Jarmark Świętokrzyski coraz bliżej

16 Maja 2024

Pyszne, tradycyjne potrawy z Gór Świętokrzyskich, ludowe rękodzieło, a do tego dużo ludowej muzyki, tak będzie wyglądać XVII Jarmark Świętokrzyski, który w niedzielę 26 maja odbędzie się u stóp Bazyliki na Św. Krzyżu. Impreza odbędzie pod hasłem „Tradycja z gór wypływa…”. Zespoły z Nowej Słupi

Jedno ze stoisk, rozstawionych na świętokrzyskich Błoniach będzie promowało tradycje, kulinaria i atrakcje gminy Nowa Słupia. Za przygotowanie poczęstunku dla odwiedzających stoisko odpowiada Koło Gospodyń Wiejskich „Cudawianki”. Panie z Mirocic zdecydowały się założyć KGW zaledwie parę miesięcy temu, ale już czynni włączają się w życie  lokalnej społeczności. Wioletta Skuza, prezes KGW zapowiada, że na stole królowały będą tradycyjne dania z Kielecczyzny. Zjeść będzie można domowej roboty zalewajkę i pierogi z mięsem i kapustą w okrasie. Na słodko, panie będą na miejscu wypiekać gorące oponki z serem i cukrem pudrem. Przekąsić będzie można również pajdę z domowym, przetapianym smalcem, a popić ją cytrynowo- pomarańczową lemoniadą z liściem mięty.

Zespoły artystyczne z gminy Nowa Słupia zaprezentują z kolei montaż słowno-muzyczny, składający się ze znanych pieśni o regionie. Utrzymane w sakralnym tonie teksty i melodie, poświęcone będą Łysicy, Świętemu Krzyżowi, ale również tradycjom związanym z jarmarkiem - opowiada instruktor śpiewu Grzegorz Michta, który odpowiada za przygotowanie występu. Zespół Chełmowianie, KGW Jezioraneczki, KGW Modrzewianki i Akademia Tańca Magic wystąpią wspólnie, prezentując m.in.: „Świętokrzyskie, jakie cudne”, „Da Moja Łysico!” i „Rytm o drzewie Krzyża Świętego”. Wszystkie zespoły na co dzień dbają o podtrzymywanie dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Wykorzystują w swojej twórczości stroje ludowe i kultywując gwarę przodków. Muzyce towarzyszyć będą recytacje wierszy, autorstwa Joanny Latos, przewodniczącej KGW Jezioraneczki. Artystka przygotowała teksty, wykorzystujące miejscową gwarę, specjalnie na zbliżający się Jarmark Świętokrzyski.

 

Zespół Ludowy Chełmowianie

Powstał w 2011r. a działa przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach. Od początku działalności zdobywa wiele nagród  w konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Zespół zdobył nagrodę Haliny Szelestowej w Buskich Spotkaniach z Folklorem, wyróżnienie w Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Chełmowianie zdobyli też II miejsce na XXIX Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie. Zespół kocha folklor, wieś świętokrzyską i związane z nią zwyczaje ludowe. Śpiewają by utrwalić i ocalić od zapomnienia to co najważniejsze w szeroko pojętej kulturze ludowej. Z ogromną dumą noszą stroje świętokrzyskie i śpiewają gwarą. Zespół wydał pierwszą płytę „Muzyka Ludowa”.

 

KGW Jezioraneczki

Powstało w grudniu 2018 roku. Przewodniczącą jest Joanna Latos. Koło Jezioraneczki tworzą kobiety i mężczyźni z miejscowości Jeziorko. Skupiają swoją działalność na gotowaniu tradycyjnych potraw, śpiewaniu i tworzeniu ozdób okolicznościowych.

Bardzo chętnie biorą udział w konkursach i przeglądach folklorystycznych, patriotycznych oraz kolęd i pastorałek.

 

KGW Modrzewianki

Z powodzeniem występują w przeglądach twórczości ludowej, konkursach kulinarnych a także swymi występami uświetniają imprezy kulturalne w gminie i powiecie. Panie z KGW Modrzewianki wypiekają pyszne ciasta i przyrządzają dania według dawnych receptur. Poszczycić sie mogą: II miejscem w Powiatowym Przeglądzie Pieśni Pasyjnych w Łopusznie (2022r.), III miejscem w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kałkowie (2022r.). Marzą o wydaniu własnej płyty.

 

Akademia Tańca Magic.

Zespół istnieje od 2016 roku. Na co dzień dzieci trenują w lustrzanej sali tanecznej w OSP w Nowej Słupi. Założycielem i choreografem grupy jest Ewelina Barwicz. Przez 7 lat współpracowała z Kieleckim Teatrem Tańca, w którym występowała jako zawodowa tancerka i prowadziła swoje grupy taneczne. Akademia Tańca Magic ma już swoje małe i większe sukcesy. 27 kwietnia br. zespół tworzył oprawę taneczną do spektaklu Papkinada z okazji nadania imienia dużej scenie w Kieleckim Centrum Kultury.

 

Grzegorz Michta

Opiekun artystyczny zespołów śpiewaczych i twórca programu artystycznego miasta i gminy Nowa Słupia. Akordeonista, aranżer, instruktor muzyczny, akompaniator, pedagog. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich, sesjach naukowych, kształcąc swoje umiejętności pod okiem wybitnych profesorów. Jest laureatem ogólnopolskich prestiżowych konkursów muzycznych, występując jako solista i kameralista. W ramach współpracy z Polskim Radiem Kielce dokonał nagrań, co wpłynęło na przyznanie mu w 2017 roku nagrody „Jawor u Źródeł Kultury”, w kategorii animator kultury. W 2018 roku został uhonorowany doroczną nagrodą Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Kultury za całokształt pracy twórczej.

fot. Facebook.com

Zespoły śp[iewacze i KGW z Nowej Słupi (1) Zespoły śp[iewacze i KGW z Nowej Słupi (1)
6

Zespoły śpiewacze i KGW z Nowej Słupi

do góry
Dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów