Honorowy i Zasłużony dla Powiatu
23 Czerwca 2023Powiat kielecki po raz trzeci w historii powiatu wręczył tytuły: „Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego” oraz „Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego”. Trafiły one do dr. Cezarego Jastrzębskiego i Cecylii Korban z gminy Morawica.
Tytuły i statuetki wręczono podczas uroczystej sesji z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 25-lecia przywrócenia w Polsce samorządu powiatowego.
Tytuły: „Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego” pośmiertnie otrzymała poetka ludowa Cecylia Korban oraz tytuł „Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego” w tym roku trafił do dr Cezarego Jastrzębskiego historyka i regionalisty.
Nagrodę dla pani Cecylii Korban odebrały córki panie Elżbieta, Jolanta i Mariola, które podziękowały za nagrodę.
- Trzeba cieszyć się małymi rzeczami, aby stały się wielkimi, trzeba zawsze też być małym, aby móc spokojnie dorastać w życiu i aby tę wielkość człowieka dojrzeli inni. Taka też była nasza mama. Gdy szumiała rzeka, szeleścił listek ona śpiewała, gdy świeciło słonko, a śpiewał skowronek, ona układa strofy, gdy szumiał wiatr ona tworzyła melodie. We wszystkich utworach naszej mamy jest miłość do tego co polskie, bliskie, swojskie, co ludowe, co odeszło, ale może być zachowane dzięki staraniom takich osób jaką była nasza mama. Tworzyła dla wszystkich, którzy kochali folklor, a wraz z nim prostotę zrozumienia wszystkiego co ludzkie, co nasze, co polskie. W imieniu całej rodziny dziękujemy za nagrodę - powiedziała pani Mariola Dziewięcka.
Pani Mariola przytoczyła wiersz pani Cecylii Korban, a także zaśpiewała jej ukochaną piosenkę. - Nasza mama byłam maleńkiego wzrostu, uwielbiała śpiewać, „mało ja se mało”.
- Bardzo gratuluję rodzinie pani Cecylii, bo w takim gronie odbierać wyróżnienie jest szczególnie miło i jest to tym większe różnienie - powiedział Cezary Jastrzębski.
Pan Cezary przyznał, że w swoim życiu otrzymał już kilka wyróżnień, ale nagroda powiatu jest szczególnie wyjątkowa. - Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie bardzo wyjątkowa, ale to jest wyjątkowa nagroda. Nigdy w życiu takiej nie dostałem i nie sądzę żebym otrzymał. To wyjątkowy zaszczyt. Bardzo dziękuję tym osobom, które dostrzegły że istnieję. Bardzo dziękuje kapitule, zarządowi i całej Radzie, że zaakceptowaliście państwo ten pomysł. Obecnie mieszkam w Kielcach, ale urodziłem się na terenie powiatu kieleckiego, w Rudkach. Tam mieszkałem do dwunastego roku życia, do momentu kiedy zamknięto jedyną w Polsce kopalnię pirytu. Moja pierwszą rzeka była Pokrzywianka, a lasem ten na Chełmowej Górze. Przed oczami miałem Św. Krzyż, ale nie o tej strony kieleckiej. Po studiach wróciłem do domu, bo nie wyobrażałem sobie innego miejsca do życia - mówił Honorowy obywatel.
Cezary jastrzębski przyznał, że jest z pokolenia, które usłyszało kiedyś: „nie pytaj co Ameryka zrobi dla ciebie, tylko zapytaj, co ty możesz zrobić dla Ameryki”. Dlatego bardzo dziękuję tym wszystkim osobom, które dostrzegły w tych moich staraniach coś, co zwróciło państwa uwagę. Moim mottem jest poznać, pokochać i służyć. Ciągle mi ta idea przyświeca.
Jak spojrzałem na statyki, powiat liczy 211 tys. 274 mieszkańców, i tak sobie pomyślałem, że jako honorowy być może będę zobowiązany spełnić oczekiwania wszystkich tych osób. Postaram się spełnić to wyzwanie.
Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego - Cezary Jastrzębski
Doktor historii. Pracownik Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Cezary Jastrzębski zajmuje się regionem w widłach Wisły i Pilicy, dziejami turystyki i krajoznawstwem oraz geografią historyczną. Opublikował ponad 100 prac naukowych, w tym trzy monografie autorskie oraz monografię źródłową, cztery monografie współautorskie i redagował siedem monografii. Autor i redaktor 16 zwartych publikacji popularno-naukowych, autor ponad 100 przewodników, folderów i scenariuszy filmowych.
Autor blisko 800 prawie godzinnych audycji pt. „Moc historii” na antenie Radia Kielce, prowadzący w programie „Na tropach historii” w TVP Kielce, współprowadzący wielu innych programów telewizyjnych, w tym także na antenie ogólnopolskiej.
Wygłosił prawie 200 prelekcji w różnych środowiskach, prowadził ponad 50 objazdów naukowych i szkoleniowych. Autor opracowań eksperckich i prac wdrożeniowych dotyczących dziedzictwa kulturowego i turystyki.
Zaangażowany społecznie, m. in. wiceprezes Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, wiceprzewodniczący Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, wiceprezes PTTK Oddziału Świętokrzyskiego w Kielcach i przewodniczący wojewódzkiej komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na przewodników świętokrzyskich, członek Komisji Stopni Instruktorskich Hufca ZHP Kielce-Południe, członek Oddziału Kieleckiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego i Oddziału Kieleckiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.
Odznaczony i wyróżniony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Turystyki”, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Srebrną Odznaką „Zasłużony W Pracy PTTK Wśród Młodzieży”, nagrodą Zarządu Województwa Świętokrzyskiego pn. „Wędrowiec Świętokrzyski” w kategorii „Osobowość”, Nagrodą Miasta Kielce.
Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego Cecylia Korban
Urodziła się 14 września 1931 roku we wsi Nida w rodzinie Stanisławy z Leśniaków i Andrzeja Paradowskiego. Jej rodzice byli bardzo muzykalni, matka śpiewała, a ojciec grał na harmonii. Pani Cecylia w 1960 roku wyszła za mąż za Władysława Korbana, prawdziwego gospodarza miłującego ziemię. Doczekali się wspólnie trzech córek: Elżbiety, Jolanty i Marioli. Jej mąż zmarł w wieku 65 lat.
Cecylia Korban była wspaniałą poetką, twórczyni ludową, gawędziarką, pieśniarką i wikliniarką. W kartach historii powiatu kieleckiego zapisała się, jako wspaniała i utalentowana artystka ludowa.
Poetka ludowa była obdarzona donośnym, dźwięcznym, melodyjnym głosem. W jej rodzinie od lat pielęgnowano tradycje kulturowe świętokrzyskiej wsi. Od najmłodszych lat potrafiła składać rymowanki i ułożyć tekst, do którego melodię pomoże „skomponować wiatr”.
W swej twórczości wykorzystywała gwarę dziadków, podejmowała próbę pisania wierszy wolnych. Jej twórczość w formie wierszy, pieśni i przyśpiewek ukazała się w książce pt. „Wiersze i pieśni”.
Działając w organizacjach młodzieżowych i zespołach artystycznych, od 1959 roku zbierała repertuar ludowy, a także tworzyła własne utwory. Wielokrotnie występowała w Bukowinie Tatrzańskiej uczestnicząc w „Sabałowych Bajaniach” rozsławiając swoim gawędziarstwem i pieśniami ludowymi Ziemię Świętokrzyską, gdzie zdobywała prestiżowe miejsca i nagrody. Reprezentowała Miasto i Gminę Morawica podczas Międzynarodowych Buskich Spotkaniach Folklorystycznych w Busku-Zdroju.
Chętnie spotykała się z dziećmi i młodzieżą w szkołach organizując warsztaty z wikliniarstwa oraz przedstawiając swoją twórczość artystyczną i świętokrzyską gwarę.
Jej twórczość zyskała dużą popularność, czego dowodem były liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia jako solistka na ogólnopolskich konkursach i przeglądach folklorystycznych.
W 2002 roku została również laureatką nagrody Starostwa Powiatowego w Kielcach w dziedzinie kultury. 15 lat później otrzymała nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej.
Za działalność twórczą i pracę społeczną została wyróżniona odznakami „Za Zasługi dla Kielecczyzny”, „Zasłużony Działacz Kultury” oraz „Za Zasługi dla Kółek Rolniczych”. Otrzymała także Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski.
Poetka była także założycielką zespołu „Nidzianecki”. Dzięki aktywności pani Cecylii w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych oraz w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Morawickiej o Ziemi Morawickiej i jej bogactwie kulturowym dowiadywali się ludzie w Polsce i za granicą, którzy mogli uczestniczyć w jej licznych spotkaniach autorskich i kulturalnych.
Była wspaniałą, ciepłą i cenioną osobą. Umiała jednoczyć ludzi i rozwiązywać ich problemy. Zawsze potrafiła z humorem mówić o sobie i swojej twórczości, np. z racji swojego niskiego wzrostu, który traktowała, jako atut mówiła, że jest : „niskopienną góralką świętokrzyską”.
Zmarła 7 kwietnia 2021r.