Kadrówka w Kielcach

13 Sierpnia 2015

Po raz 50. odbył się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Po kilkudniowej wędrówce z krakowskich Oleandrów uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej dotarli do Kielc. W tym roku na trasę wyruszyło około 200 osób. Wśród osób witających  uczestników Marszu był starosta kielecki Michał Godowski.

Tradycyjnie, jak co roku, uczestnicy "kadrówki" po wejściu do Kielc złożyli kwiaty na grobach poległych legionistów, przed historyczną figurką Najświętszej Marii Panny u zbiegu ulic Krakowskiej i Spacerowej oraz przed pomnikiem legionowej "czwórki". Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności, gdzie Komendant Marszu zdał meldunek o przybyciu do stolicy województwa świętokrzyskiego.

W trakcie uroczystości starosta Michał Godowski wręczył puchary zwycięskim drużynom, które uczestniczyły w zawodach biegowych odbywających się każdego roku podczas Marszu.

Oficjalne uroczystości zakończono Apelem Poległych przez pałacem biskupim i zwiedzaniem sanktuarium Józefa Piłsudskiego. Po południu z placu Wolności wystartował patriotyczny bieg.

 

6 sierpnia i 12 sierpnia 1914 roku –wymarsz i  wejście do Kielc – te daty na stałe wpisały w historię Polski, jak i naszego regionu. Nie były to daty klęski, lecz zwycięstwa. Marsz, który rozpoczął walkę o wolność zakończył się sukcesem. Polska odzyskała niepodległość po ponad 120 latach. Pierwsza Kompania wyruszyła z krakowskich Oleandrów w czwartek, 6 sierpnia o godz. 3.30. Marsz prowadził przez Bibice, Michałowice, Słomniki, Miechów, Jędrzejów do Kielc.

Na ziemię kielecką Kompania wmaszerowała 11 sierpnia. W Brzegach zarządzono postój na obiad. Następnie po przejściu przez  Chęciny Kadrówka ulokowała się na nocleg w lesie na Czerwonej Górze naprzeciwko stacji kolejowej Bolechowice. Planowano na  następny dzień wmarsz do Kielc. 12 sierpnia bataliony Kadrówki wkroczyły do stolicy guberni  kieleckiej.

I Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, który następnie rozrósł się do I Brygady Legionów Polskich. Cel ideowy i polityczny, jaki został postawiony przez Józefa Piłsudskiego Kompani został zrealizowany. Na teren Królestwa Polskiego wkroczyły jeszcze przed wojskami austriackimi oddziały polskie - pierwsze regularne oddziały wojska polskiego od zakończenia Powstania Styczniowego. Dzięki temu Polska siła zbrojna zaistniała w rozpoczętej I wojnie światowej. Niestety, cel, jakim miało być wywołanie przez strzelców powstania zbrojnego, nie został osiągnięty. Oddziały nie otrzymały od społeczeństwa polskiego oczekiwanego wsparcia moralnego i materialnego. Mimo to Kadrówka" odniosła sukces natury historycznej i moralnej. Strzelcy udowodnili, że potrafią wziąć czynny udział w walce o Niepodległość.

By upamiętnić te wydarzenia członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego w 1924 r. zorganizowali Pierwszy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Później powrócono do tej tradycji na początku lat 80. Pierwszy powojenny marsz odbył się w sierpniu 1981 r., a po 1989 r. powrócił do formuły przedwojennej.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów