W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach prezentowana jest wystawa „20 - 40 - 20”. Wystawa powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które były obchodzone w roku 2020: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Można ją oglądać do 17 czerwca br.
Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem - jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.
Ekspozycja stworzona została z myślą o młodych odbiorcach, korzystających z nowoczesnych technologii. Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ukazuje losy niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków - ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.
Zwiedzanie wystawy możliwe dla grup zorganizowanych (do 25 osób) po wcześniejszej rezerwacji: nr tel. 696 826 381.
Czas zapoznania się z wszystkimi materiałami ekspozycji multimedialnej wynosi ok. 1 godziny. Ekspozycja nie jest rekomendowana dla uczniów z Ukrainy.
Terminy dla grup szkolnych w maju: 17 (godz. 9), 18 (godz. 12), 20 (godz. 9 oraz 12), 24 (godz. 9), 27 (godz. 12), 31 (godz. 9). W czerwcu wystawę będzie można zwiedzać w dowolnych terminach, decyduje kolejność zgłoszeń.
Odbiorcy indywidualni mogą zwiedzać wystawę od wtorku do piątku o godz. 16.00.