Jesienna integracja

17 Listopada 2010

Ponad 150 osób niepełnosprawnych i ich opiekunów bawiło się na ? Festynie jesiennym?  zorganizowanym w środę, 17 listopada przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

To była jedna z największych tego typu imprez w powiecie kieleckim w tym roku. Do hotelu ?Stella? zaproszono 150 mieszkańców gmin powiatu uczestniczących w projekcie ?Równi lecz różni? oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Zgórska.

Goście bawili się przy muzyce zespołu ?Chmielnikers? oraz kapeli ludowej ?Jędrusie?, brali również udział w konkurencjach sportowych (m.in. rzut lotką, turniej Baccia) oraz tanecznych.

- Dla większości osób taka imprez to jedna z nielicznych szans integracji, wyjścia z domu i spędzenia kilku godzin wśród rówieśników. Zorganizowaliśmy im transport, by mogli dotrzeć na nasze spotkanie ? mówi Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Ryszard Barwinek - członek Zarządu Powiatu w Kielcach dodał, że samorząd szczególną wagę przywiązuje do pomocy osobom niepełnosprawnym, bowiem-  jak podkreślił - człowiek jest największą wartością.

Festyn chwalili również jego uczestnicy, którzy przez kilka godzin doskonale bawili się na parkiecie.

- Jest super, spotkałam tu wielu przyjaciół, chciałabym, aby takie zabawy odbywały się częściej - mówiła Anna Ziółkowska z Tokarni.

Pani Renata z Wilkowa, która wraz z mamą zwyciężyła w turnieju tańca towarzyskiego nie kryła radości, a Marzena Miśkiewicz z Baszowic ( gmina Nowa Słupia), która na festyn przyjechała z synem podkreślała jak bardzo ważna jest możliwość spotkania z innymi ludźmi.

Według danych ? w powiecie kieleckim mieszka ponad 26 tys. osób niepełnosprawnych. Projekt ?Równi lecz różni? powstał z myślą o nich. W jego ramach mogą oni skorzystać m.in. z zajęć rehabilitacyjnych ( również w domu pacjenta), hipoterapii, porad psychologa, prawnika i doradcy zawodowego oraz turnusów rehabilitacyjnych. Planowane jest także wydanie przewodnika w alfabecie Braille?a.

- Liczba uczestników dzisiejszego festynu świadczy o tym, że takie imprezy są bardzo potrzebne. Poprzez zabawę staramy się zapobiec wykluczeniu społecznemu tych osób. To bardzo ważne nie tylko dla nich, ale i ich rodzin ? dodaje Anna Bielna.

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów