wyróżnień m.in: I miejsce w konkursie za Najpiękniejsze Stoisko podczas Jarmarku Świętokrzyskiego w Tokarni w 2018 roku, II miejsce w Festiwalu Zupy Rybnej w Wilkowie w 2016 roku, II miejsce w konkursie na „Smaki lata zamknięte w słoiku” podczas Festiwalu Smaków Babiego Lata w Ciekotach w 2022 roku.
Przedsiębiorca Krzysztof Kondrak
Założyciel Firmy Instalatorskiej „KONDRAK”. Mieszkaniec gminy Zagnańsk, absolwent Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku. Swoją działalność założył 1 kwietnia 1985 r. Firma cieszy się renomą na lokalnym rynku i przez te wiele lat istnienia, wyrobiła sobie znakomitą opinię wśród swoich klientów. Od ponad 25 lat jest przewodniczącym Rady Banku Spółdzielczego w Samsonowie. Szczęśliwy dziadek 9 wnuków. W wolnych chwilach oddaje się swoim pasjom, gdzie jedna z nich jest myślistwo.
Krzysztof Kondrak niesie pomoc lokalnym organizacjom pozarządowym poprzez bezpłatne usługi w zakresie swojej branży. Prowadzi także od wielu lat szereg działań o charakterze społecznym. Jest stałym darczyńcą dla wielu akcji charytatywnych, Ochotniczej Straży Pożarnej, Parafii p.w. św. Józefa w Zagnańsku czy też wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych, które mają miejsce na terenie gminy. Stale współpracuje z lokalnymi twórcami pomagając im w wydawaniu ich dzieł czy w organizacji wystaw prezentujących ich dorobek artystyczny. To właśnie On wraz z Urszulą Rysińską i grupą swoich przyjaciół zorganizował pierwsze Dni Gminy Zagnańsk.