Jarmark pełen tradycji

21 Maja 2012

Z wielką pasją i z głębi serca zaśpiewała świętokrzyska dusza podczas niedzielnego VII Jarmarku Świętokrzyskiego. A na zakończenie całodziennej imprezy gości porwał do tańca zespół ?Brathanki?.

Upalna pogoda i lekki wiatr niosący się od gór towarzyszyły tegorocznemu Jarmarkowi Świętokrzyskiemu, który już po raz siódmy odbył się u stóp klasztoru Ojców Oblatów.

Na gości, którzy tłumnie przybyli na Święty Krzyż, czekały nie tylko występy artystyczne, ale i stoiska ze specjałami kuchni regionalnej i rękodziełem artystycznym, wspaniałe gry i pokazy przygotowane przez Teatr Wagabunda oraz Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Bolesław Chrobry wyznaczył to miejsce

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od mszy świętej, którą poprzedził orszak z czterech stron świata. A jako pieśń na wejście zabrzmiał hymn ?W świętokrzyskim klasztorze?.

- "Dziwny urok spowija, murów tych sklepienia, gdzie Bóg się jawi w cudzie świtów i wieczorów..." ? śpiewał Piotr Kuba Kubowicz.

W homilii ojciec Zygfryd Wiecha ? superior klasztoru Ojców Oblatów nawiązał do początków chrześcijaństwa na naszych ziemiach.

- W 1006 r. Bolesław Chrobry wyznaczył tu na Świętym Krzyżu  miejsce  na przeżywanie obecności Boga. To wtedy pojawili się tu benedyktyni, którzy poszli do ludzi z Ewangelią ? mówił ojciec Zygfryd Wiecha.  A na zakończenie nabożeństwa wszyscy odśpiewali ?Rythm o Drzewie Krzyża Świętego?, pochodzący z kroniki ojca Marcina Kwiatkiewicza z 1690 r.

Gośćmi tegorocznego Jarmarku byli ? starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu ? Bogdan Gierada i Michał Godowski, sekretarz powiatu ? Barbara Piwnik, radni powiatowi ? Danuta Żebrowska, Kazimierz Bielecki oraz Andrzej Michalski. Imprezę swoją obecnością uświetnili ? wicemarszałek województwa ? Grzegorz Świercz, członek Zarządu Województwa  - Piotr Żołądek, występy oklaskiwali  - wójtowie Bielin ? Sławomir Kopacz i Nowa Słupia ? Wiesław Gałka, samorządowcy z obu gmin (m.in. przewodniczący rad obu gmin - Marek Nowakowski i Sylwester Kozłowski) oraz dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach - Jarosław Machnicki.

- Tradycja, którą dziś pokazujemy, przekłada się na współczesność, bowiem czymże jest współczesny jarmark, jak nie jarmarkiem wymiany myśli czy nowoczesnej technologii ? mówił Piotr Żołądek.  Pokreślił on, że prezentacja naszego dziedzictwa podczas tegorocznej imprezy możliwa była dzięki wsparciu środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tradycja wciąż żywa

A starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka zaprosił wszystkich na widowisko "Śpiewaj nam świętokrzyska duszo", przygotowane przez Piotra Kubę Kubowicza i Marzenę Michałowską- Kowalik w oparciu o teksty i muzykę świętokrzyskich twórców ludowych, m.in. Jana Gajzlera i Mieczysława Józefa Sali. Uczestniczyło  w nim ponad 180 artystów- amatorów z gmin Bieliny i Nowa Słupia, a także Zespół Pieśni i Tańca Kielce.

- Pragnę gorąco podziękować wszystkim twórcom za ogromne zaangażowanie w  przygotowanie tej inscenizacji.  Cieszę się, że folklor i tradycja wciąż są żywe w naszym regionie ? stwierdził starosta Wrzałka.

To był barwny, pełne śpiewu i tańca spektakl, który zaskakiwał zmiennymi nastrojami ? od skocznych oberków po ckliwe kołysanki.

?Popatrz na góry,  popatrz na lasy, bo to moja ziemia piękna po wsze czasy..." ? popłynęła ze sceny piękna pieśń. Zachwytów nad niezwykłością naszej świętokrzyskiej ziemi było w widowisku wiele, a wszystko to za sprawą wspaniałych wykonawców: ?Echa Łysicy?, Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin ?SABBATON?, ?Małych Bielinianek?, ?Jodełek?, Kapeli Bielińskiej, ?Chełmowianek? ?Świętokrzyskich Diablików? oraz Zespołu Pieśni i Tańca Kielce. Wykonawcom towarzyszyli - Michał Półtorak (skrzypce), Paweł Kuźmicz (gitara basowa), Łukasz Mazur (instrumenty klawiszowe), Piotr Goworek (gitara), Kuba Mazur (instrumenty perkusyjne) i Grzegorz Michta (akordeon).

Agnieszka wypatrywała znajomych

Po zakończeniu widowiska na scenie mogliśmy podziwiać  występ zespołu ?Przystalanki? z LGD  ?Wszyscy razem? z Mazowsza, w klimaty baletu, tańca jazzowego i hip hopu wprowadził wszystkich Kielecki Teatr Tańca z fragmentami spektaklu ?Tranzyt Wenus?, a tradycyjny obyczaj dobijania targu z humorem i swadą zaprezentowali Stanisław Bzymek i Jan Buczek. A potem dzieciaki porwał do zabawy Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Śmiechu było co niemiara, bo i trzeba było przeciąć mieczem kapustę, przeciągać linę  i kręcić się w kółko, tak by nie stracić równowagi.

Gwiazda wieczoru ? zespół ?Brathanki? poderwał publiczność do tańca. Wokalistka grupy ? pochodząca z Kakonina Agnieszka Dyk wspominała swoje początki w zespole ?Chichoty? i wypatrywała wśród publiczności  twarze znajomych. Oczywiście nie obyło się bez bisów i wielkich hitów ?Czerwone korale? i "W kinie w Lublinie".

Agata Niebudek-Śmiech

 

***

Organizatorami VII Jarmarku Świętokrzyskiego byli - Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Gminy w Bielinach, Urząd Gminy w Nowej Słupi, Urząd Miasta Kielce, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Ojcowie Oblaci, Świętokrzyski Park Narodowy, Lokalna Grupa Działania "Wokół Łysej Góry". Jarmark zyskał tak wspaniałą oprawę dzięki  środkom finansowym, pochodzącym z promocji samorządu województwa świętokrzyskiego. Szczególne słowa uznania i podziękowania należą się - Adamowi Jarubasowi - marszałkowi  województwa  świętokrzyskiego, Piotrowi Żołądkowi - członkowi Zarządu Województwa Świętokrzyskiego,  Sławomirowi Neugebauerowi - dyrektorowi Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego  oraz Jackowi Kowalczykowi - dyrektorowi Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Jubileusz zespołu Siedlecczanie Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów