Kieleckie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 Sierpnia 2024

Zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów na grobie powstańca warszawskiego Wacława Wilka-Wilczyńskiego ps. „Mały”, który spoczywa na Cmentarzu Starym w Kielcach rozpoczęły się w stolicy świętokrzyskiego uroczyste obchody 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczył w nich członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mirosław Gębski.Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Robert Piwko przypomniał  postać spoczywającego na kieleckim cmentarzu powstańca warszawskiego.

Wacław Wilk-Wilczyński ps. „Mały” urodził się w 1925 roku w Warszawie. W konspiracji działał od lutego 1943 roku jako łącznik. Po Powstaniu Warszawskim został schwytany przez Niemców i przetrzymywany jako zakładnik w koszarach SS przy Rakowieckiej. We wrześniu 1944 trafił do obozu w Mauthausen, w grudniu 1944 do Gusen II, a potem Gusen I. Po wojnie trafił do Kielc i mieszkał tu aż do śmierci. Zmarł 23 lutego 2010 roku.
Grób Wacława Wilka-Wilczyńskiego został niedawno odnowiony dzięki zaangażowaniu Instytutu Pamięci Narodowej.

Główne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w Kielcach Mszą Świętą w intencji poległych za wolność, w Kościele Garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach.
Następnie uczestnicy przemaszerowali na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. O godzinie 17.00, w rocznicę godziny „W”, zabrzmiały syreny alarmowe upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Zgodnie z wojskowym ceremoniałem podniesiono na maszt flagę państwową, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.

 

do góry
Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów