Kampania Czad i Ogień Obudź Czujność

8 Listopada 2016

Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kampanię profilaktyczno -edukacyjną informującą o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla pn. „Czad i Ogień – Obudź Czujność”.

Według badań 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników.

– „W tym roku strażacy interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7400” – poinformował  komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski podczas konferencji prasowej.

W sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016 ponad 2229 osób uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagało długiej hospitalizacji, a 50 zmarło. Od września tego roku 169 osób  zostało poszkodowanych, 1 osoba zmarła. Liczby dotyczące pożarów w budynkach mieszkalnych są jeszcze wyższe. W poprzednim sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016  2201 osób zostało rannych, a 304 zginęły. Od września tego roku 437 osób zostało rannych, natomiast 40 osób zginęło.

Na terenie województwa świętokrzyskiego w bieżącym sezonie grzewczym strażacy interweniowali 9 razy w związku z tlenkiem węgla. W zeszły sezonie takich interwencji było 62.

W sezonie grzewczym 2015/2016 43 osoby zostały podtrute tlenkiem węgla, a 4 osoby zmarły. Od września bieżącego roku została poszkodowana 1 osoba.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu województwa świętokrzyskiego odnotowały w ubiegłym sezonie 535 pożarów w budynkach mieszkalnych. Podczas tych pożarów 53 osoby zostały ranne, a 16 poniosło śmierć. W bieżącym sezonie zanotowano już 124 pożarów, gdzie 16 osób zostało rannych, natomiast 2 osoby zginęły.

Z badań wynika, że ponad 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem  wystarczy być uważnym. Tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe. Według statystyk PSP, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie  8% uważa, że trzeba regularnie  czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza. Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.

KW PSP w Kielcach

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów