Jakość powietrza w powiecie sprawdzimy online
11 Lutego 2022W 19 gminach powiatu kieleckiego zainstalowano czujniki pomiaru jakości powietrza. Dzięki temu mieszkańcy mogą sprawdzić, czy powietrze, którym oddychają nie jest zanieczyszczone.
- Zarząd Powiatu Kieleckiego w 2021 roku w trosce o zdrowie mieszkańców oraz o stan środowiska naturalnego podjął decyzję, aby we wszystkich 19 gminach powiatu zainstalować czujniki jakości powietrza - mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.
Na początku roku podpisano umowę z firmą SYNGEOS na montaż czujników oraz zbieranie i wizualizację pomiarów stężeń pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10, temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Zgodnie z umową roczny koszt tego systemu to nieco ponad 28 tysięcy zł.
Informacje o pomiarach jakości powietrza znajdują się na stronie Starostwa Powiatowego w dwóch miejscach: w zakładce Dla Klienta - Ekologia -Jakość powietrza w powiecie (https://www.powiat.kielce.pl/dla-klienta/jakosc-powietrza-w-powiecie) oraz na pasku powiadomień na stronie głównej.
- Świadomość tego, jakim powietrzem oddychamy może również uzmysłowić wielu mieszkańcom, jak ważna jest ochrona środowiska. Może też zachęcić do podejmowania decyzji o poprawie stanu jakości powietrza w swoim najbliższym otoczeniu, na przykład poprzez wymianę starego pieca na inny ekologiczny. Bez informacji, którą dostarczają sensory pomiaru powietrza mówiące o podstawowych danych (PM2,5 i PM10) nie można podejmować jakichkolwiek działań w kierunku redukcji niskiej emisji, ponieważ po prostu nie wiemy jakiej jakości powietrze nas otacza - dodaje starosta.
Czujniki zostały zainstalowane w następujących lokalizacjach:
- Gmina Bieliny- ul. Partyzantów 17, msc. Bieliny
- Gmina Bodzentyn - Szkoła Podstawowa w Świętej Katarzynie, ul. Kielecka 45
- Szkoła Podstawowa w Łukowe
- Śladków Mały działka nr 5/1 - budynek socjalny
- Szkoła Podstawowa w Mójczy
- Budynek GOK w Krajnie
- Gminny Zespół Szkół w Łagowie, ul. Zapłotnia 1, 26-025 Łagów
- Gmina Łopuszno - Budynek Urzędu Gminy w Łopusznie, Łopuszno, ul. Konecka 12
- Gmina Masłów Szkoła Podstawowa w Woli Kopcowej, ul. Świętokrzyska 86
- Miedziana Góra OSP Bobrza nr posesji 39a
- Budynek Urzędu Gminy w Mniowie, ul. Centralna 9
- Budynek Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej ul. Podemłynie
- Budynek UG w Nowej Słupi, ul. Rynek 15
- Działka nr 72/154 msc. Sitkówka, budynek komunalny - wł. Gminy
- OSP w Szczukowicach, msc. Szczukowice 176A
- OSP w Pierzchnicy, ul. Mickiewicza
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie, ul. Łagowska 25
- Szkoła Podstawowa w Promniku, ul. Szkolna 10
- Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie, ul. Grodowa 2
Co oznaczają symbole PM2,5 i PM10?
Te symbole to oznaczenia pyłów zawieszonych głównych składników smogu, czyli jedne z najgroźniejszych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.
PM2,5 to pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych.
PM10 - mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.