Jarmark kolebką tradycji

30 Maja 2016
Starosta kielecki podczas Jarmarku
Starosta kielecki podczas Jarmarku

Wyjątkowe pieśni, żywiołowy taniec, piękne ludowe stroje i najlepsze smaki powiatu kieleckiego. Na Świętym Krzyżu odbyła się jedna z największych imprez – Jarmark Świętokrzyski.

Święty Krzyż stał się miejscem zaprezentowania bogatej kultury ludowej podczas jednej z największych imprez w województwie świętokrzyskim. Jarmark pod hasłem "Góry świętokrzyskie kolebką tradycji" przyciągnął nie tylko mieszkańców regionu, ale także turystów z odleglejszych części Polski. Również pogoda sprzyjała odwiedzeniu Świętego Krzyża – jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Jarmark dzięki współpracy

Jarmark Świętokrzyski został poprzedzony przemarszem korowodu z zespołami ludowymi i uczestnikami imprezy oraz uroczystą Eucharystią odprawioną pod przewodnictwem superiora o. Zygfryda Wiechy OMI przy ołtarzu polowym na błoniach świętokrzyskich.

- Będąc w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu, jesteście w domu, jesteście u siebie. Tutaj powierzamy Bogu swój los i tajemnice Krzyża. Niech jedność i zgoda zwyciężają w naszych sercach i w relacjach międzyludzkich – mówił do zgromadzonych superior Zygfryd Wiecha.

W imieniu Zarządu Powiatu w Kielcach powitał gości gospodarz wydarzenia – starosta kielecki Michał Godowski.

- W ten piękny majowy dzień witam wszystkich gości z terenu powiatu kieleckiego i całej Polski. Dzisiaj odwołujemy się do naszych wspaniałych tradycji i kultury powiatu kieleckiego – mówił starosta. – Na Jarmarku są z nami wszystkie gminy powiatu. Pokazujemy, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą samorządową i to nas bardzo cieszy. Przy tej okazji chciałbym podziękować ojcu superiorowi Klasztoru Oblatów na Świętym Krzyżu, Zygfrydowi Wiesze. Nie byłoby Jarmarku Świętokrzyskiego także bez pomocy Wojewódzkiego Domu Kultury, jednostki podległej samorządowi województwa świętokrzyskiego, który wspiera organizację tego przedsięwzięcia.

Starosta powitał również współorganizatorów imprezy – Andrzeja Gąsiora, wójta gminy Nowa Słupia oraz Sławomira Kopacza, wójta gminy Bieliny oraz pozostałych wójtów, burmistrzów i samorządowców, a także wszystkich wykonawców i artystów.

 - Wszystkim samorządowcom z powiatu dziękuję za współprace i ciężką codzienną pracę na rzecz lokalnych małych ojczyzn. Składam również najlepsze życzenia z okazji Dnia Samorządowca – mówił starosta.

Święty Krzyż tętni życiem

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro pozdrowił wszystkich mieszkańców powiatu oraz gości. - To uroda i atrakcje naszego powiatu spowodowały ze państwo jesteście z nami. Życzę wszystkim fantastycznej zabawy – mówił przewodniczący.

Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podziękował organizatorom za wspaniałą inicjatywę Jarmarku, który służy wymianie kulturowej, a także pokazuje potencjał kultury i gospodarki powiatu jak i całego województwa.

Sławomir Kopacz podziękował samorządowi powiatu kieleckiego, za to, że pokazuje Święty Krzyż jako symbol naszego województwa. - Jarmark Świętokrzyski to wyjątkowe wydarzenie – powiedział wójt Bielin. Wójt Nowej Słupi Andrzej Gąsior pogratulował powiatowi kieleckiemu inicjatywy dzięki której Święty Krzyż świecić pełnią blasku.

- Piękno i różnorodność wpisują się w krajobraz Świętego Krzyża. Jarmark to impreza, która łączy wszystkie samorządy i pokazuje wspaniałe dziedzictwo wszystkich gmin – mówił wójt.

Najlepsi z Polski

Podczas Jarmarku, oprócz wykonawców muzyki ludowej z powiatu kieleckiego zaprezentowali sie finaliści XI Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej. Wzięło w nim udział blisko 400 artystów z całej Polski. Najlepszym okazał się Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” z Tarnowa. Nagroda Grand Prix – Świętokrzyska Zapaska powędrował do Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” z Piwnicznej – Zdroju. Ich występ otrzymał ogromne brawa i gratulacje. Brawami nagrodzono także nie tylko samych artystów, ale i opiekunów artystycznych, instruktorów i choreografów.

Nie zabrakło także atrakcji zarówno dla smakoszy czy wielbicieli tradycyjnego rzemiosła – swoje stoiska zaprezentowały koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu, a także m.in. Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej. Rodziny z dziećmi także mogły spędzić niedzielne popołudnie na niezapomnianej wizycie na Świętym Krzyżu.

Znamienici goście

Gośćmi Jarmarku Świętokrzyskiego byli wójtowie i burmistrzowie: Dariusz Meresiński, burmistrz Gminy i Miasta Daleszyce, Paweł Wójcik, burmistrz Gminy i Miasta Chmielnik, Robert Jaworski, burmistrz Miasta i Gminy Chęciny, Mariusz Adamczyk, wójt gminy Mniów, Tomasz Lato, wójt gminy Masłów, Szczepan Skorupski, wójt gminy Zagnańsk, wójt gminy Morawica  Marian Buras, Alina Siwonia, wójt gminy Raków, Zdzisałw Wrzałka, wójt gminy Miedziana Góra, Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Gminy Sitkówka Nowiny, Paweł Marwicki, wójt gminy Łagów, a także Zenon Janus, wicestarosta kielecki oraz członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk oraz radni powiatowi Ryszard Barwinek, Danuta Żebrowska, Kazimierz Bielecki, Irena Gmyr i Monika Jabłońska. Wśród obecnych był także pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach mł. insp. Piotr Kania.

Pełna fotorelacja z XI Jarmarku Świętokrzyskiego: https://goo.gl/photos/9TyQpAHuFdVUyXp19

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów