Kapela Ciekoty skradła serca seniorów na Powiatowym Dniu Babci i Dziadka!
8 Lutego 2024Zagrali i zaśpiewali z charyzmą, prezentując po mistrzowsku ludowe muzykowanie. Kapela Ciekoty wystąpiła na scenie WDK w Kielcach podczas Powiatowego Dnia Babci i Dziadka i od razu ujęła publiczność swoją miłością do folkloru, który kultywuje z potrzeby serca.
Dopełnieniem fantastycznego, folklorystycznego koncertu dla seniorów w wykonaniu Kapeli Ciekoty, który obfitował w skoczne, wesołe melodie były pełne humoru, oryginalne zapowiedzi śpiewającego kontrabasisty Adama Młodawskiego, który pokazał, że jest nie tylko wspaniałym muzykiem, ale także wybornym gawędziarzem, wywołującym uśmiech u każdego.
To była wspaniała zabawa z Kapelą Ciekoty. Dziękujemy, wielkie brawa dla Was!!!
KAPELA CIEKOTY powstała w 1995 przy KGW w rodzinnej wsi, od której wzięła swoją nazwę. Zaczynała jako kapela rodzinna w składzie: Ludwik Michta - akordeon (ojciec), Grzegorz Michta - bęben (syn), Stanisław Jaguś - (skrzypce).
Kapelę założył Ludwik Michta i kierował nią przez dziesięć lat. Z biegiem skład się zmienił i powiększał o różne instrumenty (klarnet, trąbka, puzon), a kierownictwo objął Grzegorz Michta, grający na akordeonie i harmonii polskiej.
Obecnie w kapeli grają: Grzegorz Michta - akordeon, Kamil Powrózek - skrzypce, Ernest Ściegienny - klarnet, Adam Młodawski - kontrabas, vokal, Ryszard Kuncewicz - instrumenty perkusyjne.
Kapela Ciekoty to jedna z kapel, która kultywuje folklor z miłości i potrzeby serca. W jej repertuarze znajdują się utwory głównie z regionu świętokrzyskiego grane w sposób tradycyjny lub zaaranżowane folkowo.
Już pod koniec 1995 kapela przygrywała na wielu imprezach gminnych i nie tylko. Jednak jej pierwszym poważnym przedsięwzięciem był występ na XX Buskich Spotkaniach z Folklorem (1996), na którym otrzymała podziękowania i gratulacje od dyrekcji WDK Kielce za kultywowanie sztuk ludowych oraz piękną prezentację województwa.
W 1997 Kapela zdobyła I miejsce w XXI Buskich Spotkaniach z Folklorem, rok później II miejsce i - ponownie pierwsze miejsce w roku 2000. W ostatnich latach kapela stała się bezkonkurencyjną na „Buskiej scenie”, zdobywając Grand Prix im. Piotra Gana w latach 2001, 2004, 2006, 2011. Oprócz tego jest laureatem między innymi: Przeglądu Kapel Ludowych Powiatu Kieleckiego, Daleszyce 2005; XV Międzywojewódzkiego Przeglądu Kapel Ludowych, Bedlno 2005; Koneckiego Przeglądu Kapel Ludowych 2005; wyróżnienia w konkursie Stara Tradycja - Warszawa, 2012; Festiwalu Scyzoryk 2012 w kategorii „Muzyka Ludowa”; Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem, 2013.
Kapela Ciekoty na Powiatowym Dniu Babci i Dziadka