Jubileusz „Rodziny Policyjnej 1939r.”

16 Listopada 2015
25 - lecie Stowarzyszenia  "Rodzina Policyjna 1939 r".

25 rocznicę powstania obchodziło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. W uroczystości wziął udział starosta kielecki, Michał Godowski.

25 lat temu powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. Z tej okazji w sali narad Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” odbyła się uroczystość, w trakcie której uhonorowano członków stowarzyszenia, policjantów wspierających działalność stowarzyszenia.

Starosta kielecki Michał Godowski podziękował Grażynie Szkonter, prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. za pielęgnowanie patriotycznych tradycji policjantów.

– Dziękuję za 25 lat ciężkiej pracy w przywracaniu prawdy historycznej. Czasami trudnej i bolesnej historii narodu polskiego – powiedział starosta. – To ważne, by stowarzyszenie integrowało środowisko rodzin policyjnych, dbało o pamięć poległych w czasie II wojny światowej policjantów, a także o zbrodniach dokonanych na nich. Ludzi ci byli niewygodni, odeszli cicho, bez honorów, które zwykle towarzyszyły pogrzebom osób mundurowych. Na koniec, starosta życzył członkom stowarzyszenia sił w kolejnych latach działalności i dbania o narodową pamięć.

Prezes kieleckiego oddziału Grażyna Szkonter przybliżyła losy Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r”. - Tak naprawdę nasze stowarzyszenie narodziło się 24 lutego 1929 roku, kiedy to odbyło się zebranie założycielskie stowarzyszenia „Rodzina Policyjna:” Była to realizacja pomysłu, który zrodził się w środowisku żon policyjnych. Główne działania skierowane były na pomoc charytatywną i wychowawczą osieroconych dzieci policyjnych, wsparcie wdów oraz integracji środowiska policyjnego – powiedziała Grażyna Szkonter.

Wybuch II wojny światowej, okupacja niemiecka i radziecka szczególnie dotknęła kadrę Policji Państwowej. Liczbę zamordowanych i poległych w walkach szacuje się na około 3 tysiące funkcjonariuszy. Największa grupa, około 12 tysięcy dostała się do sowieckiej niewoli, z czego połowa została zamordowana w siedzibie NKWD w Twerze i spoczywa na cmentarzu w Miednoje, a ponad tysiąc na otwartym w 2012 roku cmentarzu w Bykowni. Cześć funkcjonariuszy przedostała się przez granicę węgierską i znalazła się w obozach internowania na Węgrzech i w Rumunii oraz na Łotwie.

Dalej Grażyna Szkonter opowiadała o ciężkim losie funkcjonariuszy PP w Polsce. - W kraju funkcjonariusze PP zostali wymazani z pamięci na prawie 50 lat, a ich rodziny skazane na ostracyzm. Ale mimo wielu trudności najbliżsi nie zapomnieli i walczyli o pamięć o tych, którzy zginęli będąc w służbie czynnej i stanowili zarazem najliczniejszą grupę służby państwowej II RP, która poniosła największe straty osobowe. Dopiero po zmianach ustrojowych w 1989 roku powstała możliwość reaktywowania w kraju Stowarzyszenia Rodzina Policyjna. Teraz dajemy prawdę o losach funkcjonariuszy PP, pomagamy członkom rodzin policjantów, krzewimy pamięć o tych, którzy zawsze byli wierni swojej służbie i ojczyźnie, do końca nie zdjęli swoich mundurów.

Obecnie stowarzyszenie współpracuje z Muzeum Wsi Kieleckiej przy organizowaniu wystaw, z Archiwum Państwowym, uczelniami czy Instytutem Pamięci Narodowej. – Często też spotykamy się z młodzieżą – dodała Grażyna Szkonter.- Zawsze przyświeca nam jeden cel – odkłamywanie historii Policji Państwowej II RP i przywrócenie pamięci jej funkcjonariuszom.

Medalami „Invictus Gloria” za wsparcie w upamiętnianiu historii Policji II Rzeczypospolitej Polskiej oraz tworzeniu jej nowych kart uhonorowano członków Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r”: Jana Banaśkiewicza, Irenę Bąkowską, Henryka Frysta i Włodzimierza Przeradowskiego.

Prezes Stowarzyszenia Teresa Bracka oraz Grażyna Szkonter wręczyły listy honorowe wraz z numizmatami „25-ciu marek śląskich” osobom, które na co dzień wspierają działalność stowarzyszenia. Takie wyróźnienie otrzymał Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. dr Rafał Kochańczyk, który odebrał list honorowy oraz numizmat przyznany Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

- Cieszę się, że pamięć o policji jest kultywowana – powiedział komendant.- W to dzieło wpisuje się również Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, która od samego początku wspiera działalność stowarzyszenia.  

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Jubileusz zespołu Siedlecczanie Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów