Jakie sprzęty wodne rejestrujemy?
28 Stycznia 2021W minionym roku najczęściej w Starostwie Powiatowym w Kielcach rejestrowano skutery wodne i motorówki.
Za prowadzenie ewidencji sprzętu pływającego do połowu ryb, jachtów i innych jednostek odpowiada Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska w kieleckim starostwie.
– Do 31 lipca 2020 roku wydano 30 zaświadczeń dotyczących rejestracji sprzętu pływającego. Od 1 sierpnia 2020 roku obowiązują nowe przepisy odnoszące się do rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 metrów, które są używane do uprawiania sportu, rekreacji lub połowu ryb. Według nowego rozporządzenia wydano już 8 dokumentów rejestracyjnych. Głownie o rejestrację wnioskują właściciele skuterów wodnych i motorówek. Wykorzystywane są one w celach rekreacyjnych – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Na gruncie nowej ustawy obowiązkowi rejestracji podlegają jachty i inne jednostki pływające (zarówno morskie, jak i śródlądowe) o długości większej niż 7,5 m, z napędem mechanicznym o mocy większej niż 15 kW, które nie przekraczają 24 m (lub jednostka używana do żeglugi poza terytorium RP). Z przeznaczeniem lub użyciem do uprawiania sportu, rekreacji oraz połowu ryb. Obowiązkowi rejestracji nie podlegają za to:
1) jednostki pływające przeznaczone wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadające klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jacht oraz regatowe łodzie wiosłowe;
2) jednostki pływające napędzane wyłącznie siłą ludzkich mięśni;
3) deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca.
Jednakże takie jednostki można zarejestrować na wniosek właściciela. Aby to zrobić należy złożyć do Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska wniosek wraz z załącznikami oraz potwierdzeniem dokonania opłat. Procedura rejestracyjna kończy się wydaniem dokumentu o prostej i funkcjonalnej formie plastikowej karty. Dokument stanowi dowód własności oraz poświadcza polską przynależność jednostki. Zawiera on m.in. informacje o właścicielu i dane techniczne.
Statki większe niż 24 m powinny być zarejestrowane w Polskim rejestrze okrętowym prowadzonym przez Izby Morskie. Niedopełnienie obowiązków związanych z rejestracją podlega karze grzywny.