Jabłko zamiast chipsów

21 Lipca 2015

1 września wejdą w życie przepisy zakazujące sprzedaży śmieciowego jedzenia w sklepikach szkolnych.

Po 1 września asortyment w sklepikach szkolnych przejdzie metamorfozę. Wchodząca w życie ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia zakazuje sprzedaży i reklamowania śmieciowego jedzenia w szkołach i przedszkolach. Ustawa reguluje dokładnie, jakie wartości odżywcze powinny zawierać produkty dostępne w szkolnych sklepikach, a także dotyczące dopuszczalnej ilości barwników oraz cukru i soli na 100 g. Zabroniona została sprzedaż produktów posiadających takie ilości soli i cukrów, których spożywanie w nadmiarze może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych.  Chipsy, batony, słodzone napoje zostaną zastąpione świeżymi lub suszonymi owocami, zdrowymi kanapkami, jogurtami, wodą mineralną czy sokami jednodniowymi.

- Przepisy maja na celu ograniczenie otyłości wśród dzieci i młodzieży. Według ostatnich badań Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie  już ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadmierną masę ciała i należą obecnie do najszybciej tyjących dzieci w całej Europie – tłumaczy Zenon Janus, wicestarosta kielecki.  

Obecnie co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością. Winne temu są zmiany stylu życia, w tym głównie ograniczenie aktywności fizycznej i spożywanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznych produktów. Warto zaznaczyć, że  otyłość nie jest tylko przyczyną innych chorób przewlekłych, lecz sama także jest chorobą.  

- W naszej szkole jest sklepik, oprócz słodkich produktów uczniowie mogą kupić kanapki i owoce. Osoba prowadząca go będzie musiała od września dostosować produkty do wymogów ustawy. Zwracam uwagę na fakt, że nasza placówka należy do  nielicznych szkół, które nie wprowadziły automatów z słodyczami i napojami. Uważam, że taka sprzedaż jest trudniejsza do kontroli – mówi Sławomir Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku.    

- Nowych przepisów nasza jednostka nie odczuje. W schronisku nie ma sklepiku, zrezygnowaliśmy także z automatów z napojami i jedzeniem. Funkcjonuje za to stołówka, która można powiedzieć, że pod wieloma względami jest wręczy przykładowa – dodaje Bożena Barwinek, dyrektor Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów