Kielczanie w Warszawie
5 Lutego 2018Powiat kielecki zaprezentował się podczas dorocznego spotkania Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.
W warszawskim Domu Technika NOT odbyło się tradycyjne spotkanie członków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Spotkanie jest okazją do wspomnień, refleksji i poczucia choć namiastki świętokrzyskiego klimatu i tożsamości z tym regionem. Tego rodzaju spotkania odbywają się co roku. Mają one na celu promowanie regionu świętokrzyskiego.
Klub zrzesza ponad 300 osób. To ludzie, którzy są związani z Warszawą ale pochodzą z województwa świętokrzyskiego i chcą promować Kielecczyznę. W tym roku przed członkami klubu swoimi osiągnięciami pochwalił się powiat kielecki wraz z gminami – Bieliny, miasto i Gmina Bodzentyn oraz Gmina Masłów jako samorządy reprezentujące działający od wielu lat Związek Gmin Gór Świętokrzyskich.
W spotkaniu uczestniczyła naczelnik Wydziału Promocji i Informacji – Anna Ciołak, która odczytała list od starosty kieleckiego Michała Godowskiego.
- Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla Ziemi Kieleckiej, a w tym powiatu kieleckiego. Przypadają, bowiem dwa ważne dla naszego regionu jubileusze, jakim są – 20-lecie utworzenia Województwa Świętokrzyskiego oraz 20-lecie powstania Powiatu Kieleckiego. My mieszkańcy Ziemi Kieleckiej, jesteśmy dumni z tego, iż wspólnymi siłami, dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców regionu, osobom z różnych środowisk społecznych, udało się zachować naszą regionalną niezależność i tożsamość. My Kielczanie, pamiętamy o dużym zaangażowaniu i wsparciu krajan z Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej w walce o zachowanie Województwa Świętokrzyskiego, którzy mieszkając poza swym miejscem urodzenia, nigdy nie przestali czuć się mieszkańcami Ziemi Kieleckiej. Zawsze dumnie podkreślacie Państwo swoje korzenie. Klub od początku swojego istnienia wspierał lokalną przedsiębiorczość, kultywował tradycje i folklor, a przede wszystkim promował walory turystyczne Gór Świętokrzyskich – czytała Anna Ciołak.
Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Pokochaj Świętokrzyskie”. Swoją tradycyjną, regionalną kuchnię zaprezentowało Gospodarstwo agroturystyczne „Nad Wodą” oraz Koło Gospodyń Wiejskich Lubrzanka z Mąchocic Kapitulnych. Prawdziwych miodów można było skosztować i zakupić na stoisku Gospodarstwa Pasiecznego Ryś. Nie mogło zabraknąć także, smacznego, wiejskiego chleba z Piekarni Ernesta Nogi. Na stoisku gminy Masłów zaprezentował się także zdobywca Nagrody Gospodarczej Marek Banasik właściciel formy Polfol oraz Osobowość Gospodarcza z ubiegłego roku p. Jolanta Pierzak jedyny producent krówek na terenie gminy Masłów.
Goście mogli także obejrzeć film promujący Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej oraz posłuchać ludowych rytmów w wykonaniu Kapeli z Bielin. Po części oficjalnej licznie odwiedzali stoiska promocyjne z terenu gminy Bieliny - kolorowe i bogate w materiały promocyjne i regionalne smakołyki przygotowane przez Izbę Dobrego Smaku w Hucie Szklanej. Można było także skosztować wędlin i wyrobów mięsnych Państwa Kowalczyków z Bielin oraz naturalnych soków tłoczonych u Państwa Kotów (P.H.U. Smaki Ogrodu). Pani Teresa Tomaszewska z Zielarni Oaza opowiadała o leczniczych właściwościach ziół, a kunszt tkactwa prezentowała przedstawicielka Osady Średniowiecznej.
Podczas oficjalnego spotkania w krótkich filmikach została zebranym gościom przybliżona specyfika gmin powiatu kieleckiego, dodatkowo Tomasz Lato wójt gminy Masłów, Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny oraz burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba opowiadali jak gminy zmieniają się w ostatnim czasie oraz co warto zobaczyć odwiedzając gminy. Zebranym gościom umilały czas występy artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Furmanie” z Bodzentyna, Kapeli Bielińskiej oraz zespołu „Andrzej i Przyjaciele”.
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zrzesza członków wywodzących się z terenu starej Ziemi Kieleckiej, położonej w widłach rzek Wisły i Pilicy. Został utworzony w 1987 r. przez osoby, które związały swój los ze stolicą, lecz emocjonalnie są nadal członkami społeczności lokalnej w miejscu swojego urodzenia. Klub jest pełnoprawnym stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym. W swoich założeniach jest apolityczny i skupia ludzi bez względu na ich poglądy, przekonania, chcących promować regiony starej Kielecczyzny w środowisku warszawskim. Do ważniejszych celów Klubu należą: wspieranie przedsiębiorczości na Kielecczyźnie, kultywowanie tradycji folkloru kieleckiego, pogłębianie wiedzy o Ziemi Kieleckiej, propagowanie walorów turystycznych, integracja ludzi związanych z Ziemią Kielecką, promowanie regionów Kielecczyzny.