Jesteśmy równi

19 Grudnia 2014

221 mieszkańców powiatu kieleckiego skorzystało z w mijającym roku ze wsparcia w ramach projektu "Równi lecz różni".

Świąteczna atmosfera towarzyszyła konferencji podsumowującej tegoroczną edycję projektu "Równi lecz różni", który od 2009 r. realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

- W tym roku działaniami zaplanowanymi w ramach projektu objęto 221 osób - niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kieleckiego, uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Fanisławicach i Belnie, usamodzielniających się  podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dzieci pozostające w pieczy zastępczej - powiedziała Anna Bielna, dyrektor PCPR w Kielcach.

Przypomnijmy, że  projekt "Równi lecz różni" współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a jego tegoroczny budżet to ponad 1 mln zł.

O tym jak ważne jest wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem mówił starosta kielecki - Michał Godowski, który podkreślił: - Wszyscy jesteśmy równi, a jeśli pojawiają się jakieś różnice, to my, jako samorząd, jesteśmy powołani do tego, by je niwelować.

Gośćmi konferencji byli także - członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach - Bogdan Gierada i Marek Kwiecień oraz Renata Murawska - radca wojewody świętokrzyskiego i Gerard Pedrycz - zastępca dyrektora  do spraw POKL. Podkreślił on, że województwo świętokrzyskie może liczyć w 2015 r. na dodatkowe środki unijne. Dzięki nim do sierpnia zostanie przedłużona realizacja projektu "Równi lecz różni".

Podczas konferencji zaprezentowano działania, które służyły tegorocznym beneficjentom projektu. Były to m.in. usługi asystenckie, rehabilitacja, wyjazdy szkoleniowe. W WTZ w Belnie działała pracownia krawiecko - hafciarska, w placówce w Fanisławicach zorganizowano  konsultacje neurologiczne, zaś podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach mogli wziąć udział w wyjazdach rehabilitacyjno-rekreacyjnych.

- W tym roku w projekcie wzięło udział 26 naszych pensjonariuszy, którzy m.in. uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjno-rekreacyjnym - powiedział Jerzy Kulpiński, dyrektor DPS w Łagiewnikach.

Ważnym przedsięwzięciem było utworzenie i wyposażenie mieszkania chronionego. Pewne jest, że w przyszłym roku powstaną w Podzamczu kolejne takie miejsca dla usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ale to nie jedyne działania skierowane do najmłodszych uczestników projektu.

- To, co zaproponowaliśmy młodzieży wynikało z ich oczekiwań - podkreśliła Lidia Świeboda-Toborek, psycholog uczestniczący w projekcie. - Odbywały się korepetycje, warsztaty manualne i interpersonalne oraz wyjazdy wakacyjne.

Uczestnicy projektu nie szczędzili pochwał, zgodnie twierdząc, że mogli skorzystać z form, które dały im ogromne wsparcie. Tuż po konferencji przyszedł czas na serdeczne życzenia, świąteczny poczęstunek i wspaniałą zabawę.

 

 

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów