Kary dla piratów drogowych

23 Kwietnia 2015

Sejm RP uchwalił nowelizację Kodeksu Karnego. Wprowadzone zmiany zaostrzają kary dla pijanych kierowców lub w inny sposób łamiących przepisy w ruchu drogowym.

Oto najważniejsze zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2015 r.

 - Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym, stracą prawo jazdy na 3 miesiące. Prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Za kolejnym razem taki kierowca straci uprawnienia do kierowania pojazdami i aby je odzyskać, będzie musiał zdać egzamin – wyjaśnia Henryk Stróżecki, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w kieleckim starostwie. - Jeżeli osoba ta będzie nadal prowadzić pojazd bez prawa jazdy, straci je na pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Wobec sprawcy znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, który był już wcześniej skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie – zostanie orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

- Zgodnie z nowym prawem, uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą na trzy miesiące kierowcy, którzy będą przewozić zbyt dużą liczbę osób, więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym. Prawo jazdy stracą również kierowcy, którzy będą przewozić osoby pojazdami nieprzystosowanymi do przewozu osób – dodaje naczelnik.

Wyższe wyroki

Sądy będą mogły orzekać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dla osób, które zostaną drugi raz złapane na prowadzeniu pod wpływem alkoholu. Minimalna nawiązka zasądzana od pijanego kierowcy, zatrzymanego po raz pierwszy wyniesie 5 tys. zł. Kierowca przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu, który odzyska prawo jazdy, będzie musiał na własny koszt wyposażyć samochód w alkoholową blokadę. Urządzenie uniemożliwi uruchomienie silnika, gdy poziom alkoholu u kierowcy przekroczy 0,2 promila.

Podwyższona zostaje górna granica okresu zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat. Sąd w postępowaniu wykonawczym będzie mógł określić sposób podania wyroku do publicznej wiadomości przez umieszczenie odpisu z wyroku lub wyciągu z wyroku, ze wzmianką dotyczącą prawomocności, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej sądu, jeżeli sposób podania wyroku do publicznej wiadomości nie został określony w wyroku.

Nowe przepisy mają wejść w życie 30 dni po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw, co ma  nastąpić w najbliższych dniach.

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji